Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magia smaku

Dorota Biziuk
Sery korycińskie doczekały się swojego święta. Wczoraj w Korycinie nie brakowało amatorów tego smakołyku
Sery korycińskie doczekały się swojego święta. Wczoraj w Korycinie nie brakowało amatorów tego smakołyku D. Biziuk
Sokółka. Jeszcze kilka lat temu gospodynie sprzedawały kilogram tego smakołyku za kilka złotych. Teraz cena sera korycińskiego swojskiego jest znacznie wyższa.

Ludzie poznali się na smaku naszego sera i nie protestują, kiedy muszą za niego zapłacić co najmniej 20 zł za kilogram. W Warszawie ta sama ilość kosztuje 33 zł - wyjaśnili producenci sera korycińskiego swojskiego.
Wczoraj nad miejscowym zalewem mieszkańcy Korycina i ich goście bawili się na IV Święcie Sera "Magia smaków". Były konkursy z serem w roli głównej, zawody sportowe, a przede wszystkim możliwość spotkania z tymi, którzy tworzą Zrzeszenie Producentów Sera Korycińskiego.
Z dodatkami lub bez
Agnieszka Gremza z Szumowa koło Korycina robi sery od 12 lat. Dwa lata temu zainwestowała w rozwój produkcji na skalę masową.
- Teraz mam 21 krów, a od niedawna - własną przydomową serowarnię. Tygodniowo przygotowuję 500 kg sera. Sprzedaję go m.in. w Warszawie, gdzie mam wykupione miejsce w centrum handlowym. Mieszkańcy stolicy uwielbiają sery korycińskie. Żeby je kupić, trzeba odstać swoje w kolejce, ale nikt z tego powodu nie narzeka - powiedziała Agnieszka Gremza.
Pani Agnieszka jest największą producentką serów w gminie Korycin. To, że cieszą się one tak dużą popularnością, wcale jej nie dziwi.
- Nasze sery są wytwarzane ze świeżego mleka, którego nie poddaje się procesowi pasteryzacji. To sprawia, że należą one do bardzo zdrowych produktów z racji tego, iż zawierają sporo dobrze przyswajalnego wapnia - dodała producentka z Szumowa.
Wśród konsumentów największe wzięcie mają sery korycińskie dojrzałe z dodatkiem czosnku, ziół prowansalskich, kminku czy czarnuszki. Popularny jest też ser naturalny, bez jakichkolwiek dodatków.
Postarają się o certyfikat
Sery korycińskie swojskie są już wpisane na listę produktów tradycyjnych. Teraz ich wytwórcy stawiają przed sobą kolejny cel.
- Postaramy się, aby sery rodem z korycińskiej gminy otrzymały unijny certyfikat produktu regionalnego - powiedział Andrzej Łukaszuk, prezes Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego.
Do zrzeszenia należy 28 osób.
- Sera, zwanego przez sprzedawców korycińskim, nie brakuje na rynku. Problem jednak w tym, że często tenże produkt nie ma nic wspólnego z... serem korycińskim. My wytwarzamy go z mleka najwyższej jakości. Niektórzy produkują natomiast sery z mleka pozaklasowego. Tak nie powinno być - podkreślił prezes Andrzej Łukaszuk.
Smak serów korycińskich znają już mieszkańcy Europy Zachodniej, a także Polonia amerykańska. Ponoć wszyscy są nimi zachwyceni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna