"Mały ZUS" wchodzi od wtorku. Przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, by zgłosić, że chcą płacić niższe składki

Ewa Wyrwas
Tak zwany „mały ZUS” wchodzi od 1 stycznia. Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości, uzależnione od przychodów. To oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Aby skorzystać z "małego ZUS", działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

- Z kolei przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym - jeśli była prowadzona przez cały rok - nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W 2018 r. kwota ta wynosiła 63 tys. zł.

Jak to zrobić

Przedsiębiorcy, który chcą opłacać niższe składki od 2019 r., mają czas do 8 stycznia, żeby zawiadomić ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia. Nowe kody ubezpieczeń (05 90, 05 92) zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Następnie należy poinformować ZUS o przychodzie z prowadzonej działalności gospodarczej za poprzedni rok oraz o najniższej podstawie wymiaru składek. Powyższe informacje należy zawrzeć w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS RCA) albo w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), jeżeli przedsiębiorca płaci składki wyłącznie za siebie.

W przypadku opłacania składek tylko za siebie, przedsiębiorca powinien jednorazowo złożyć deklarację za styczeń danego roku do 10. dnia następnego miesiąca. Następnie do końca roku nie musi składać deklaracji. Obowiązek złożenia kolejnej deklaracji będzie się aktualizował w lutym kolejnego roku. W przypadku opłacania składek również za pracowników, imienne raporty miesięczne należy składać do 15. dnia następnego miesiąca.

Nie dla każdego

Z „małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby, które:
1. w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni;

2. rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT;

3. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej, komandytowa, partnerska);

4. spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia;

5. wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiły dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Jak długo możemy korzystać z tej ulgi

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Jako miesiąc kalendarzowy przyjmujemy każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Co ważne, przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS". Warunkiem płacenia niższych składek jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności.

- Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, czyli „małego ZUS” lub innych ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Dowiedz się więcej na szkoleniu

Wszystkich zainteresowanych tematem białostocki oddział ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie nt. "Mała Działalność Gospodarcza - zmiany od 1 stycznia 2019 r." Spotkanie odbędzie się 4 stycznia.

W trakcie szkolenia zostaną omówione takie tematy, jak:

- warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”,

- jak ustalić najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,

- czy można zrezygnować z „małej działalności gospodarczej”.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie Oddziału w Białymstoku przy ul. Młynowej 29 (budynek B) w sali 302 na III piętrze.

Początek o godzinie 10. Na szkolenie należy zapisywać się telefonicznie po nr tel. 85 7486 698.

Wideo

Materiał oryginalny: "Mały ZUS" wchodzi od wtorku. Przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, by zgłosić, że chcą płacić niższe składki - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie