Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Miasto upamiętniło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Łomża upamiętniła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Łomża upamiętniła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. UM Łomża
W środę 1 marca Łomża upamiętniła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbywały się pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspominamy dziesiątki tysięcy tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego narodu.

Łomżyńskie uroczystości

W łomżyńskich uroczystościach udział wzięła kompania honorowa 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i żołnierze 13. Batalionu Lekkiej Piechoty. W imieniu władz miasta kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Garlickim. W uroczystości udział wzięli również m.in. poseł Kazimierz Gwiazdowski, senator Marek Komorowski, starosta Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską, przedstawiciele wojska, Związku Żołnierzy NSZ, uczniowie łomżyńskich szkół i OHP.

Dziś oddajemy cześć tym, którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowieckiego okupanta systemem władzy i stylem życia. Wierni swoim ideałom i wiedzeni ogromna miłością do ojczyzny postanowili kontynuować walkę w ramach antykomunistycznego podziemia – mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, podkreślając, że patriotyzm i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych pozwoliły przetrwać naszemu narodowi okres stalinizmu i władzy komunistycznej.

Dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży mjr Mariusz Sakowski podkreślał, że amnestia w 1947 roku nie zakończyła walk o wolność i trwała jeszcze aż 10 lat. - Ginęli w niej najlepsi synowie tej ziemi - mówił przypominając najważniejsze postacie niepodległościowego podziemia.

Zobacz też:Przedstawiciele władz i instytucji upamiętnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna