Ludowcy chcą utworzenia tymczasowego oddziału psychiatrii dziecięcej. Dyrektor UDSK: kto będzie w nim pracował?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Ludowcy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim o utworzenie tymczasowego całodobowego oddziału psychiatrii dziecięcej. Izolda Hukałowicz
Forum Młodych Ludowców i Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim o utworzenie tymczasowego całodobowego oddziału psychiatrii dziecięcej. Chcą, aby marszałek województwa podlaskiego powołał taką jednostkę do momentu uruchomienia Centrum Psychiatrii Dziecięcej przy UDSK. Tymczasem dyrekcja UDSK mówi, że to nierealne.

Ludowcy zaczęli zbierać podpisy

Forum Młodych Ludowców i Polskiego Stronnictwa Ludowego rozpoczęło dziś (20 lipca) zbiórkę pod obywatelskim projektem o utworzenie całodobowego tymczasowego ośrodka psychiatrii dziecięcej na terenie naszego województwa. Zbiórkę rozpoczęli w Białymstoku, ale wkrótce wyruszą do innych miejscowości naszego regionu. Potem skierują projekt do marszałka województwa podlaskiego.

- Opieka psychiatryczna jest kompetencją samorządu województwa podlaskiego. O ile na terenie naszego województwa mamy w miarę dobrze zapewnioną opiekę na pierwszym poziomie, to jeśli chodzi o opiekę dzienną i ośrodek całodobowy jest źle. Szacujemy, że ok. 30-40 tys. młodych ludzi potrzebuje takiej opieki - mówił radny sejmiku województwa Cezary Cieślukowski.

Ludowcy zwrócili uwagę, że 3 lata temu - kiedy pojawił się pomysł budowy centrum psychiatrii dla dzieci i dorosłych, której ciężar na siebie wzięły USK i UDSK - powzięto pewne deklaracje:

- W 2018 r. podpisywano listy intencyjne i porozumienie pomiędzy województwem podlaskim, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i Narodowym Funduszem Zdrowia i wówczas padły jasne deklaracje pani dyrektor Anny Wasilewskiej, że do czasu uruchomienia centrum zostanie powołana tymczasowa opieka całodobowa w oparciu o zasoby UDSK - podkreśla Cezary Cieślukowski. - Za tym poszły środki w wysokości 40 mln złotych. I ten pomysł nie ziścił się. Dlatego wracamy do tego tematu.

Cieślukowski podkreślał, że do końca nie wiadomo, kiedy powstanie centrum psychiatrii dziecięcej, którego budowa trwa obecnie przy UDSK.

- Początkowo mówiono o 2020 r., potem przesunięto terminy na 2021 r., teraz już mówi się o 2022 r. Dlatego powinniśmy zrobić coś tu i teraz w oparciu o te zasoby, którymi dysponuje UDSK. Jeśli chodzi o kadry, to prof. Wasilewska mówiła już 2018 i 2019 r. o dwóch specjalistach w trakcie specjalizacji z psychiatrii dziecięcej. Rozumiem, że oni już są i czekają na swoje miejsca pracy.

UDSK: powołanie tymczasowego oddziału jest nierealne

Prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odnosi się sceptycznie do pomysłu ludowców:

- Nie ma możliwości utworzenia takiego tymczasowego oddziału, gdyż po prostu nie ma personelu. Obawiam się, że będziemy mieli problemy z organizacją personelu do pracy w centrum. Aby utworzyć taki tymczasowy oddział, trzeba zapewnić dyżury w ciągu 30 dni w miesiącu. Z tego, co wiem nikt w ostatnim czasie nie uzyskał specjalizacji z psychiatrii dziecięcej. Ponadto trudno sobie wyobrazić, aby dwóch lekarzy obsadziło 30 dyżurów. Lekarze wybierają poradnie, gdzie mają lepsze wynagrodzenie. Po drugie, utworzenie oddziału tymczasowego u nas w szpitalu nie wchodzi w grę ze względu na trwający remont.

Dyrektor UDSK przyznaje, że 3 lata temu podpisano porozumienie, ale sprawa rozeszła się po kościach ze względu na brak finansowania:

- Rzeczywiście taka propozycja utworzenia tymczasowego oddziału powstała 2 lata temu, ale nie było na to środków. Owe 40 milionów poszło na budowę centrum: 20 mln na część dla dzieci i 20 mln na część dla dorosłych. To nie były pieniądze na tymczasowy oddział. Mamy rok do uruchomienia centrum. Planujemy, że nastąpi to w styczniu 2023 r,. może nawet szybciej. Więc tworzenie tymczasowego oddziału teraz, kiedy tak niewiele czasu pozostało, nie ma żadnego uzasadnienia.

Psychiatria dziecięca w Podlaskiem

Przypomnijmy, że budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku rozpoczęła się w 2019 r. To część dużego projektu, w ramach którego powstanie też centrum dla osób dorosłych wymagających leczenia psychiatrycznego.

Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK zajmie połowę nowego 4-kondygnacyjnego budynku (tj. 1,5 kondygnacji naziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej). Druga część zostanie przeznaczona na Klinikę Psychiatrii USK ( tj. 1,5 kondygnacji nadziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej).

- W tej chwili mamy już wybudowany budynek w stanie surowym, pokryty dachem. Cały czas roboty trwają - informuje prof. Anna Wasilewska.

W Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK będą się mieścić: Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK, Oddział Dziennej Opieki Psychiatrycznej UDSK, Poradnia Psychiatryczna UDSK, SOR oraz Izba Przyjęć Planowych, a także sale konsultacyjne.

Centrum będzie realizować pełen zakresu usług medycznych w dziedzinie psychiatrii, w tym pobyty całodobowe pacjentów.

Materiał oryginalny: Ludowcy chcą utworzenia tymczasowego oddziału psychiatrii dziecięcej. Dyrektor UDSK: kto będzie w nim pracował? - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
sami powinni sie leczyć na psychiatrii..

UWAGA! europosłanka Spurek chce aby krowy znikneły, i za chwilę beda marsze z takim żadaniem. Na czele bedzie iść stara karliczka Leokadia Junga, ta sam co maszerowała w obronie pederastów i pedofili... I co na to PSLowe chłopaki?
Dodaj ogłoszenie