Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Jerzy Sawa-Sawicki pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
W Łomży odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji pośmiertnego awansu Jerzego Sawy-Sawickiego.
W Łomży odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji pośmiertnego awansu Jerzego Sawy-Sawickiego. Urząd Miasta Łomża
Jerzy Sawa-Sawicki został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika. Z tej okazji, na jego grobie, znajdującym się na cmentarzu parafialnym rzymskokatolickim przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży, odsłonięto pamiątkową tablicę z informacją o awansie.

Uroczystości poprzedziła msza święta w cmentarnej kaplicy. Następnie zaproszeni goście przemaszerowali pod miejsce pochówku pułkownika Jerzego Sawy-Sawickiego. Tam odsłonięto pamiątkową tablicę informującą o pośmiertnym nadaniu wyższego stopnia podpułkownikowi. Złożono również symboliczne kwiaty i znicze.

Jest, jak dotąd mniej znany, niż na to zasługuje, jako rzeczywisty bohater Bitwy Warszawskiej, a wcześniej bojowego szlaku I Brygady Legionów, oficer 33 pułku piechoty złożonego w znacznej mierze z mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Ogromnie ważna postać dla naszego kraju - przyznał wicemarszałek Marek Olbryś.

I dodaje:

Był wielkim symbolem czasu odzyskiwania niepodległości. Jak przekazują historycy, wspaniale gromadził wokół siebie żołnierzy i dowodził tak, że po śmierci to podoficerowie postawili mu pomnik z orłem na cmentarzu w Łomży.

Jak podkreślił obecny na uroczystości prezydent miasta Mariusz Chrzanowski, łomżyński magistrat wystąpił z prośbą o pośmiertne nadanie wyższego stopnia pułkownikowi Jerzemu Sawie-Sawickiemu na wniosek mieszkańców. Z kolei pomysłodawcą był Jerzy Wnorowski - świadek historii Instytutu Pamięci Narodowej.

Kim był Jerzy Sawa-Sawicki?

Jerzy Sawa-Sawicki urodził się 07 stycznia 1886 roku w Reginpolu. Był działaczem niepodległościowym, żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego oraz dowódcą 33 pułku piechoty stacjonującego w Łomży w okresie międzywojennym.

Brał udział m.in. w bitwie pod Ossowem i Radzyminem - 14 i 15.08.1920 r. Swoją heroiczną postawą oraz szczególną determinacją sformułował szyki i poprowadził do kontruderzenia na bolszewików. Zmarł na atak serca w 1922 roku. Miał 36 lat.

Po śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym rzymskokatolickim przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży.

W Zambrowie uczczono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna