MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Akademia Nauk Stosowanych zmieni swoją nazwę. Od tej pory uczelnia będzie mogła szkolić doktorów

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
archiwum
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zmieni nazwę na Akademia Łomżyńska. Uczelnia czeka jeszcze na podpis Prezydenta RP. Nowa nazwa obowiązywać miałaby od 1 czerwca. Uczelnia będzie mogła nadawać stopnie doktora oraz doktora habilitowanego.

W rok akademicki 2022/2023 Akademia Nauk Stosowanych weszła z uprawnieniami do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, czyli uzyskała formalny status uczelni akademickiej zarezerwowany ustawowo dla tych szkół wyższych, które prowadzą działalność naukową. Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce daje możliwość posługiwania się zwrotem „akademia” dwóm typom uczelni. Nazwą „Akademia Nauk Stosowanych” mogą posługiwać się uczelnie zawodowe. Natomiast pełnoprawną Akademią, czyli uczelnią mającą uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w minimum jednej dyscyplinie naukowej, zostać mogą wyłącznie te uczelnie, które spełnią wyśrubowane kryteria naukowe ustalone w wyniku oceny dokonanej przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Jedyna w Łomży i na ziemi łomżyńskiej uczelnia akademicka przyjmie nazwę Akademia Łomżyńska, rezygnując tym samym z nazewnictwa zarezerwowanego dla uczelni zawodowych, konkretnie ze zwrotu „nauk stosowanych”. W ten sposób dookreślony nazewniczo zostanie jej awans na polu działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, a także wieloletni wysiłek społeczności akademickiej - przekazuje uczelnia.

Uczelnia – początkowo jako Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – została powołana 22 czerwca 2004 roku. Nazwa uczelni zmieniona zostanie po raz drugi.

Pełna profilowa akademia została zatwierdzona już przez Sejm RP, czas na Senat. Jesteśmy przekonani, że od 1 czerwca tu w Łomży po 20 latach będziemy mieli pełną profilową akademię. To miejsce na to zasługuje. Uczelnia postępuje również z inwestycjami zarówno materialnymi jak i ludzkimi - mówił podczas konferencji, która się odbyła w piątek w Łomży minister edukacji Przemysław Czarnek.

Uczelni do zdobycia w przyszłości pozostanie statusu politechniki lub uniwersytetu. W najbliższym czasie łomżyńska akademia planuje rozbudowę kampusu.

Czytaj też:Łomża. Na Starym Rynku odbędzie się jarmark wielkanocny. Miasto szuka chętnych do udziału w wydarzeniu

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna