Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża: Prezydent przegrał, radni odrzucili przygotowany przez niego projekt budżetu miasta na 2022 rok

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Łomża nie ma budżetu na przyszły rok. Tak zdecydowali radni, którzy środowej sesji (29.12) nie poparli projektu uchwały budżetowej, który złożył prezydent Mariusz Chrzanowski. Chętnych do odrzucenia projektu budżetu na 2022 rok było o dwóch więcej niż jego zwolenników, a jeden samorządowiec wstrzymał się od głosu. To oznacza, że Łomża nie ma najważniejszego dokumentu, który decyduje o prowadzeniu gospodarki finansowej miasta w przyszłym roku.

- To budżet racjonalny, który pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Nie jest on związany tylko z zaspokajaniem podstawowych potrzeb wynikających z ustawy o samorządzie gminnym, zawiera także wiele inwestycji, na które miasto otrzymało dofinansowanie. Skala wszystkich dofinansowań waha się w granicach od 55 do 85 proc. Te inwestycje możemy zrealizować, jeżeli państwo przyjmiecie budżet i zabezpieczycie środki własne – apelował do radnych przed głosowaniem Mariusz Chrzanowski.

Dodał, że budżet (bez względu na to zostanie przyjęty, czy nie jest) jest wynikiem pewnego konsensusu, więc radni powinni w trudnym czasie dojść do zgody. Podkreślił też, że jeśli radni projektu budżetu nie poprą, nie będzie to głosowanie przeciwko prezydentowi miasta, a tylko przeciw mieszkańcom. Przypomniał też samorządowcom, że gdy przygotowywał projekt, prosił o zgłaszanie wniosków z propozycjami poprawek do budżetu, ale takich nie otrzymał.

Ostatecznie, po kilkugodzinnej dyskusji, prezydencki projekt przepadł w głosowaniu. Poparło go 10 radnych z obozu prezydenta Chrzanowskiego, a przeciw było 12 (cały klub PiS, który w ogóle nie wypowiedział się o budżecie, radni Przyjaznej Łomży oraz szef klubu KO Piotr Serdyński i niezrzeszony Artur Nadolny). Ich główne zarzuty dotyczyły nadmiernej ilości inwestycji i wysokiego kredytu, który miałaby zaciągnąć Łomża.

Czytaj również:

- Jest otwarcie przetargów na niektóre zadania. Siłą rzeczy te umowy nie zostaną podpisane – oceniła decyzję radnych skarbnik Elżbieta Parzych.

- Nie poparłem projektu budżetu 2022, bo uważam, że dalsze, nadmierne zadłużanie miasta może doprowadzić do problemów Łomży nie tylko ze spłatą swoich zobowiązań, ale również z bieżącym finansowaniem zadań własnych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Zaciąganie w przyszłym roku kredytu na ponad 33 mln zł jest zbyt ryzykowne - tłumaczy powody swej decyzji Piotr Serdyński i dodaje, że to chyba pierwszy przypadek w historii, gdy radni Łomży nie przyjęli budżetu.

Jego zdaniem, problem może zostać rozwiązany, bowiem radni głosujący przeciwko projektowi przyszłorocznego budżetu są otwarci na dalszy dialog z prezydentem Łomży.

- Jeżeli prawo pozwoli nam, abyśmy podeszli do tego tematu jeszcze raz, przed 31 stycznia 2022 roku, to myślę, że wszyscy jesteśmy gotowi do rozmów o tym, jak przekształcić ten projekt, by był akceptowalny dla większości radnych. Jeśli nie dojdziemy do konsensusu, musimy się liczyć z tym, że najpierw będzie obowiązywało prowizorium budżetowe, a potem projektem zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa - tłumaczy szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj również:

Przypomnijmy. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych budżet powinien zostać uchwalony przez radę przed rozpoczęciem roku budżetowego (czyli w 2022 r.). W szczególnych przypadkach jest możliwe, by uchwała budżetowa została przyjęta w terminie późniejszym - maksymalnie do 31 stycznia roku budżetowego. Jeżeli termin ten nie zostanie dotrzymany, Regionalna Izba Obrachunkowa do końca lutego 2022 roku ustali dla Łomży budżet obejmujący wydatki na obowiązkowe zadania własne gminy oraz zadania zlecone. Do tego dnia podstawą gospodarki finansowej gminy jest projekt uchwały.

Dodajmy, że podczas ostatniej sesji radni (większością jednego głosu) postanowili obniżyć swoje diety. Dzięki temu będą mniejsze różnice finansowe między zwykłymi radnymi, a tymi, którzy pełnią jakieś funkcje. Teraz różnica w diecie radnego i szefa komisji wyniesie 130 zł (dotychczas ponad 640 zł). Ponadto, rada zlikwidowała komisje bezpieczeństwa i ds. ochrony środowiska włączając je do komisji gospodarki komunalnej rozwoju i przedsiębiorczości.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna