MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. LXIX sesja Rady Miejskiej Łomży. Radni przyjęli stanowisko broniące dobre imię Jana Pawła II. Zaprzysiężony został nowy radny

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
UM Łomża
Za nami kolejna sesja rady miejskiej w Łomży. Zaprzysiężony został nowy radny. Rada przyjęła stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Osoby mieszkający przy ul. Wierzbowej zwrócili się z prośbą do miasta o nieodpłatne przejęcie gruntów.

Sesja rozpoczęła się od upamiętniania minutą ciszy niedawno zmarłego radnego Jana Olszewskiego, członka Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego miejsce zajęła następna osoba startująca z listy PiS z największą ilością oddanych głosów. Nowym radnym został prof. Krzysztof Sychowicz. Uroczyste zaprzysiężenie radnego nastąpiło na początku sesji.

Jednym z pierwszych punktów, którym zajmowali się radni było przyjęcie stanowiska dotyczącego „obrony dobrego imienia Jana Pawła II”. Głosowanie poprzedziła dyskusja. Radny Wojciech Michalak zapowiedział, że nie będzie brał udziału w głosowaniu. Radny Artur Nadolny z Obywatelskiego Klubu Samorządowego zapowiedział, że klub OKS nie weźmie udziału w głosowaniu.

Jan Paweł II towarzyszy mi przez całe życie. Mieliśmy wielkie szczęście żyć w jego czasach. Przez swoje homilie kazania wlewał w nas nadzieję, która pozwoliła obalić komunizm. Nie pozwolę na to, żeby wykorzystywać papieża do politycznej rozgrywki - powiedział radny podczas sesji.

Stanowisko poparli radni klubu PiS. Wiesław Grzymała zaproponował, żeby stanowisko przyjąć przez aklamację.

Wiele samorządów podejmuje takie stanowiska. W większości podejmowane są przez aklamację. Zdziwiły mnie komentarzy negujące intencje radnych. Wniosek wypłynął od klubu samorządowego - przekazał prezydent Mariusz Chrzanowski.

Po krótkiej przerwie oraz rozmowach, przyjęto stanowisko 15 głosami za. Dwóch radnych wybrało opcję nie głosuję, natomiast pięcioro nie wybrało żadnej opcji.

W trakcie sesji radni nie przyjęli zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Łomży, natomiast przyjęli zmiany w budżecie. Skarbnik Elżbieta Parzych stwierdziła, że może to spowodować pewne problemy.

Będziemy mieli problem ze sprawozdaniami. Nie wiem jak się do tego odniesie RIO. Z taką sytuacją spotykam się pierwszy raz, więc nie wiem jakie będą konsekwencje. Nie będą to konsekwencje finansowe, lecz proceduralne. Jeżeli rada dokonuje zmian w budżecie, to należy wprowadzić także zmiany w WPF - poinformowała skarbnik.

Radni przyjęli zmiany w sprawie przyznawania okresowych stypendiów sportowych. Do tej pory zapisy uprawniały do otrzymania stypendium osoby uczące się na terenie miasta, ale niemieszkające w Łomży. Od teraz o stypendia będą mogli ubiegać się tylko mieszkańcy Łomży.

Występowały sytuacje, w których osoby pobierające stypendium z Łomży, otrzymywały stypendium z innych miast, gmin. Nikt nikomu nic nie ujmuje. Dbajmy o naszych mieszkańców o naszą młodzież - powiedział radny Andrzej Wojtkowski.

Radni wyrazili pozytywne stanowisko w sprawie przejęcia nieruchomości przy ul. Wierzbowej. Wniosek o nieodpłatne przekazanie gruntu złożyli mieszkańcy. Deweloper, który wybudował tamtejsze osiedle popadł w kłopoty finansowe. Mieszkańcy pozostali bez drogi dojazdowej. Mieszkańcy wykupili grunty, aby miasto wybudowało drogę. Dodatkowo zebrali na ten cel 300 tys. zł. Łomża ma nieodpłatnie przejąć grunty, a następnie wybudować mieszkańcom drogę.

Zobacz też:Ambitne miasta z Podlaskiego chcą i będą korzystały z funduszy europejskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna