Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Ma być więcej placówek opieki nad maluchami

Urszula Gronostajska [email protected]
Grupa żłobkowa w Niepublicznym Przedszkolu „Mały artysta” w Łomży liczy ponad 20 maluchów. Dziećmi opiekuje się wychowawczyni, pielęgniarka i trzy opiekunki.
Grupa żłobkowa w Niepublicznym Przedszkolu „Mały artysta” w Łomży liczy ponad 20 maluchów. Dziećmi opiekuje się wychowawczyni, pielęgniarka i trzy opiekunki.
Żłobki są bardzo potrzebne.

Ustawa żłobkowa

Ustawa żłobkowa

Sejm na początku lutego przyjął ustawę żłobkową, która ma pomóc w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Przede wszystkim zwiększy się rodzaj tego typu placówek. Obok żłobków, funkcjonować będą także takie formy opieki jak: klubiki dziecięce, dzienni opiekunowie, legalne nianie czy przyzakładowe żłobki. Żłobki nie będą musiały spełniać wysokich wymogów lokalowych, technicznych i sanitarnych.

Tylko kilka placówek w Łomży prowadzi grupy dla dzieci poniżej 3 lat. Może zmieni to nowa ustawa żłobkowa.

Długie urlopy macierzyńskie to już przeszłość. Teraz po 16 tygodniach wiele kobiet zmuszonych jest wrócić do pracy. Co zrobić z maluchem? Posłać do żłobka? Niestety, w Łomży tych brakuje, a większość przedszkoli nie chce przyjmować dzieci poniżej 3 lat.

Przydałoby się więcej miejsc
Jedną z placówek, która prowadzi grupę żłobkową jest Niepubliczne Przedszkole "Mały Artysta". W najmłodszej grupie jest około 20 maluchów.

- Zapotrzebowanie jest duże - mówi Alicja Modzelewska, zastępca dyrektora Niepublicznego Przedszkola "Mały Artysta" w Łomży. - Ostatnio przyszedł rodzic zapisać swoje jeszcze nienarodzone dziecko, bo bał się że później nie będzie już wolnych miejsc.

Nowa ustawa żłobkowa ma rozwiązać problem braku placówek dla najmłodszych dzieci. Przepisy zostały nieco załagodzone przez co zakładanie żłobków będzie o wiele prostsze. Placówki te mogą liczyć także na dofinansowanie ze strony państwa.

Są i wady, są i zalety
- Nigdy nie posłałabym dziecka do żłobka - mówi Sylwia Mieczkowska z Łomży, mama 14-miesięcznego Huberta. - Jest tam dużo chorób, a niektóre dzieci wymagają specjalnej opieki ze względu na alergię lub refluks - dodaje.

Także niektórzy psycholodzy są zdania, że należy się wstrzymać z decyzją o zapisaniu dziecka do żłobka. Sfera emocjonalna dziecka w tych latach jest ważniejsza od sfery intelektualnej.

- Żaden żłobek nie zastąpi dziecku matki i domu rodzinnego - stwierdza psycholog Małgorzata Rytel. - Z psychologicznego punktu widzenia dziecko najlepiej rozwija się do 3 roku życia właśnie w domu - dodaje.

Są oczywiści i dobre strony oddania pociechy do żłobka.
- Dziecko szybciej rozwija więzi społeczne, ma lepszy kontakt z rówieśnikami, a zajęcia pomagają w rozwoju intelektualnym.

Chyba każda mama stoi przed dylematem, czy wysłać dziecko do żłobka czy nie? Niestety, to rzeczywistość pomaga w podjęciu decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna