Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża: przedsiębiorcy potrzebują szkoleń i doceniają zasadę domniemania uczciwości

aba/ rmn/
Wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy - to najbardziej oczekiwana przez biznes zmiana w relacjach z administracją. Niezwykle potrzebne są też szkolenia z zakresu nowych przepisów prawnych – deklarowali w czwartek w Łomży uczestnicy konferencji poświęconej ułatwieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Na spotkaniu informacyjnym „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” przedstawiciele firm z Łomży i okolic wysłuchali prezentacji o prawie dotyczącym prowadzenia działalności czy prawie podatkowym, a także o ofercie wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

„Kiedy przedsiębiorca czy kandydat na przedsiębiorcę słyszy "ulga na start", "mały ZUS", to myśli sobie "skorzystam", ale potem okazuje się, że niekoniecznie wie, jak ma to zrobić”– podkreślił w rozmowie z PAP Grzegorz Wakułowski, który na terenie Łomży prowadzi kancelarię adwokacką. Dlatego istotne jest informowanie, czy wręcz instruowanie przedsiębiorców, jak mogą korzystać z dostępnych ułatwień.

„Dla osób, które prowadzą firmę lub dopiero planują rozpocząć własną działalność gospodarczą, taka wiedza o zmianach w prawie jest niezwykle istotna, by móc planować działania” – powiedział Wakułowski. Jak mówił, spotkanie poświęcone zmianom w prawie jest również istotne i przydatne dla niego, ponieważ na co dzień w swojej działalności doradza przedsiębiorcom.

„Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy to na pewno dobry trop i dobry przekaz z ministerstwa do urzędników, którzy mogą czuć się zmobilizowani do tego, żeby przedsiębiorcę traktować nie "z góry", ale jako partnera” – ocenił Wakułowski.

Annę Skalik z Nowomedialnej Pracowni Edukacyjno-Artystycznej, która w okolicach Ostrowi Mazowieckiej prowadzi zajęcia dla dzieci, najbardziej zainteresowały zmiany związane z ZUS.

„Zarejestrowałam działalność na początku roku i nie miałam wtedy świadomości, że będzie wprowadzana ulga na start. Myślę, że dla moich znajomych ze studiów będzie to ważna informacja” – powiedziała PAP Anna Skalik.

„Prowadzę w firmie praktycznie całą księgowość, kadry, płace, więc tematy poruszane na tym szkoleniu są bliskie mojemu zawodowi” – mówiła z kolei przedstawicielka łomżyńskiej firmy Szarłat. „Przyszłam tu, żeby utrwalić wiedzę o wprowadzonych zmianach i zestawić to, co wiem, z informacjami ekspertów” – zaznaczyła. „Jeśli można dowiedzieć się czegoś więcej i pomóc firmie, to jak najbardziej warto uczestniczyć w takim szkoleniu, takie spotkania są potrzebne” – dodała.

„Jestem emerytem i prowadzę działalność gospodarczą. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym szkoleniu, ponieważ nie znam dokładnie ostatnich zmian w przepisach” – powiedział PAP Wiesław Jankowski z Ostrołęki. „Zawodowo zajmuję się promocją nowoczesnych osiągnięć, w związku z tym jestem otwarty na wszelkie innowacje, również w prawie” – dodał. Pytany, jak ocenia klimat dla przedsiębiorców w Polsce, powiedział: „nie narzekam”.

Od 30 kwietnia br. obowiązuje tzw. Konstytucja Biznesu, czyli pakiet pięciu ustaw wprowadzających zmiany w prawie gospodarczym. Jej kluczowe założenia to domniemanie uczciwości przedsiębiorcy oraz zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Konstytucja wdrożyła m.in. możliwość działalności nierejestrowej, ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców czy szczególne regulacje dla inwestorów zagranicznych. Powołany został także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii na spotkaniu z przedsiębiorcami przypomniało także, że Konstytucja dla Biznesu wprowadziła działający on-line Punkt Informacyjny dla Przedsiębiorcy. Ma on nie tylko pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób załatwić poszczególne sprawy urzędowe, ale też umożliwia np. uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami lub składkami.

„Adres biznes.gov.pl jest dla państwa. Proszę się nie wahać, jeśli będą jakieś wątpliwości, jakieś sugestie z państwa strony. Ministerstwo nie ma monopolu na rację, bardzo nam zależy na kontaktach z przedsiębiorcami” – podkreślał Cezary Maliszewski z resortu przedsiębiorczości. „Bardzo liczymy na państwa wiedzę, bo jest to wiedza praktyczna, wiedza bezcenna. Tego, co państwo wiedzą, przy urzędniczym biurku się nie wymyśli” – dodał.

Waldemar Gorlo, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, przybliżał przedsiębiorcom udogodnienia w prawie podatkowym. Mówił m.in. o mechanizmie podzielonej płatności, który umożliwia podzielenie płatności za nabyty towar lub usługę na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT.

„Jeżeli większa grupa podatników będzie z tej formy korzystała, z pewnością nie będą to zamrożone pieniądze, one będą wtedy cały czas w obrocie” – przekonywał Gorlo, zaznaczając, że jest to metoda całkowicie dobrowolna. Jak mówił, jej zaletą jest to, że chroni uczciwych podatników przed konsekwencjami, jakie może pociągnąć za sobą ich nieświadomy udział w procesie wyłudzania podatku VAT.

„Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” to cykl kilkudziesięciu spotkań informacyjnych w całej Polsce; ich organizatorami są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Czwartkowa konferencja w Łomży była już 43. z kolei spotkaniem, a zaplanowanych jest ich jeszcze 41. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyło już 2600 przedsiębiorców.

Konferencjom towarzyszy strefa informacyjna, w ramach której do dyspozycji przedsiębiorców są przedstawiciele ministerstwa przedsiębiorczości, resortu finansów, skarbówki czy ZUS. Na pytania czekają także eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna