Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyńskie uczelnie radzą sobie całkiem nieźle

Paulina Bronowicz
fot. MM Poznań
Łomża: Płatne uczelnie wyższe - wcale nie muszą oznaczać niższego poziomu kształcenia.

Łomżyńskie placówki zajęły wysokie miejsca w tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych przeprowadzonym przez dziennik "Rzeczpospolita" i miesięcznik "Perspektywy". Główne kryteria rankingu to: siła naukowa, innowacyjność, prestiż, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.

WSA w górę, "jański" w dół

Wśród uczelni niepublicznych, mających uprawnienia do nadawania tytułu magistra, w rankingu pojawiła się Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. Uczelnia zajęła 15. miejsce wśród 96 uczelni. Tym samym, w porównaniu do ubiegłego roku, podskoczyła o trzy oczka.

Szkoła w sumie zdobyła 42,47 punktu. Najwięcej przypadło uczelni za stworzenie dobrych warunków studiowania i siłę naukową.

W tej kategorii pod uwagę były brane uprawnienia do prowadzenia kierunków, zatrudniona kadra i oferta podyplomowa. Zero punktów WSA zdobyła za innowacyjność (to kategoria rozpatrująca ilość pieniędzy pozyskanych z programów unijnych).

Natomiast spory spadek zanotowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży. Wśród uczelni niepublicznych licencjackich zdobyła 22. miejsce (na 71 ocenianych uczelni). W porównaniu do ubiegłego roku szkoła spadła aż o 14 miejsc. Najwięcej punktów uczelnia dostała za dobre warunki studiowania i zatrudnioną kadrę naukową. Ranking nie przyznał uczelni żadnych punktów za prestiż, gdzie pod uwagę była brana liczba pracodawców oraz chętnych do zatrudnienia absolwentów danej szkoły.

PWSIiP w pierwszej dziesiątce

Wyjątkowo wysoko uplasowała się Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia zajęła szóste miejsce wśród państwowych wyższych szkół zawodowych, to o sześć oczek wyżej niż w ubiegłym roku. W tej kategorii ocenianych było 25 uczelni.

Aż 100 punktów łomżyńska "państwówka" otrzymała za pozyskiwanie środków unijnych, ponad 80 za kadrę naukową i dostęp do nowych technologii, a 63,3 za warunki studiowania zapewniane studentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna