Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Trwa strajk, ale egzaminy odbywają się terminowo

PG
Gimnazjaliści piszą swoje egzaminy, a nauczyciele walczą o swoje strajkując.
Gimnazjaliści piszą swoje egzaminy, a nauczyciele walczą o swoje strajkując. PG
W trzecim dniu strajku nauczycieli w akcji biorą udział 32 placówki z powiatu łomżyńskiego, o cztery mniej niż we wtorek. W gimnazjach egzamin odbywa się zgodnie z planem.

- Niektóre szkoły zawiesiły strajk, ale nie został on przerwany. Akcja przebiega spokojnie - mówi Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wszyscy strajkujący nauczyciele powtarzają to samo - walczymy o naszą godność. Pedagodzy są w szkole zgodnie z harmonogramem swoich zajęć, ale te się nie odbywają.

- Sytuacja w naszej placówce jest ruchoma, dzisiaj na liście jest około 30 osób. W czasie egzaminów gimnazjalnych uczniów i tak nie ma w szkole, więc w tym czasie porządkujemy chociażby pracownie. Nasze oczekiwania są takie same, jak wszystkich nauczycieli w kraju. Boli nas, że ta sytuacja sprowadzana jest tylko do oczekiwań finansowych - mówi Katarzyna Lipska, nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, która nie jest zrzeszona w ZNP, ale przyłączyła się do strajku.

To nie jest strajk ZNP, to strajk nauczycielski o dostrzeżenie problemów edukacji, z którymi musimy się borykać na codzień.

W sąsiadującej z I LO Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży strajkuje dzisiaj 19 osób.
- Kilku uczniów pojawiło się dzisiaj w szkole, część z nich przebywa w świetlicy, gdzie mają zapewnioną opiekę. Jeden z niestrajkujących nauczycieli prowadził też dzisiaj lekcje, na które przyszło pięciu naszych wychowanków - mówi Urszula Suchodoła, prezes Ogniska ZNP i dodaje, że nie może być tak, że pedagog większość materiałów dla dzieci przygotowuje w swoim własnym zakresie. - Należy się nam i prestiż, i godna wynagrodzenie.

W Łomży strajk odbywa się nadal w przedszkolach publicznych nr 1, 9, 14 i 15, szkołach podstawowych: nr 1, 2, 4, 5, 7, 9 i 10 oraz szkołach średnich: liceach nr 1, 2 i 3, Ekonomiku, Mechaniaku, Budowlance, Liceum Plastycznym i Państwowej Szkole Muzycznej.

Czytaj też Drugi dzień strajku nauczycieli. Strajkuje 38 placówek

Egzaminy gimnazjalne odbywają się zgodnie z planem

W środę, 10 kwietnia rozpoczęły się w niektórych placówkach egzaminy gimnazjalne. - Wszystkie egzaminy odbywają się zgodnie z prawem. Z siedmiu łomżyńskich szkół zgłoszono 549 uczniów, którzy mierzą się z zadaniami - mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr I w Łomży, gdzie do egzaminu przystępuję 81 osób, wszystko przebiega spokojnie. - Komisje egzaminacyjne zostały zebrane zgodnie z prawem - podkreśla dyrektor placówki Jerzy Łuba. Sami uczniowie też nie czuli stresu w związku z egzaminem. - Nauczyciele wcześniej nas bardzo dobrze przygotowali, poza tym wiedzieliśmy, że egzaminy się odbędą, więc nie było czego się bać - mówi Paweł Góralski, gimnazjalista z Publicznego Gimnazjum nr 6.

Zdaniem uczniów testy nie były trudne, zwłaszcza pierwsza część obejmującej historię i wiedzę o społeczeństwie nie sprawiała problemów.

Pytania z WOSu były tak ułożone, że nie wymagało to ogromnej wiedzy z samych lekcji. Z załączonych tekstów można było na spokojnie dojść do prawidłowych odpowiedzi. Egzamin napisałem bez problemu - mówi Jakub Rogiński.

Razem ze swoim kolegą Pawłem bardziej boją się egzaminów matematyczno-przyrodniczych, które odbędą się 11 kwietnia. - Przyroda to będzie dla mnie ciężki orzech do zgryzienia. Obawiam się wszystkiego z tego zakresu - mówi Góralski.

Z egzaminem równie sprawnie poradziła sobie Inga Wawrzynkowska, choć przyznaje, że zadania nie były podobne do tych, z którymi pracowała przygotowując się do sprawdzianu. - Część historyczna była trudniejsza niż w tamtym roku. Jedno z zadań dotyczyło drzewa genealogicznego rodu Tudorów, co było zaskoczeniem dla mnie, bo w latach ubiegłych drzewa dotyczyły rodów francuskich i polskich. Nie było jednak, aż tak źle. Myślę, że spokojnie sobie wszyscy z tym poradziliśmy - uśmiecha się nastolatka i dodaje, że obawia się zadań z matematyki i fizyki.

Strajk, w którym bierze udział około 93 proc. nauczycieli, nie przeszkadza uczniom. Młodzież w jakimś stopniu popiera swoich pedagogów. - Sam paraliż szkół nie jest dobry, ale obecnie zawód nauczyciela nie ma szacunku w społeczeństwie i mogliby mieć trochę większe płace - wyjaśnia Jakub Rogiński.

Zobacz też Strajk nauczycieli 2019. W powiecie kolneńskim strajkują prawie wszystkie szkoły

Sprawdzian ósmoklasisty w Łomży nie jest zagrożony

Gołaszewska zapewnia, że nie ma żadnych informacji, jakoby egzamin ósmoklasistów miał się nie odbyć. W dniach 15-17 kwietnia podejdzie do niego 595 osób z dziesięciu szkół. Podczas trzech dni uczniowie zmierza się z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego).

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna