Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty dały zarobić

opr. (koci)
sxc.hu
W ostatnich kilkunastu miesiącach inflacja zjadała nasze oszczędności.

Realne stopy zwrotu

Realne stopy zwrotu

Największe realne stopy zwrotu (z lokat rocznych na 5 tys. zł zakładanych w kwietniu 2011 r.):
Idea Bank- 1,67 proc.
Noble Bank - 1,61 proc.
Getin Bank - 1,37 proc.
Meritum bank - 1,37 proc.
FM Bank - 1,35 proc.
Santander Consumer Bank - 1,11 proc.
Invest Bank - 0,97 proc.
Get Bank (d. Allianz Bank) - 0,90 proc.
Eurobank - 0,87 proc.
Raiffeisen Bank - 0,82 proc.

Klienci banków po raz pierwszy od 14 miesięcy realnie zarobili na bankowych depozytach. Wcześniej ciągle tracili.

Średni zysk z rocznej lokaty po uwzględnieniu podatku oraz wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w maju 0,31 proc.

Przeciętna rentowność 12-miesięcznych lokat zakładanych w maju minionego roku, po uwzględnieniu inflacji (3,6 proc. r/r) i 19-proc. podatku wynosi 0,31 proc., wobec minus 0,14 proc. sprzed miesiąca.
- Właściciele bankowych lokat lepszy wynik zawdzięczają nie tylko wyhamowaniu dynamiki wzrostu cen, ale również wyższemu oprocentowaniu depozytów, które to w maju 2011 r. zaczęło rosnąć - ocenia Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Dodaje, że wciąż wiele instytucji finansowych nie gwarantuje ochrony przed inflacją - na 33 przeanalizowane banki, które przed rokiem oferowały lokaty ze stałym oprocentowaniem dla klientów indywidualnych, 13 przegrało z GUS-owskim wzrostem cen.

Jedni zarobili, inni stracili
Łącznie w pięciu bankach klientom udało się realnie zarobić powyżej 1 proc. Najwyższą rentowność osiągnęła roczna lokata Idea Banku, który w maju 2011 r. oferował 5,33 proc. na depozycie antypodatkowym. Realny zysk po uwzględnieniu inflacji wyniósł więc 1,67 proc. Powyżej 1 proc. zarobili również właściciele lokat w Noble Banku, Getin Banku, Meritum Banku oraz FM Banku - każda z instytucji oferowała w tym czasie lokaty z dzienną kapitalizacją, które do końca marca br. pozwalały unikać płacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Aby ochronić wartość zdeponowanych pieniędzy należało założyć lokatę z oprocentowaniem powyżej 4,44 proc. brutto. Po raz kolejny z rzędu największą realną stratę ponieśli klienci Banku Pekao, który w maju ub.r. płacił 2,7 proc. na rocznej lokacie internetowej. Po uwzględnieniu inflacji i podatku, rentowność takiego depozytu wyniosła minus 1,36 proc.

Wybieraj tak, by nie stracić
Przyjmując, że w czerwcu 2013 roku inflacja wyniesie - zgodnie z projekcją Narodowego Banku Polskiego - ok. 2,8 proc., to obecnie zakładane najwyżej oprocentowane 12-miesięczne depozyty przyniosą ponad 2 proc. realnego zysku. Średni zysk wyniesie wtedy 1,22 proc., a straty poniosą natomiast klienci, którzy wybierają lokaty z oprocentowaniem poniżej 3,46 proc. brutto. Gdyby jednak inflacja nie zareagowała na majową podwyżkę stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami NBP i wyniosłaby 3,5 proc. (tyle co wynosi górne odchylenie od celu inflacyjnego), to średni zysk z lokat wyniósłby 0,54 proc. i w dziewięciu bankach klienci ponieśliby realne straty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna