Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja nazwy ulicy Łupaszki. Radni starli się na komisji. PiS sprzeciwia się pomysłowi prawosławnych radnych

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Major Łupaszko był tym, który walczył o wolność przeciwko tym, którzy przywieźli rzekomą wolność  na sowieckich bagnetach - grzmiała Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych.
Major Łupaszko był tym, który walczył o wolność przeciwko tym, którzy przywieźli rzekomą wolność na sowieckich bagnetach - grzmiała Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych. Tomasz Mikulicz
Na najbliższej sesji ma zapaść decyzja, czy ul. "Łupaszki" zastąpi nazwa ul. 100-lecia Praw Kobiet. Radni dyskutowali nad tym na komisji samorządności. Radni PiS bronili pamięci majora. Tak samo jak przedstawicielka WIR-u.

Major Łupaszko był tym, który walczył o wolność przeciwko tym, którzy przywieźli rzekomą wolność na sowieckich bagnetach - grzmiała Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych.

Wzięła udział we wtorkowej (22 października) dyskusji na komisji samorządności o likwidacji ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i zastąpienia jej nazwą ul. 100-lecia Praw Kobiet. Z inicjatywą wystąpiła czwórka radnych Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej) i radny niezależny Maciej Biernacki. Było to w dniu, gdy napisaliśmy o tym, że radny PiS Paweł Myszkowski domaga się zamontowania kamer przy ul. Łupaszki, by wyłapać tych, którzy oblewają tabliczki z nazwą ulicy farbą i piszą na nich "zbrodniach".

Sprawa ma stanąć na poniedziałkowej (28 października) sesji. Już wiadomo, że zmiana nazwy ulicy nie ma poparcia komisji samorządności. Nie mogło jednak być inaczej, bo PiS ma akurat w tej komisji większość. Opinia komisji nie będzie miała jednak żadnego znaczenia, jeśli większościowa KO poprze na sesji wniosek piątki radnych. Nie jest to jednak taką oczywistością, bo FMP przez rok nie mogło znaleźć w koalicyjnym klubie większości. Los ul. Łupaszki może zostać przesądzony już w czwartek (24 października), kiedy spotka się klub KO, by debatować m.in. o tej sprawie.

Na komisji radni PiS starali się przekonać, że projekt w ogóle nie powinien stanąć na sesji, bo nie został przekonsultowany ani z mieszkańcami, ani z organizacjami pozarządowymi. Stefan Nikiciuk z FMP podkreślał jednak, że takich konsultacji nie było również, gdy PiS w poprzedniej kadencji zaproponował ul. Łupaszki. Radny przypomniał, że było to zrobione pośpiesznie i z zaskoczenia. Na jednej z sesji w 2018 roku, gdy miasto proponowało ul. Podlaską na nazwę nowej ulicy na Skorupach, radny PiS Tomasz Madras zgłosił na patrona "Łupaszkę", co zostało przegłosowane przez ówczesne większościowe PiS.

Czytaj też: Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej: Jeśli nie będzie nazwy ulicy Łupaszki, postawimy mu pomnik

Przewodniczący komisji samorządności Paweł Myszkowski z PiS przyznał, że konsultacji faktycznie nie przeprowadzono, ale przed nadaniem nazwy było wiele zdarzeń, które prowadziły do nadania tej nazwy. Przypomniał m.in. o tym, że gdy w Białymstoku ruszyły prace nad dekomunizacją ulic, IPN wymienił "Łupaszkę" wśród nowych patronów. I to na pierwszym miejscu. Poseł PiS Dariusz Piontkowski proponował zresztą, by "Łupaszko" zastąpił na Dziesięcinach gen. Zygmunta Berlinga, jednak do tego nie doszło.

Radny mówił też o tym, że gdy m.in. Dariusz Piontkowski zaproponował w lutym 2015 roku utworzenie w Parku Konstytucji 3 Maja nikt z radnych nie głosował przeciw. - Było kilku radnych, którzy się wstrzymali, ale nikt nie był przeciw. A w ramach alei miał powstać postument majora Zygmunta Szendzielarza - podkreślał Myszkowski.

Przypomniał też, że gdy Tomasz Madras z PiS poprosił prezydenta o włączenie "Łupaszki"do banku patronów ulic, prezydent to zrobił dziękując Madrasowi za tę inicjatywę.

Czytaj też: Ulicę Łupaszki w Białymstoku zastąpi ul. 100-lecia Praw Kobiet? Tak chce piątka radnych. Czy całe KO poprze projekt?

- Natomiast jeśli chodzi o wniosek o likwidację nazwy ul. Łupaszki, należałoby zachować nieco więcej staranności. Począwszy od strony redakcyjnej - ganił wnioskodawców Myszkowski.

Zauważył, że major miał pseudonim "Łupaszko", a nie "Łupaszka" oraz że żołnierz wyklęty "Zygmunt" nazywał się Zygmunt Błażejewicz, a nie Zygmunt Błażewicz. Odniósł się również do informacji zawartej w uzasadnieniu projektu uchwały o tym, że w 1944 roku na rozkaz "Łupaszki" dokonano pacyfikacji litewskiej wsi Dubinka (na Litwie), gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci. - Źródła wskazują nie na "Łupaszkę", ale na pułkownika Aleksandra Krzyżanowski "Wilka" - mówił.

Odniósł się też do zarzutu zawartego w uzasadnieniu, że 16 maja 1945 roku oddział podległy "Łupaszce" wszedł do wsi Potoka (w gm. Michałowo) i zabił najpierw czwórkę dorosłych, a następnie 22 maja całkowicie spalił wieś, w wyniki czego zginęła trójka małych dzieci i jednej osoba dorosła.

- Oddział dokonał wyroku Polskiego Państwa Podziemnego na kolaborankach - czterech mężczyznach - stwierdził Paweł Myszkowski.

Mówił też o tym, że w uzasadnieniu projektu uchwały podano, że oddział "Łupaszki" spalił też wieś Zanie w powiecie hajnowskim.

- Z tego co wiem, było to w 1946 roku, a wtedy "Łupaszko" był na Pomorzu - mówił Paweł Myszkowski.

Podczas posiedzenia komisji wypowiadał się też Robert Pieciak ze Światowego Związku Żołnierzy AK (następnego dnia zwołał nawet na ten temat konferencję prasową). Stwierdził, że oskarżenia, które są kierowane w stosunku do "Łupaszki" to tylko spekulacje, bo Sąd Najwyższy i sąd garnizowany w wolnej Polsce uchyliły wyroki, na podstawie których na początku lat 50. major został skazany na śmierć.

- Jeśli zmieniać nazwę ulicy to tylko z majora na pułkownika. Bo taki stopień otrzymał "Łupaszko" od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - mówił.

Natomiast wspomniana na wstępie Stanisława Korolkiewicza - oprócz bronienie dobrego imienia "Łupaszki" - stwierdziła, że nadanie nazwy "100-lecia Praw Kobiet" jest całkowitą abberacją. - Chyba 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet. Polskie kobiety miały wszelkie prawa - za wyjątkiem niektórych - dzięki cywilizacji chrześcijańskiej. Miały prawo do spadku, do nauki, mogły wychodzić za mąż. Były ludźmi - podkreślała.

Na czwartek (24 października) konferencję prasową w sprawie obrony ul. Łupaszki zapowiedziała Młodzież Wszechpolska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Likwidacja nazwy ulicy Łupaszki. Radni starli się na komisji. PiS sprzeciwia się pomysłowi prawosławnych radnych - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna