Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie czekają na wysyp grzybów

Magdalena Hirsztritt [email protected]
sxc.hu
W lasach więcej jest ludzi niż grzybów. - Ale jak zna się miejsca, zawsze można coś znaleźć - mówią grzybiarze.

Pani Danuta była dziś rano w lesie. Uzbierała niewiele, same kurki. W południe spotkaliśmy ją na ul. Mickiewicza w Ełku. Za niewielkie pudełko małych kurek życzyła sobie 8 złotych. - Okazja, bo już idę do domu - zachęcała kobieta.

Trzeba znać "kurkowe miejsca"

Pani Danuta przyznaje, że w tym roku grzybów w podełckich lasach jest jak na lekarstwo.
- Głównie kurki, od pocztku sezonu. A jak ktoś nie zna kurkowego miejsca, nic nie znajdzie - opowiada. - Ja zbieram w lasach między Szybą a Prostkami. Czasem sprzedaję, żeby dorobić do skromnej emerytury - dodaje.

Obok, w cenie 10 złotych za pudełko, oferuje kurki inna kobieta. - Mam swoje miejsca w okolicach Miluk i zawsze coś znajdę - mówi.

Oprócz kilku pudełek wypełnionych żółtymi kurkami jest tylko jedno z innymi grzybami, a w nim jeden podgrzybek, kilka czerwonych łbów i koźlaków.

- W tym roku sezon marny. Ale myślę, że grzyby jeszcze będą, pewnie dopiero we wrześniu, bo teraz zapowiadają gorące dni, a grzyby upałów nie lubią - opowiada kobieta. I radzi, jak najlepiej przyrządzić kurki. - Pyszna jest jajecznica z kurkami, smaczne są też podsmażane z cebulką albo zupa z kurkami. Niektórzy je mielą i dodają na przykład do kotletów - radzi.

Grzyby mają niewiele wartości odżywczych, ale cenimy je właśnie ze względu na smak. Można je smażyć, gotować, dusić, a także marynować, solić albo suszyć.

Bezpieczne grzybobranie

Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przechowywać zbyt długo świeżych grzybów ani przyrządzonych z nich potraw.

- W tym roku nie zgłoszono do nas jeszcze żadnego podejrzenia zatrucia grzybami z naszego terenu. Mamy nadzieję, że tak będzie do końca sezonu grzybowego i nikt nie ulegnie zatruciu - mówi Bogdan Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ełku.

Pracownicy sanepidu przypominają zasady bezpiecznego grzybobrania. Po pierwsze zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. Aby je rozwiać, warto korzystać z atlasów. Należy zbierać okazy wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek. Początkujący zbieracze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

Pracownicy sanepidu przestrzegają także przed błędnymi metodami rozpoznawania gatunków trujących, np. zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki czy gorzki smak. - Gatunki śmiertelnie trujące, na przykład muchomor sromotnikowy, wiosenny czy jadowity mają przyjemny, słodkawy smak - przypomina Bogdan Wlizło.

Grzyby powinniśmy zbierać w przewiewne koszyki, a nie na przykład w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów, jak również rosnących w rowach, na skraju lasu czy przy drogach o dużym natężeniu ruchu, gdyż wchłaniają one ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia. - Nie zbierajmy i nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu - przypomina Wlizło.

W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Ełcki sanepid mieści się na ul. Toruńskiej 6A/1, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach do 8 do 12.

W przypadku, gdy po zjedzeniu grzybów mamy nudności, bóle brzucha, biegunkę czy podwyższony temperaturę, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna