MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska na ferie 2023. Atrakcje dla dzieci i całej rodziny blisko Krakowa. Ciekawe miejsca na wycieczki i zimowe weekendy

Emil Hoff
Emil Hoff
Monika Golonka
Monika Golonka
Szukacie pomysłów na ferie zimowe i weekendowe wycieczki po Małopolsce z całą rodziną? Mamy dla Was gotową listę pomysłów. Przedstawiamy zimowe atrakcje turystyczne w Krakowie i całym regionie dla dorosłych i dzieci, dla poszukiwaczy przygód, jak i miłośników relaksu w gorących źródłach. Sprawdźcie, gdzie w Małopolsce warto wybrać się z rodziną na ferie!Na zdjęciu: wieże widokowa w Krynicy-Zdroju.
Szukacie pomysłów na ferie zimowe i weekendowe wycieczki po Małopolsce z całą rodziną? Mamy dla Was gotową listę pomysłów. Przedstawiamy zimowe atrakcje turystyczne w Krakowie i całym regionie dla dorosłych i dzieci, dla poszukiwaczy przygód, jak i miłośników relaksu w gorących źródłach. Sprawdźcie, gdzie w Małopolsce warto wybrać się z rodziną na ferie!Na zdjęciu: wieże widokowa w Krynicy-Zdroju. ffolas, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Małopolska to jeden z tych regionów, które szczególnie warto odwiedzić zimą, zwłaszcza w okresie ferii, gdy wolne od szkoły pozwala na organizowanie rodzinnych wycieczek. Ośnieżone stoki Tatr, gorące baseny termalne, zimowy park rozrywki - to tylko kilka z wielu ciekawych miejsc i wydarzeń, które czekają na turystów zimą w Małopolsce. Znajdziecie tu liczne atrakcje dla dzieci, ale także dla dorosłych podróżników. Poniżej zebraliśmy najciekawsze atrakcje na weekend, jednodniową wycieczkę, dłuższy urlop i ferie zimowe pod Krakowem.

Spis treści

Ferie w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Jest tu pięknie o każdej porze roku.

W czasie ferii warto odwiedzić z dziećmi miejscowe Muzeum Zabawek, w którym można podziwiać kolekcję lalek, maskotek, puzzli i przeróżnych sprzętów, służących do zabawy naszym rodzicom i dziadkom. Bilet wstępu kosztuje 23 zł, ulgowy 18 zł, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie).

Świetnym pomysłem na wycieczkę w Krynicy-Zdroju jest wizyta na wieży widokowej w Słotwinach. Na szczyt prowadzi zawieszona wysoko nad ziemią ścieżka w koronach drzew. Z wieży rozciąga się niesamowity widok, którego zwłaszcza dzieci na pewno długo nie zapomną. Wejście na wieżę kosztuje 72 zł, ulgowo 65 zł.

Ferie w Małopolsce dla aktywnych: narty i snowboard w Tatrach

Podczas pobytu w Małopolsce zimą warto choć na jeden dzień wybrać się na któryś z tatrzańskich stoków. Przy sprzyjającej pogodzie zmieniają się one w prawdziwe centra białego szaleństwa.

W Małopolsce do wyboru mamy wiele ośrodków narciarskich, z których najpopularniejsze są te w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej i Krynicy Zdroju. We wszystkich ośrodkach znajdziemy wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie oraz bary i restauracje. W Białce poza stokiem można korzystać również ze snowparku.

Czytaj też: Kraków: atrakcje dla dzieci na ferie 2023, czyli zima w mieście bez nudy. Gotowe pomysły na zimowy wypoczynek i zabawę dla całej rodziny

Zimowy weekend pod Krakowem na łonie przyrody. Spacery po małopolskich parkach narodowych

Parki narodowe w Małopolsce zachwycają o każdej porze roku, ale niektóre z nich szczególnie pięknie wyglądają właśnie zimą. Na zimowy spacer warto wybrać się np. do Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym nawet zimą otwarte są wszystkie szlaki turystyczne (zamknięte są tylko jaskinie Ciemna i Łokietka).

Zimą zachwyca również Tatrzański Park Narodowy - m.in. bajkowa Dolina Kościeliska. Należy pamiętać, że TPN zamyka na cały okres zimowy (1 grudnia - 15 maja) następujące szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich.
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki.
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią.

Czytaj też: Weekend w górach. Oto najciekawsze miejsca i szlaki w Tatrach: rekordowo trudna trasa, kapliczka znana z serialu i inne niezwykłości

Ogród świateł w Krakowie: wycieczka do magicznej krainy w sam raz na ferie

W samym Krakowie zimą warto odwiedzić z dziećmi ogród świateł, którego motywem przewodnim w tym roku jest Piotruś Pan. W ogrodzie można zobaczyć m.in. tunel multi-światła, nocny labirynt, ogród zimowy i łąkę świateł, a także pokazy laserowe. Krakowski ogród świateł mieści się w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema (Aleja Pokoju 68). Ceny biletów i godziny otwarcia ogrodu znajdziecie w galerii.

W czasie ferii w Małopolsce warto odwiedzić w Krakowie ogród świateł, pojeździć na łyżwach na lodowisku, lub - jeśli przyjechaliście z innego miasta
W czasie ferii w Małopolsce warto odwiedzić w Krakowie ogród świateł, pojeździć na łyżwach na lodowisku, lub - jeśli przyjechaliście z innego miasta - pozwiedzać najważniejsze zabytki Grodu Kraka. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zamek w Niepołomicach dla miłośników zabytków

Jeśli macie ochotę pozwiedzać zamki, ale już znudził Wam się Wawel, wyruszcie co Niepołomic, gdzie na turystów czeka urocza i starannie odrestaurowana twierdza z czasów Kazimierza Wielkiego. Dziś zamek w Niepołomicach mieści ciekawe Muzeum Niepołomickie z wystawami poświęconymi niemal każdej dziedzinie sztuki.

Bilet normalny na wszystkie wystawy kosztuje 20 zł, ulgowy 14 zł.

Wizyta na zamku to okazja do kontaktu ze sztuką, piękną architekturą i zabytkowymi militariami.
Wizyta na zamku to okazja do kontaktu ze sztuką, piękną architekturą i zabytkowymi militariami. ludwik kostus / polskapresse

Małopolska z góry. Kolejki gondolowe i wieże widokowe

Ośnieżone szczyty Tatr i Beskidów można podziwiać z kolejki gondolowej. Podczas przejazdu, a później ze szczytu zobaczymy z nowej perspektywy zapierającą dech w piersi panoramę gór, pokryte śniegiem lasy i górskie miasteczka w dolinach. W Małopolsce do wyboru mamy trzy:

  • kolejka na Kasprowy Wierch - bilet góra/dół normalny: 129 zł, ulgowy: 109 zł,
  • kolejka na Gubałówkę - bilet góra/dół normalny: 29 zł, ulgowy: 23 zł,
  • kolejka na Jaworzynę Krynicką - bilet góra/dół+taras widokowy: 57 zł, ulgowy 51 zł.

We wsi Wola Krogulecka można wejść na platformę widokową, z której rozpościera się widok na Dolinę Popradu, Radziejową i Beskid Wyspowy. Wejście na taras jest bezpłatne.

W czasie ferii zimowych warto także odwiedzić "leśne molo" na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Odwiedzający mogą spacerować w koronach drzew i podziwiać panoramę gór. Wstęp jest bezpłatny.

Zimowe atrakcje Małopolski dla spragnionych relaksu, czyli gorące baseny termalne i SPA

Zima to idealny moment, by wybrać się na termy. Do wyboru mamy kilka ośrodków, niektóre z nich położone są u podnóża Tatr. W każdym znajdziemy baseny wypełnione gorącą wodą termalną, jacuzzi, sauny i liczne atrakcje dla dzieci. Ciekawą zimową atrakcją jest kąpiel w zewnętrznym basenie z gorącą wodą i widokiem na góry. Cenniki term w Małopolsce zebraliśmy w galerii.

Atrakcja dla miłośników sztuki ludowej: Zalipie w zimowej odsłonie

"Malowana wieś" Zalipie znana jest nie tylko w całej Polsce, ale również na świecie. Zalipie mieści się pod Tarnowem, niecałe dwie godziny od Krakowa. To jedna z najbardziej kolorowych wsi w Polsce - za sprawą domów pomalowanych w kwieciste wzory. Obecnie na terenie wsi znajduje się 20 pomalowanych wiejskich chat. W Zalipiu warto zobaczyć przede wszystkim Dom Malarek, kościół parafialny i Zagrodę Felicji Curyłowej. Zimowe godziny otwarcia i cennik znajdziecie w galerii.

Zimowe szaleństwo po góralsku, czyli kulig w Dolinie Chochołowskiej

Zima bez kuligu w zasadzie się nie liczy. Najlepsze kulig zgodą z tradycją góralską organizowane są na Podhalu. Warto wziąć udział w jednym ze słynnych kuligów po Dolinie chochołowskiej. Imprezy tego rodzaju to nie tylko frajda z jazdy w konnych saniach, ale też biesiada w tradycyjnej karczmie na koniec przejażdżki, często z muzyką ludową graną na żywo przez góralską kapelę i ogniskiem.

Ceny za udział w kuligu bywają bardzo różne, ale zaczynają się od ok. 100 zł za osobę.

Szopki krakowskie, czyli sztuka ludowa na ferie

Jedną z najważniejszych świątecznych atrakcji Małopolski są krakowskie szopki. W tym roku odbyła się 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich, w którym szopkarze z całego kraju pokazali swoje wyjątkowe dzieła.

Zwycięską szopkę wyłoniono 4 grudnia 2022. Do 27 lutego 2023 szopki można oglądać na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

Szopki krakowskie można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia do 27 lutego. Część szopek została też rozmieszczona w przestrzeni miejskiej
Szopki krakowskie można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia do 27 lutego. Część szopek została też rozmieszczona w przestrzeni miejskiej Krakowa Aneta Zurek/Polska Press

Czytaj też: Latoszyn: nowe uzdrowisko na mapie Polski między Rzeszowem i Tarnowem. Co można tam leczyć? Jakie atrakcje czekają? Cennik, dojazd, noclegi

Podziemne atrakcje Małopolski. Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce

Jeśli w czasie ferii zimowych pogoda nie dopisuje, możecie skorzystać z atrakcji turystycznych Małopolskich, których zimny wiatry czy deszcz nie tykają, bo nie mogą. Chodzi o podziemne cuda i trasy turystyczne!

Zarówno kopalnia soli w Bochni, jak i ta w Wieliczce, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i są jednymi z najważniejszych atrakcji turystycznych Małopolskie. Wycieczka do jednej z tych kopalni to na pewno niezwykła atrakcja dla dzieci, ale nie tylko - podziemne komory i kaplice położone kilkadziesiąt - a niektóre ponad sto - metrów pod ziemią co roku przyciągają do obu kopalni ponad milion turystów.

Turyści mają do wyboru kilka rodzajów tras, organizowane są też specjalne wydarzenia.

Kopalnie w Bochni i w Wieliczce można zwiedzić w czasie jednodniowej wycieczki, oba miejsca oferują także miejsca noclegowe dla turystów, którzy chcą dłużej cieszyć się unikalnym mikroklimatem.

Czytaj też: Podziemne trasy i atrakcje turystyczne w Polsce. Najciekawsze podziemia, jaskinie, kopalnie i bunkry. Niesamowite wycieczki na każdą pogodę

Ile kosztują zimowe atrakcje Małopolski?

Cenniki i godziny otwarcia wszystkich wymienionych atrakcji w Małopolsce znajdziecie w galerii poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska na ferie 2023. Atrakcje dla dzieci i całej rodziny blisko Krakowa. Ciekawe miejsca na wycieczki i zimowe weekendy - Strona Podróży

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna