MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów nad Narwią. Cała inwestycja ma kosztować ponad 80 mln zł

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Tereny na rzeką Narew w Łomży.
Tereny na rzeką Narew w Łomży. UM Łomża/Kamil Brzostowski
Poznaliśmy oferty na budowę bulwarów w Łomży. Swoje oferty złożyły trzy firmy. Tylko jedna z nich jest zainteresowana realizacją całego zadania. Wszystkie propozycje są wyższe od środków, które miasto ma przeznaczone na ten cel. Koszt powstania bulwarów to ponad 80 mln zł.

Cała inwestycja jest podzielona na dwie części. W przetargu na budowę bulwarów nad Narwią firma Mota-Engil z Krakowa złożyła oferty na obie części, opiewające na kwotę odpowiednio prawie 18,4 mln zł i 42,5 mln zł. Natomiast STRABAG z Pruszkowa przedstawił ofertę w wysokości ponad 42,8 mln zł tylko na etap III. W sumie na to przedsięwzięcie Miasto zamierzało przeznaczyć 42 mln zł. Natomiast na zdanie „Budowa bulwarów nad Narwią” w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję” Miasto zabezpieczyło 8,3 mln zł. Mota-Engil złożyła ofertę na poziomie 23,9 mln zł, natomiast Warbud z Warszawy na kwotę 21,2 mln zł.

Łączna suma ofert opiewa na 82 mln zł. Natomiast zabezpieczone mamy 52 mln zł. Kosztorys powstawał kilka lat temu. Obecnie brakuje 30 mln zł. Mamy pewien pomysł na pozyskanie środków. Zamierzamy pozyskać brakującą kwotę ze środków zewnętrznych. Do czasu rozstrzygnięcia nie chcę zdradzać szczegółów, ale jestem dobrej myśli - przekazał zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. - Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić ten projekt do finalizacji - dodał.

Dofinansowanie na realizację powyższych inwestycji władze miasta pozyskały z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w wysokości ponad 9 mln zł oraz Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie prawie 38 mln zł.

Urządzenie istniejącej plaży miejskiej planowane jest w ramach Funduszy Norweskich. Przewidywana jest m.in. budowa boiska do beach soccera z możliwością podziału na boiska do siatkówki plażowej. Obok budynku obsługi plaży ma powstać plac zabaw dla dzieci oraz urządzenia dla młodzieży typu street workout. Planowana jest także budowa slipu do wodowania dla kajakarzy i małych jednostek pływających z możliwością przycumowania oraz lokalizacja stanowisk biwakowych i namiotowych.

Pozostały etap budowy nadnarwiańskich bulwarów ma być zrealizowany w ramach rządowego programu „Polski Ład” i połączyć kąpielisko przy moście Hubala, poprzez istniejący Port, z mostem przy ul. Zjazd. W planach jest także powstanie punktu widokowego, miejsca na ognisko oraz przebudowa oczka wodnego w miejscu starorzecza rzeki Narew z pomostem dla modelarzy. Nie zabraknie także odpowiedniego oświetlenia bulwarów, a na nich małej architektury. Długość bulwarów ma wynieść 3 km.

Jedynymi utwardzonymi powierzchniami będą ścieżka rowerowa i dojazd do parkingu, a także miejscowe umocnienia nabrzeża zabezpieczające przed podmywaniem będącej drogą krajową ul. Zjazd. Pozostałe nawierzchnie planujemy w nawierzchniach mineralnych – informuje Andrzej Garlicki.

Jeżeli przetargi pójdą zgodnie z planem to z plaży miejskiej mieszkańcy Łomży będą mogli cieszyć się już latem 2024 roku. Natomiast zakończenie budowy bulwarów ma zostać zakończony do wiosny 2025 roku.

Czytaj też:Łomża. Jacek Bartosiak oraz Piotr Zychowicz spotkają się z mieszkańcami Łomży. Spotkanie już 15 marca

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna