Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lwów: Czy rosyjskie pociski manewrujące miały uderzyć w lotnisko cywilne?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
YURIY DYACHYSHYN/AFP/East News
W piątek spadło w rejonie Lwowa kilka rosyjskich pocisków manewrujących. Co tak naprawdę było ich celem?

Rosyjskie pociski sterujące uderzyły w fabrykę remontującą samoloty w pobliżu lwowskiego lotniska na zachodniej Ukrainie. To około 120 kilometrów od granicy z Polską.

Wybuchy były słyszane około 6 rano w piątek, poprzedzone dźwiękiem syren przeciwlotniczych, a chwilę później na niebie unosiła się potężna chmura dymu w kształcie grzyba.

Początkowo sądzono, że celem ataku było lwowskie lotnisko. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział wkrótce po ostrzale, że lotnisko cywilne nie zostało trafione, a jakiś czas potem służby mówiły o innym celu rosyjskich rakiet.

Na miejsce skierowano od razu pojazdy ratunkowe, podczas gdy kierowców jadących w rejon ostrzału zatrzymywano w punktach kontrolnych. Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że zakład naprawy samolotów został trafiony przez pociski manewrujące wystrzelone z okrętów podwodnych operujących na Morzu Czarnym.

Ukraińscy wojskowi mówili o sześciu pociskach, które odpalono w okolice Lwowa, z czego dwa udało się zestrzelić przez obronę antyrakietową, reszta jednak trafiła w cel. Prawdopodobnie nikt nie zginął w czasie tego ostrzału.

Pojawiły się również głosy, że pociski – prawdopodobnie Kh-555 (pocisk manewrujący, odpowiednik amerykańskich BGM-109 Tomahawk) wystrzelono z bombowców strategicznych – nie trafiły w lotnisko im. Daniła Halickiego we Lwowie, gdzie przed zamknięciem po rosyjskiej inwazji pasażerowie mogli latać do ponad 50 międzynarodowych miejsc, w tym do Madrytu, Londynu, Paryża, Mediolanu, Wenecji, Katanii i Barcelony.

Lwów, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, był w dużej mierze nietknięty przez rosyjskie bombardowania do piątku, chociaż wielu z 700 tysięcy mieszkańców obawiało się, że atak rosyjski jest tylko kwestią czasu.

Miasto opisywane jest jako dusza Ukrainy i symbol ukraińskiego nacjonalizmu. Jej obywatele byli jednymi z najsilniejszych zwolenników oderwania kraju od ZSRR. Od początku rosyjskiej inwazji Lwów szybko przekształcił się w miasto twierdzę. Obawiano się, że dzięki cywilnemu lotnisku i lotnisku wojskowemu mieszkańcy, miasto prędzej czy później znajdzie się na celowniku Rosji.

Podczas natarcia wojsk rosyjskich na Kijów to właśnie do Lwowa przeniesiono zagraniczne ambasady, miasto stało się nową stolicą dyplomatyczną Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lwów: Czy rosyjskie pociski manewrujące miały uderzyć w lotnisko cywilne? - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna