Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyński Klub Sportowy. 1926 czy 1928? Oto jest dylemat!

Aleksandra Gierwat [email protected]
Tak prezentowała się sekcja piłkarska Łomżyńskiego Klubu Sportowego w 1932 r.
Tak prezentowała się sekcja piłkarska Łomżyńskiego Klubu Sportowego w 1932 r. Arch. rodziny Stroińskich
Wedle źródeł klub powstał w 1928 r. Ale 40-lecie świętował... dwa lata przed czasem. Kiedy obchodzić setny jubileusz?

Data 1928 r. jest bezsporna - Czesław Rybicki nie ma wątpliwości co do tego, w którym roku powstał Łomżyski Klub Sportowy.

Starszy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, pasjonat dziejów, ale i kultury fizycznej, przekopał materiały źródłowe, w tym łomżyńską prasę z lat 20. minionego wieku. We wtorkowy wieczór o dziejach ŁKS-u opowiedział podczas gawędy historycznej zorganizowanej przez Bractwo i Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.

O początkach nad Narwią

ŁKS jest wprawdzie najdłużej działającym klubem w Łomży, lecz początki piłki nożnej w mieście są oczywiście starsze. Jeszcze podczas pierwszej wojny światowej łomżyniacy mieli okazję przypatrywać się grającym w piłkę kopaną polskim żołnierzom, którzy oddawali się tej rozrywce w przerwie między walkami na froncie, a później także internowanym w Łomży legionistom.

Pierwsze drużyny pojawiły się w latach 20. Przy 33. pułku piechoty tworzy się "Piechur", przekształcony następnie w Wojskowy Klub Sportowy oraz cywilny "Strzelec", grający później jako "Łomżynianka". Powstaje Żydowski Klub Sportowy "Makkabi", a w Zawadach k. Łomży - "Zawadzianka".

Mimo to w październiku 1927 r. tygodnik "Wspólna Praca" poinformował, że "Łomża dotąd nie posiada klubu sportowego". Kilka miesięcy później "Echo Szkolne" podaje, że "chodzą słuchy, jakieś tajemnicze wieści, że na wiosnę organizuje się w Łomży klub sportowy z podziałem na kilka secyj, z lekkoatletyką i piłkarską na czele". O powstaniu klubu poinformowała w maju 1928 r. "Wspólna Praca". Wiele lat później 16 kwietnia 1928 r. jako datę powstania klubu potwierdził w rozmowie z "Gazetą Współczesną" Henryk Cieśluk, inicjator utworzenia ŁKS. Skąd więc późniejsze rozbieżności?

Dokuczyć kościołowi?

Jublieusz 40-lecia istnienia klub obchodził w 1966 r., a więc w roku 1000-lecia Państwa Polskiego, równo tysiąc lat od przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

- Dr Krzysztof Sychowicz stwierdził, że uroczyste obchody ŁKS wpisane zostały w działania władz komunistycznych wymierzone w uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski - przypominał Rybicki. - Zorganizowano je, by ograniczyć liczbę osób biorących udział w spotkaniu z Prymasem.

Wtedy po raz pierwszy odwołano się do 1926 r., jako daty powstania ŁKS.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna