Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy o jedną szkołę za dużo

Katarzyna Chojnowska [email protected]
W czwartek powiatowi radni zdecydują o losach Zespołu Szkół nr 3

Zespół Szkół nr 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przyniosły w ubiegłym roku "zysk". Do reszty powiatowych placówek oświatowych trzeba było dopłacać. W przypadku zespołów szkół nr 3 i 6 - po ponad milion złotych.

Demografia, zmiany w oświacie i ekonomia

Ełckie starostwo na swojej stronie internetowej publikuje kolejne informacje dotyczące fatalnej sytuacji ekonomicznej szkół średnich. To ma być argument do planowanej likwidacji Zespołu Szkół nr 3. W czwartek decyzję w tej sprawie podejmą powiatowi radni.

- Będziemy bronić naszej szkoły - zapowiada Danuta Sawicka-Malz, dyrektor ZS nr 3. - Uczniowie, rodzice i nauczyciele są zdesperowani. Zaczynają się ferie, ale wiem, że młodzież już się organizuje do protestu.

Najbliższa sesja rady powiatu to "być albo nie być" tej placówki. Starostwo chce zlikwidować jeden z zespołów szkół. Urzędnicy przytaczają szereg argumentów mających udowodnić, że taki krok jest konieczny.

Pierwszym z nich są względy demograficzne. Gdy jeszcze w roku szkolnym 2007/2008 absolwentów ełckich gimnazjów było 1298, prognozy starostwa przewidują, że w 2019 roku ma ich być o 400 mniej. W tym samym czasie liczba klas w szkołach zmniejszyć się ma z 45 do 33. Urzędnicy przekonują też, że decyzja o likwidacji jednego zespołu szkół powinna zapaść już dawno temu. Zamiast tego, starostwo zmniejszało liczbę uczniów w klasach. Teraz jest ich maksymalnie 26.

- Przebudowa sieci szkolnej jest koniecznością. Jest ona nadmiernie rozbudowana, o co najmniej jeden zespół szkół, co stanowi nadmierne obciążenie ekonomiczne - twierdzą władze powiatu.
Kolejnym argumentem są konieczne inwestycje. Powiat musi wybudować nowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na to jednak nie ma pieniędzy.

- Budowa nowoczesnego kompleksu warsztatowego wymaga pieniędzy i terenu - przekonują urzędnicy. - Kupno nowej działki pod tę inwestycję to byłby dodatkowy koszt.

Dlatego też warsztaty miałyby powstać przy ulicy Koszykowej obok Zespołu Szkół nr 3. Remont czeka także budynek szkoły, gdzie docelowo ma przenieść się Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Taki pomysł dziwi dyrekcję ZS nr 3. Szczególnie, że placówka przez lata była ostatnia w kolejce do powiatowych dotacji na remonty.
- Przejęłam ruinę, a teraz szkoła z roku na rok pięknieje. Zrobiliśmy to własnymi siłami. Dlaczego inwestuje się 5 mln złotych w stadion przy ZS nr 1, z którego mało kto będzie korzystać, a nie w szkoły? - pyta Danuta Sawicka-Malz.

W 2011 roku powiat zainwestował ok. 11 mln złotych w szkoły. To jeden z elementów tworzenia specjalistycznych zespołów szkół. Takie powstały już w ZS nr 1, 5 i 6. Do ZS nr 1 przeniesione zostały zawody środowiskowe, ZS nr 5 specjalizuje się w informatyce i ekonomii, a ZS nr 6 w kulinariach i hotelarstwie.

Będą walczyć o swoją szkołę
Społeczność szkolna nie składa broni. Przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli pojawią się na czwartkowej sesji rady powiatu. Sama szkoła natomiast funkcjonuje tak, jakby żadna likwidacja czy wygaszenie jej nie groziło.

- Nadal mamy też chętnych, którzy w naszej szkole chcieliby się uczyć. W czwartek przyjęłam dziewczynę, która chciała się do nas przenieść. Ostatnio dzwoniła też matka z Augustowa, która słyszała o planach likwidacji, ale i tak chce zapisać do nas swoje dziecko - mówi Danuta Sawicka-Malz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna