Lublin i Białystok byli za mocni [ZDJĘCIA]

Zbigniew Turowski
Koszykarze z Lublina byli lepsi od bielszczan, ale Tur wstydu nie narobił
Koszykarze z Lublina byli lepsi od bielszczan, ale Tur wstydu nie narobił k.Jankowski
Rywale koszykarzy bielskiego Tura okazali się za silni. W II lidze bielszczanie przegrali z AZS Lublin, a w III z Żubrami Białystok

Zbyt silni okazali się w miniony weekend rywale dla koszykarzy bielskiego Tura. Już w piątek nasi zawodnicy przegrali u siebie z naszpikowanym pierwszoligowcami AZS-em Lublin 72:82, a dzień później w „rogatych derbach” ulegli w Białymstoku Żubrom aż 64:93.

W piątek lublinianie przeważali w Bielsku przez zdecydowaną większość meczu. Jedyne prowadzenie bielszczan miało miejsce na samym początku spotkania, gdy po rzutach Mateusza Bębeńca i Łukasza Kuczyńskiego na tablicy wyników widniało 4:2 dla gospodarzy. Potem za zdobywanie punktów wzięli się goście, w których ekipie brylowali Bartłomiej Karolak i Rafał Król. Lublinianie mieli zresztą całą drużynę złożoną z zawodników mających w dorobku kilka sezonów występów w II, a także w I lidze. Gdy trener Tura, Andrzej Sinielnikow, wymieniał na parkiecie juniorów, to jego vis-a-vis Przemysław Łuszczewski sięgał na ławkę po byłego zawodnika ekstraklasy Michała Marciniaka, czy przerastającego wszystkich bielszczan o głowę Tomasza Gałana (213 cm).

Pomimo tak znaczącej przewagi kadrowej rywali, w drugiej kwarcie Tur jeszcze dwukrotnie doprowadził do remisu. Po rzucie starszego z braci Bębeńców było 29:29, a po celnej trójce Kuczy - 32:32. Jednak po przerwie lublinianie zdominowali już grę i nie oddali prowadzenia.

W sobotę na „rogate derby” do Białegostoku nasz zespół pojechał w składzie osłabionym brakiem trzech podstawowych zawodników: Jakuba Jóźwiuka, Kuczyńskiego i Arkadiusza Zabielskiego. Białostoczanie zagrali za to bez swojego najlepszego strzelca młodego pokolenia Michała Bombrycha. Jednak oldboje z Żubrów kolejny raz pokazali bielskiej młodzieży, jak duża dzieli ich różnica umiejętności.

Zwłaszcza w trzeciej kwarcie, gdy skutecznością w rzutach z dystansu zaimponował 39-letni Krzysztof Kalinowski, Żubry rozniosły Tura. Pod koszami dominowali inni byli zawodnicy Tura: Andrzej Misiewicz i Marcin Monach, a swoje dorzucił też 41-letni Tomasz Kujawa i po trzech kwartach białostoczanie prowadzili aż 80:37! Dopiero w ostatniej części gry Tur odrobił trochę strat, ale losów meczu już odwrócić nie mógł.