MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mały ZUS Plus – będzie można z niego korzystać dłużej o 12 miesięcy. Zyska na tym kilkaset tysięcy mikroprzedsiębiorców

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Według pierwotnych założeń Mały ZUS Plus miał przysługiwać przedsiębiorcom przez 3 lata. Teraz może się to zmienić. Odpowiednia ustawa w tej sprawie została przegłosowana już przez Sejm. Teraz nowa propozycja prawa trafi do Senatu. Kolejnym etapem może być podpis przez prezydenta i wdrożenie tego rozwiązania do polskiego systemu prawnego.Z Małego ZUS-u Plus będzie można korzystać dłużej o rok.
Według pierwotnych założeń Mały ZUS Plus miał przysługiwać przedsiębiorcom przez 3 lata. Teraz może się to zmienić. Odpowiednia ustawa w tej sprawie została przegłosowana już przez Sejm. Teraz nowa propozycja prawa trafi do Senatu. Kolejnym etapem może być podpis przez prezydenta i wdrożenie tego rozwiązania do polskiego systemu prawnego.Z Małego ZUS-u Plus będzie można korzystać dłużej o rok. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Mały ZUS Plus to możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u (bez składki zdrowotnej). Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy, nim rozkręcą swój pierwszy biznes, mają możliwość skorzystania z preferencyjnych, ulgowych zasad obowiązkowego ubezpieczenia. Niewykluczone, że będzie teraz możliwość skorzystania dłużej z preferencyjnej możliwości płacenia niższych składek. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace w parlamencie.

Spis treści

Pierwsze miesiące i lata własnego biznesu mogą być trudne. Własna firma nie zawsze generuje dochody, a w związku z tym często trzeba dokładać „z własnej kieszeni” do prowadzonego interesu. Niższe stawki kwot wpłacanych do ZUS-u mogą być kluczowe dla rentowności i płynności finansowej firmy.

Mały ZUS Plus – co to jest? Jak z niego korzystać?

Mały ZUS Plus jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2020 roku.

Trzeba spełnić dwa warunki:

  • przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie mogą przekroczyć 120 000 zł;
  • działalność gospodarcza w poprzednim roku kalendarzowym nie mogła być prowadzona przez co najmniej 60 dni kalendarzowych.

Z małego ZUS-u Plus nie można skorzystać w pierwszym roku działalności gospodarczej. W tym czasie obowiązują obniżone składki ZUS, czyli tzw. dawny Mały ZUS.

Według pierwotnych założeń Mały ZUS Plus miał przysługiwać przedsiębiorcom przez 3 lata. Przystąpienie do Małego ZUS-u Plus jest dobrowolne, ponieważ oznacza odkładanie mniej pieniędzy na emeryturę. Skorzystać mogą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, a nawet artyści lub osoby wykonujące wolny zawód.

Mały ZUS Plus będzie obowiązywać o rok dłużej

Z Małego ZUS-u Plus będzie można korzystać dłużej o rok. Ma na tym zyskać nawet kilkaset tysięcy mikroprzedsiębiorców. Taką poprawkę do projektu ustawy o świadczeniu wspierającym zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja ma poparcie rządu. Ustawa została uchwalona już w piątek.

Nad projektem pracować będzie jeszcze Senat. Ustawa natomiast wejdzie w życie po podpisie prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Mały ZUS Plus – będzie można z niego korzystać dłużej o 12 miesięcy. Zyska na tym kilkaset tysięcy mikroprzedsiębiorców - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna