Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mafia paliwowa. Kolejne zatrzymania na zlecenie białostockiej prokuratury. Zarzuty m.in. dla kreatywnej księgowej

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym działania ,,mafii paliwowej"
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym działania ,,mafii paliwowej" archiwum
Na działalności grupy przestępczej Skarb Państwa mógł stracić setki milionów złotych, a tylko dzięki zatrzymanej właśnie księgowej "mafii" - 109 mln zł - obliczyli śledczy. Postępowanie zmierza ku końcowi. W sprawie podejrzanych jest już blisko 200 osób. Część z nich jest tymczasowo aresztowanych.

Do ostatniego zatrzymania doszło w tym tygodniu. Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, funkcjonariusze CBA ujęli Irminę W. i Tomasza S.

Jak ustalono, Irmina W. w latach 2015 – 2016 w ramach grupy przestępczej zajmowała się obsługą księgową dwóch spółek.

- Nierzetelnie prowadząc księgi podatkowe i ewidencjonując fikcyjne faktury VAT doprowadziła do uszczuplenia należności z tytułu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 109 mln zł - wynika z komunikatu opublikowanego przez Prokuraturę Krajową.

Czytaj też: Znany białostocki działacz z zarzutami. Według CBA: Wyłudził miliony funduszy europejskich na szkolenia, których nie było (zdjęcia)

Drugi z podejrzanych, Tomasz S., miał zorganizować tzw. słupa. W czerwcu i lipcu 2016 r. nakłonił ustaloną osobę do założenia podmiotu gospodarczego, a następnie przekazał osobom działającym w ramach zorganizowanej grupy przestępczej wszelką dokumentację i dostęp do rachunków bankowych, umożliwiając dalsze funkcjonowanie podmiotu w ramach łańcucha przedsiębiorstw uszczuplających VAT.

W stosunku do Irminy W. prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec podejrzanego Tomasza S. prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł i dozoru policji.

W dużym śledztwie białostockiej prokuratury dotyczącym działania ,,mafii paliwowej” ustalono, że członkowie grupy przestępczej w ramach kontrolowanego przez siebie łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług, odsuwając jednocześnie podejrzenia od ostatniej w łańcuchu podmiotów spółki, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa. Formalnie spółkę tę reprezentowały zatrzymane osoby.

Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono blisko 200 osobom, w tym kierującemu grupą Dariuszowi M. Podejrzani odpowiedzą m.in. za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem paliwami, posługiwanie się fałszywymi fakturami VAT zaniżając należności podatkowe, składanie nierzetelnych deklaracji podatkowych, a także pranie brudnych pieniędzy.

Zobacz także: Przesłuchania kolejnych świadków w procesie pseudokibiców Jagiellonii oskarżonych o ustawki, pobicia i czerpanie korzyści z prostytucji

Na różnych etapach śledztwa wobec 37 osób stosowane było tymczasowe aresztowanie. Obecnie 5 podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych osób stosowane są dozoru policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego - łącznie na kwotę przekraczającą 5 mln zł.

Jak podaje Prokuratura Regionalna w Białymstoku, zabezpieczono majątek sprawców, w tym także w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej na łączną kwotę ponad 20 mln zł. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości, w kraju i zagranicą, w tym cztery luksusowe samochody sportowe wartości około 2,8 mln zł, a także środki pieniężne w gotówce i na lokacie bankowej oraz udziały w spółkach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna