Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża: Pracownicy urzędu celnego boją się o swoją pracę

Bartosz J. Klepacki
W województwie podlaskim pracuje około 1100 funkcjonariuszy Służby Celnej w trzech oddziałach: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży.
W województwie podlaskim pracuje około 1100 funkcjonariuszy Służby Celnej w trzech oddziałach: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Tomasz Bolt
Pracownicy miejscowego urzędu celnego apelują o pomoc, bo z nowym rokiem mogą pójść na bruk.

Groźba utraty pracy związana jest z reformą administracji skarbowej w Polsce, która wejdzie w życie prawdopodobnie już pierwszego stycznia. W ramach tej reformy mają zniknąć urzędy celne i urzędy kontroli skarbowej, a ich obowiązki przejmą urzędy celno-skarbowe. Z blisko 30 tysięcy pracowników celnych i skarbowych docelowo w nowej strukturze ma zostać około 8 tysięcy. Co się stanie z tymi, którzy nie znajdą się w tym 8-tysięcznym gronie?

Na drugi koniec kraju

- Reforma nie gwarantuje obecnym funkcjonariuszom zachowania munduru, nie zapewnia wyboru miejsca pracy ani nie daje nawet pewności otrzymania jakiejkolwiek propozycji zatrudnienia poza czy w jej strukturach - wyjaśnia Rafał Dobrogowski, przewodniczący Koła Związku Zawodowego Celnicy PL w Urzędzie Celnym w Łomży.

W ocenie związkowców reforma jest chaotyczna i merytorycznie nieprzemyślana. Może bowiem dojść do takich sytuacji, że funkcjonariusze owszem dostaną nowe przydziały do pracy, ale na drugim końcu kraju.

- Jesteśmy służbą publiczną i mogą nas oddelegować do pracy wszędzie, czy na przejście w Hrebennem w Lubelskiem, czy do Słupska w Zachodniopomorskiem. Jest wielka niewiadoma - podkreśla Dobrogowski.

W Łomży najgorzej

W województwie podlaskim pracuje około 1100 funkcjonariuszy Służby Celnej w trzech oddziałach: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. W tym ostatnim najmniej, zaledwie 60 osób. To właśnie ich sytuacja jest najcięższa. Reforma zakłada, że docelowo w każdym z województw ma znajdować się tylko jeden oddział.

- Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, bo mamy za mało informacji, jak będzie wyglądać struktura po reformie - mówi dr Michał Dąbrowski rzecznik prasowy zarządu Związku Zawodowego Celnicy PL. - Z wejściem w życie reformy wszystkie oddziały zostaną zniesione. Na obecną chwilę ciężko jest ocenić jak nowa struktura będzie wyglądać - dodaje Dąbrowski.

Urząd Celny w Łomży powstał 25 lat temu. Na początek był posterunek i trzech funkcjonariuszy. Teraz jest to nowoczesny budynek z placem. Funkcjonariusze są doskonale wyposażeni w narzędzia do skutecznej walki z hazardem czy nielegalnym obrotem towaru.

Czekamy na rozwój sytuacji, ale, póki co, obawiamy się o to, co wydarzy się po 1 stycznia 2017 roku - mówi Rafał Dobrogowski.
Czekamy na rozwój sytuacji, ale, póki co, obawiamy się o to, co wydarzy się po 1 stycznia 2017 roku - mówi Rafał Dobrogowski. Bartosz J. Klepacki

Proszą o interwencje

Łomżyńscy celnicy o pomoc zwrócili się m.in. do posłanki Prawa i Sprawiedliwości Bernadety Krynickiej, a także do prezydenta Łomży. Pisemnie poprosiło o nią blisko 30 pracowników placówki.

Póki co deklaracje o pomocy nie padły. Nie udało się we wtorek uzyskać informacji o tym, jakie kroki podejmą zarówno prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, jak i jego zastępca Andrzej Garlicki. Posłanka Bernadeta Krynicka, jak poinformowało jej biuro poselskie, jest niedostępna, bowiem uczestniczy w sejmowych pracach.

Tym razem zapraszamy do obejrzenia starych zdjęć Łomży. Zobacz, jak przed wojną wyglądało to piękne miasto.

Łomża na starych zdjęciach. Zobacz zdjęcia Narodowego Archiw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna