Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyńscy policjanci dostali kamerki osobiste. Urządzenia na mundurach będą nagrywać interwencje

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Od lutego każdy łomżyński patrol policji, a wcześniej także te z Suwałk oraz Białegostoku, wyposażony jest w kamerę nasobną
Od lutego każdy łomżyński patrol policji, a wcześniej także te z Suwałk oraz Białegostoku, wyposażony jest w kamerę nasobną KMP Łomża
Do funkcjonariuszy z wydziału patrolowo-interwencyjnego trafiło 19 takich urządzeń. Mają zwiększyć transparentność policyjnych działań oraz ochronę obywateli. Nagrania będą wykorzystywane jako dowód w sprawach, także tych dyscyplinarnych - gdzie jest słowo obywatela przeciwko słowu policjanta.

To czwarta w woj. podlaskim jednostka, której funkcjonariusze mają kamery na mundurach. Jako pierwsi (także w kraju) testowali je białostoccy policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego oraz ruchu drogowego (w ich zasobach jest 60 kamer nasobnych). Inauguracja programu pilotażowego odbyła się w grudniu 2017 r. Od października 2020 r. kamery na mundurach noszą funkcjonariusze z tych samych wydziałów komendy w Suwałkach (30 kamer), a lada dzień także mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku (67).

Czytaj też: Białystok. Zakończył się proces policjanta, który w czasie pościgu postrzelił poszukiwanego 37-latka w pośladek

W sumie na wyposażeniu policjantów z garnizonu podlaskiego jest blisko 180 takich urządzeń, w tym kamery typu A (podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz typu B (mają dodatkowo ruchomy obiektyw i możliwość odtwarzania nagrania na bieżąco).

- Co ważne każdy patrol policji z wymienionych jednostek, który wyjeżdża na służbę w naszym regionie, jest wyposażony w kamerę nasobną - podkreśla Elżbieta Zaborowska z biura prasowego podlaskiej policji.

Jak to działa? Kamery rejestrują obraz oraz dźwięk w systemie szyfrowania i mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Urządzenie nie pracuje non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę (o czym musi każdorazowo poinformować obywatela).

Już od chwili uruchomienia kamera identyfikuje policjanta oraz ustala czas i datę interwencji. Funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie.

Zobacz także: Syn gwiazdora disco polo groził policjantom, wyzywał ich, opluł i ugryzł. Policyjna kamera nagrała znieważenie. Jest wyrok

Po zakończeniu służby, już w jednostce policji, funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym.

Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań oraz ochrona obywateli. Zarejestrowany materiał audio-wideo będzie można wykorzystać jako dowód w prowadzonych postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenia czy też dyscyplinarnych. Sam fakt nagrywania może mieć też charakter prewencyjny.

- Osoby, wobec których podejmowana jest interwencja, wiedząc, że są nagrywane, zdają sobie sprawę z konsekwencji i kontrolują swoje zachowania. Natomiast w przypadku wątpliwości, co do sposobu przeprowadzenia interwencji, nagranie z kamery pozwoli w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuację - wymienia podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna