Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Od 7 lipca będzie można korzystać z Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
UM Łomża
Od czwartku 7 lipca można korzystać z Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej. Z ŁoKeRów będzie można korzystać do października. Obsługą rowerów zajmie się firma NEXTBIKE POLSKA S.A.. Oficjalna inauguracja ŁoKeRa planowana jest na niedzielę 10 lipca. Koszt uruchomienia systemu wyniesie 3.087.250,80 zł.

System został zapoczątkowany w 2018 roku. ŁoKeRy wracają po roku przerwy.

Funkcjonowanie systemu roweru miejskiego w ubiegłych latach pokazało, że cieszył on się ogromną popularnością. Tylko w 2019 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19, rowery były wypożyczane 27 tysięcy razy przez 3,5 tysiąca użytkowników. To też proekologiczne działanie przyczyniające się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – informuje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Zobacz też:Miejskie rowery mają nowego operatora. Choć miasto zapłaci mniej, mieszkańcy stracili pieniądze

Gdzie znajdą się stacje z rowerami

System roweru publicznego w Łomży zyskał nowy, odświeżony wygląd i składa się z fabrycznie nowych 100 pojazdów tradycyjnych i 30 elektrycznych czwartej generacji (4G). Piętnaście stacji zostało zlokalizowanych w następujących miejscach: Stary Rynek, bulwary, tzw. strzelnica na os. Konstytucji 3-go Maja, PEPEES przy ul. Poznańskiej, Bawełna w rejonie ul. Wojska Polskiego i Studenckiej, Plac Kościuszki, Orlik przy ul. Katyńskiej, Miejskie Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjne (dworzec), Galeria Łomża przy Rondzie Solidarności, ul. Szmaragdowa, Akademia Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej, hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 9, Straż Pożarna, Galeria Aleja Park i SM Perspektywa.

System będzie umożliwiał każdemu uprawnionemu użytkownikowi samoobsługowe wypożyczenie i zwrot jednośladu na dowolnej stacji przez całą dobę, w całym okresie jego funkcjonowania. Korzystanie z systemu będzie odpłatne, a użytkownicy będą dokonywać płatności za korzystanie ze sprzętu, zgodnie z ustaloną taryfą i systemem zniżek – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki

Zasady korzystania

Warunkiem korzystania z systemu ŁoKeR jest podanie przez Klienta wymaganych przy rejestracji danych osobowych, akceptacja warunków regulaminu, dokonanie opłaty inicjalnej oraz kliknięcie w link aktywacyjny. Ponadto konieczne jest utrzymanie minimalnego stanu konta w momencie każdego wypożyczenia w wysokości co najmniej 10 zł. Osoby, które ukończyły 13 lat, a nie ukończyły 18. roku życia mogą korzystać z ŁoKeRa za zgodą swojego rodzica lub opiekuna prawnego. Klient może wypożyczyć maksymalnie dwa rowery. Wypożyczenie roweru tradycyjnego na czas do 15 minut jest bezpłatne. Korzystanie z niego od 16 do 60 minut kosztuje 2 zł. Każda rozpoczęta kolejna godzina to koszt 4 zł. W przypadku rowerów elektrycznych za przejazd do 15 minut należy zapłacić 1 zł, od 16 do 60 minut 3 zł, zaś za każdą następną rozpoczętą godzinę kolejne 5 zł.

Oficjalna inauguracja systemu

Oficjalna inauguracja ŁoKeRa planowana jest na niedzielę 10 lipca. Na łomżyńskich bulwarach o godz. 12 rowerzyści będą mogli skorzystać z przygotowanych niespodzianek. Dodatkowo aby zachęcić mieszkańców do wypróbowania nowych ŁoKeRów, 10 lipca przez cały dzień wypożyczenia jednośladów będą darmowe. Maksymalny czas użytkowania roweru tego dnia to 4 godziny.

Koszt realizacji

Obsługę systemu zapewni firma NEXTBIKE POLSKA S.A., z którą władze Łomży podpisały w kwietniu umowę na dostawę, instalację i uruchomienie systemu roweru publicznego w naszym mieście oraz jego obsługę w latach 2022-2025. Koszt uruchomienia systemu wyniesie 3.087.250,80 zł. Składa się na niego dostawa rowerów, ich instalacja i uruchomienie na kwotę 1.541.878,80 zł oraz obsługa tego systemu w latach 2022-2025 za 1.545.372 zł. Zadanie jest realizowanie w ramach projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

ŁoKeRy mają corocznie funkcjonować od 1 maja do 31 października.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna