MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista domowych obowiązków dla dziecka z podziałem na wiek. Jakie zadania zlecić dwulatkowi, a co może robić sześciolatek?

Magdalena Ignaciuk
Jak i kiedy wprowadzić obowiązki domowe dla swoich dzieci?
Jak i kiedy wprowadzić obowiązki domowe dla swoich dzieci? freepik.com
Obowiązki domowe wprowadzają pewną organizację i przewidywalność w codzienności. Warto wprowadzić je już od najmłodszych lat. Z pewnością nauczą dziecko obowiązkowości, sumienności i pracowitości, a przy okazji mały człowiek w przyjemnej atmosferze dowie się, jak wykonywać różne czynności. Warto zwrócić uwagę na to, by wyznaczone zadania były adekwatne do wieku. Oto lista obowiązków domowych dla dziecka z podziałem na wiek.

Spis treści

Obowiązki dla dziecka

Obowiązki dzieci w domu pełnią niezwykle ważną rolę. Uczą obowiązkowości, sumienności, pracowitości, zapewniają równomierny rozwój w wielu dziedzinach. Najważniejszą zasadą jest dostosowanie obowiązków do wieku dziecka – zbyt trudne będą powodowały frustrację i zniechęcenie, zbyt łatwe nie będą rozwijające. Dajmy dzieciom szansę na naukę różnych umiejętności: jasnym jest, że rodzice mają większą wprawę i różne czynności wykonują automatycznie, dużo lepiej i szybciej niż czterolatek, ale warto uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku na samodzielność.

Kiedy zacząć wprowadzać domowe obowiązki?

Tak naprawdę pierwsze zadania można dawać już dwuletniemu dziecku. Wtedy nie traktujemy tego jako obowiązku, ale pewnego rodzaju naukę przez zabawę. Dzieci z chęcią naśladują rodziców i obserwują więcej, niż nam się wydaje. Dwulatki zwykle bardzo interesują się tym, co robią rodzice – najlepszymi zabawkami są w tym czasie szczotki-zmiotki, odkurzacze, ścierki, wiaderka. Warto to wykorzystać i dać dzieciom szansę pomóc w codziennych obowiązkach.

O czym należy pamiętać wprowadzając obowiązki domowe?

Postawa rodzica jest w tym wypadku kluczowa. Możemy zniechęcić dziecko lub dodać mu wiary w siebie.

  • Nie zlecaj zbyt wielu obowiązków – pamiętajmy, że możliwości dziecka są inne niż dorosłego, jeśli zarzucimy je obowiązkami, będą przemęczone i zrezygnowane.
  • Trenuj cierpliwość – pamiętaj, że dziecko dopiero się uczy, nie zrobi wszystkiego tak dobrze jak ty, ale słowami: zostaw to, ja to zrobię lepiej, tego nie zmienisz.
  • Zadbaj o systematyczność – nie złość się, gdy dziecko zapomina o obowiązkach, przypominaj mu o nich i dbaj, by były wykonywane systematycznie, w ten sposób uczysz systematyczności dziecko.
  • Dobry humor to podstawa – nie karć dziecka, jeśli o czymś zapomni lub nie będzie potrafiło wykonać powierzonego zadania, ze spokojem i pozytywnym nastawieniem wytłumacz krótko, jak należy zrobić daną rzecz, unikajmy trybu rozkazującego i nie zapominajmy o magicznych słowach takich jak: proszę i dziękuję.
od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna