Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łosie mogą żyć spokojnie

luk
sxc.hu
Nie będzie zniesienia zakazu odstrzału zwierząt.

Chociaż w Polsce, a zwłaszcza na terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego, jest coraz więcej łosi, w najbliższym czasie nie będzie zniesienia moratorium na te zwierzęta - informuje Ministerstwo Środowiska. Jak pokazuje zakończona właśnie inwentaryzacja, w Polsce żyje obecnie o 6 tysięcy więcej łosi niż rok temu.

Ale według resortu, dane zebrane m.in. przez leśników, wymagają dodatkowej analizy, bo tak duży wzrost populacji nie do końca może być prawdziwy.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

- Nie ma idealnej metody liczenia takich zwierząt jak łosie, jednak uzyskane wyniki są na tyle zaskakujące, że musimy je uważnie sprawdzić - przyznaje Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody.
Stan populacji łosi w pierwszym kwartale 2012 r. oszacowano na około 16 tys. sztuk. Dla porównania w ubiegłym roku było ich około 10 tys. sztuk. Przeprowadzając inwentaryzację zastosowano metodę polegającą na liczeniu osobników w ich siedliskach na głównych terenach ich występowania.

Teraz wyniki liczenia będą analizowane przez zespół ekspertów, do grona których minister chce zaprosić naukowców z uniwersytetów i ekspertów z Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Aby uzyskać możliwie kompletne dane, wyniki inwentaryzacji będą także uzupełnione o informacje z parków narodowych.
Te ekspertyzy będą przydatne do dokładnego opisania populacji.

- Naszym celem jest dalsza ochrona łosia w Polsce, a kolejne dane pozwolą na lepsze poznanie populacji tego sympatycznego zwierzaka - podkreśla Janusz Zaleski. - Na podstawie posiadanych przez nas informacji, nie ma potrzeby zmiany strategii wobec łosi, nadal powinny podlegać całkowitej ochronie.
Dlatego w najbliższym czasie nie będzie zniesienia zakazu strzelania do tych zwierząt.

Jak szacują przyrodnicy, optymalną liczbą osobników na danym terenie jest 5 sztuk na 1000 hektarów. Ich niekwestionowanym królestwem jest Biebrzański Park Narodowy, gdzie ich zagęszczenie jest większe niż 10 osobników na 1000 ha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna