Łomża. Szpital zakupi nowy sprzęt do diagnostyki chorób oczu. Pomoże m.in. chorym na jaskrę i zwyrodnienie siatkówki

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital wojewódzki w Łomży.
Szpital wojewódzki w Łomży. Wojciech Wojtkielewicz
Nowy sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób oczu już niedługo pojawi się w łomżyńskim szpitalu. Aparat Angio OCT pomoże w rozpoznawaniu i leczeniu m.in. jaskry, zwyrodnienia siatkówki czy retinopatii cukrzycowej. Sprzęt, który obecnie używany jest w szpitalu to aparat starszej generacji i wymagał już wymiany.

Aparat Angio OCT, który już niedługo pojawi się w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży to nowoczesny, wysokospecjalistyczny aparat do diagnostyki chorób oczu. Łączy w sobie dwie funkcje: angiografu i tomografu. Pozwala w sposób bezinwazyjny, bez użycia kontrastu wykonać diagnostykę chorób siatkówki.

- Taki sprzęt ma duże znaczenie w leczeniu chorób oczu, np. zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatii cukrzycowej, jaskry, zakrzepów żyły środkowej siatkówki oraz chirurgii siatkówki. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Dlatego aparat jest potrzebny, wręcz niezbędny i nasi okuliści, którzy działają bardzo prężnie, czekają na niego z niecierpliwością.

Przeczytaj też:

Pod koniec października wyłoniona została firma, która dostarczy aparat do szpitala. Koszt sprzętu to ok. 300.000 zł. Szpital Wojewódzki w Łomży pokrywa 1 proc. wartości, a resztę uzupełnia dotacja z budżetu województwa podlaskiego. Decyzję o dofinansowaniu Zarząd Województwa Podlaskiego podjął podczas poniedziałkowych (15.11) obrad.

– Ten zakup był niezbędny ze względu na zużycie poprzedniej aparatury – podkreśla Marek Malinowski, który w zarządzie województwa odpowiedzialny jest za sektor zdrowia. – Chcemy, żeby podległe nam szpitale miały odpowiedni i nowoczesny sprzęt, więc decyzja o przyznaniu dofinansowania była prosta.

Przeczytaj też:

Dotychczas użytkowany aparat pozwolił leczyć nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale też pacjentów z województw sąsiadujących: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Przy jego użyciu wykonano ponad 25 tys. badań, umożliwił przeprowadzenie diagnostyki i leczenie operacyjne ponad 1,2 tys. pacjentów metodą witrektomii (zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego - żelowej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej) oraz objęcie systematycznym leczeniem ok. 500 osób.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie