Jacek Kmiecik
Reprezentacja Łotwy zdobyła brązowy medal mistrzostw świata 2023 w hokeju na lodzie w Finlandii EASTNEWS
Reprezentacja Łotwy pokonała drużynę Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na Nokia Arenie w fińskim Tampere i po raz pierwszy zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Za wywalczenie trzeciego miejsca ma otrzymać z łotewskiego ministerstwa edukacji i nauki nagrodę 102 tysiące euro do podziału dla całej drużyny – zawodników, trenerów i personelu pomocniczego.

W meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata 2023 w Finlandii i na Łotwie Łotysze pokonali Amerykanów po dogrywce 4:3 i zdobyli brązowe medale globalnego czempionatu.

Bohater Christian Rubins targany radosnymi emocjami

Wśród zwycięzców wyróżnili się Robert Bukarts, Janis Jaks i Christian Rubins, który zdobył dwie bramki i celnym strzałem zapewnił drużynie medale mistrzostw świata 2023 w drugiej minucie dogrywki.

„Kiedy wieszasz medal na szyi, nie da się opisać emocji. Chce mi się płakać. Chce mi się śmiać. Chcę się uśmiechać. To szaleństwo. Szczerze mówiąc brak słów. Było naprawdę trudno. Dopiero później, a nie po zdobyciu bramki, zdałem sobie sprawę z tego, co się stało. Po prostu na samym początku chciałem trochę świętować, a potem naprawdę zdałem sobie z tego sprawę, gdy zobaczyłem, jak chłopaki płaczą i się radują”

– zacytował Rubinsa na Twitterze dziennikarz Aaron Vickers.

Bramki dla reprezentacji USA zdobyli Rocco Grimaldi (dwie) i Matt Coronato.

Łotysze największą rewelacją mistrzostw świata w Finlandii

Obrońca reprezentacji Łotwy Ralfs Freibergs porównał zachowanie zawodników reprezentacji Kanady i USA odpowiednio w półfinale i meczu o trzecie miejsce.

– Cieszę się (z brązowego medalu). Zawodnicy drużyny USA nie „nurkowali”. Wczoraj rywale (reprezentacja Kanady w półfinale MŚ) leżeli po całym lodzie. Teraz zdobyliśmy medal

– śmiał się Freibergs.

Reprezentacja Łotwy w grupie zajęła trzecie miejsce z dorobkiem 13 punktów w siedmiu meczach. W fazie grupowej Łotysze przegrali z Kanadą 0:6 i Słowacją 1:2. W meczach pucharowych Łotysze pokonali w ćwierćfinale Szwedów 3:1. A w półfinale podopieczni Harijs Vītoliņša przegrali z Kanadą 2:4.