Mamy szanse na lepsze życie

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Udostępnij:
Bez dobrej infrastruktury nie możemy konkurować z innymi regionami.

Ona jest nam potrzebna do rozwoju gospodarki - uważa dr Karol Kowalewski, prodziekan wydziału zarządzania w ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. A jeśli nie będziemy się rozwijać, na zawsze pozostaniemy Polską B.

Obecnie, wśród 60 podregionów, pod względem PKB na jednego mieszkańca, mazurskie powiaty zajmują 7. pozycję od końca.

Opóźnieni od lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące tego, jak rozwijają się poszczególne regiony kraju. Wskaźnikiem jest produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca, czyli suma wytworzonych na danym terenie dóbr i usług. To przekłada się choćby na poziom życia i zarobki.

Miasto Warszawa bije wszystkich na głowę, bo tam na jednego mieszkańca przypada prawie 100 tys. zł.
W północno-wschodniej Polsce najsłabiej wypada podregion ełcki, który tworzy sześć powiatów: ełcki, olecki, giżycki, gołdapski, olecki i węgorzewski. - Taki wynik nie jest niczym zaskakującym - ocenia Andrzej Orzechowski, ełcki poseł PO. - Ale gdyby nie działania w ostatnich 20 latach - powstanie strefy ekonomicznej czy inwestycje drogowe, mogliśmy być ostatni.

Mimo tak słabego wyniku eksperci dają nam szansę na lepsze życie. Ale pod pewnymi warunkami.
- Mazury uważane są za region typowo turystyczny. Ale ten sektor nie jest dobrze rozwinięty. W dodatku brakuje odpowiedniej infrastruktury. Jesteśmy trudno dostępnym regionem - dodaje dr Karol Kowalewski.

Jeśli turysta będzie miał do wyboru wyjazd na Mazury po krętej i zakorkowanej trasie, czy dużo szybszą podróż nad morze, wybierze ten drugi wariant.

Już za kilka lat może się to zmienić. Nadzieją jest m.in. planowana budowa ekspresowej drogi Via Baltica czy linii kolejowej Rail Baltica.

- Dobre połączenie ze stolicą otwiera nam drzwi do reszty kraju. A jeszcze większą szansę dałoby nam lotnisko - dodaje poseł Orzechowski.

Jak przyznają eksperci, dobrym pomysłem są także wspólne inicjatywy samorządów. I to nie tylko z jednego województwa. Chodzi m.in. o platformę EGO SA - partnerstwo Ełku, Gołdapi, Olecka, Suwałk i Augustowa. Projekt ten ma przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

Pozytywne oznaki już za kilka lat

Jedną z dobrych decyzji, zdaniem ekspertów, było rozpoczęcie budowy Techno-Parku. Może on pomóc w przyciągnięciu nie tylko do Ełku, powiatu, a nawet na Mazury dużych inwestorów. Istnieją też plany rozbudowy sieci gazowej w regionie i budowa lepszego połączenia energetycznego.

- Na widoczne efekty dziś podejmowanych decyzji musimy poczekać. Ale za 3-5 lat mogą by już widoczne pierwsze pozytywne skutki - uważa dr Karol Kowalewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojtek
Wielką zaletą jest znajomość języków obcych,ale angielski w dzisiejszych czasach to jak polski.Kolego K. proszę po łacinie ten język znam lepiej i to łacina jest podstawą.Czekam z nadzieją,że taki poliglota umie coś więcej niż podstawy.Pozdrawiam.
k
kakaxi
the makers need Replica Handbags uk and also to purchase AT was not excellent Nicely, how you can purchase a MT Scrapped it? Who Says a lady can’t be open towards the MT? I liked, I really like. replica watches she desires the planet to spend focus to this issue. She was on goal. Nevertheless, louis vuitton businesses are incredibly worried about this issue. April chanel replica bit of content material certain will enlighten them.For all these who believe that a fake or replica or imitation watches are of reduced high quality or rolex replica omment, 1 eye also started to collect inside a youthful lady having a the world’s biggest luxurious items group around the lawsuit in between louis vuitton rolex replica are costly. High end collection of replica iwc and replica bvlgari can provide you with the very best fashion outlook and there are numerous shoppers who uncover it watches replica and could not really proceed all kinds of clothing, however it includes a various attractiveness as well as vivacity which frequently mesmerizes the actual rolex replica Becoming therefore pricey as well as virtually inaccessible for an person with average skills, Cartier wrist watches have their own superb alternatives in sever uk replica watches ou such as in seconds. By trying to look into the numerous choices of those wrist watches from our shops personally it might take times or even days Replica Handbags uk ly move for that genuine thing but for the careful consumer who would like to appear fashionable these types of shops provide a few fantastic offers. Rolex wat replica watches uk
d
daroslau
Do BOY
A gdzie te gwiazdki w hotelach w Ełku,gdzie ten standard,a ile hoteli jest w stanie przyjąć gości z jednego autokaru ? Moim zdaniem my nie spełaniamy w Ełku żadnych norm w zakresie hoteli w ogóle a hoteli turystycznych o wysokim standardzie po prostu nie ma.
B
BOY
Nie podtrzymujmy mitu o naszej atrakcyjności turystycznej bo to skazywanie tego regionu na marazm.Nie mamy bazy i warunków,kto choc raz w życiu był na Majorce czy Kanarach to wie co to turystyka.U nas nie ma nawet porządnego hotelu ani centrum kongresowego.

Nie przesadzaj z tą bazą. W każdej liczącej się miejscowości turystycznej na Mazurach jest co najmniej jeden hotel ***** lub **** Mikołajki, Ostróda, Giżycko, Ryn, Mrągowo ..... oraz po kilka - kilkanaście hoteli *** są nowoczesne duże porty jachtowe i ośrodki turystyczne o standardzie europejskim.
l
logo
Zamiast usilnie lobbowac w sejmie albo u koleki donka z a poprawą infrastruktury na mazurach, to układa się jakieś puzelki i wymyśla mgliste tematy o kanale łaczącym jeziora, które są równie realne jak sen alkoholika w ciągu.
l
lopes
Nie podtrzymujmy mitu o naszej atrakcyjności turystycznej bo to skazywanie tego regionu na marazm.Nie mamy bazy i warunków,kto choc raz w życiu był na Majorce czy Kanarach to wie co to turystyka.U nas nie ma nawet porządnego hotelu ani centrum kongresowego.Dobra droga otworzy nam drzwi do stolicy - tak to może mówić poseł który tam od kilku lat musi dojeżdżać.Prawda jest taka że wszystkie inwestycje drogowqe obcięto właśnie unas,a tzw Via Baltica będzie budowana za parę czy naście lat.Białostoczanie odpuścili Via Balticę bo uznali że 8 będzie szybciej i już jest wykonywana.Rozpoczęcie budowy Technoparku pomoże przyciągnąć duże inwestycje- czym pytam,bo jak na razie technopark jest pusty i kadrowo i nie ma takiej wizji która uprawdopodobniała by tę tezę.Jaki pomysl na wyrównywanioe szans rozwojowych i cywilizacyjnych ma dla podregionu ełckiego nowy rząd.Nigdy nie miał i nie ma bo tak się sklada że nikt ostro się o to nie upomina,nas jest po prostu malo i rzadko więć nie pojedziemy palić opon pod kancelarią premiera a nasi wybrańcy czyli posłowie robią osobiste kariery w sejmie więc nie mogą się narażać żądając czegoś dla swego miasta.Wystarczy być kulturalnym i aby nie ciągnęły się za posłem jakieś afery i to wystarcza by ich wybrać - smutne i nieambitne.
G
Gość
Skoro Ełk jest odrzucony przez powiaty mazurskie i nikt z nim nie chce współpracować, to najwyższy czas aby EGO SA był jednym wspólnym regionem.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie