Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wielki problem z otyłością. Czasem sport już nie pomaga

Urszula Ludwiczak
Białostoccy lekarze pierwszy zabieg zakładania opaski na żołądek wykonali w 2005 roku
Białostoccy lekarze pierwszy zabieg zakładania opaski na żołądek wykonali w 2005 roku
Białostoccy lekarze wykonują zabiegi metodą klasyczną i laparoskopową, od najprostszych typu założenie opaski żołądkowej, do operacji laparoskopowego zmniejszania żołądka przy użyciu staplerów. Mamy też cenioną na świecie operację "sleeve gastrectomy" czyli laparoskopową tzw. resekcję rękawową żołądka.

Jak schudnąć?

Jak schudnąć?

Każdy, kto chce dowiedzieć się, jak schudnąć i utrzymać wagę, może w piątek, 29 maja, przyjść do Hotelu Gołębiewski. W godz. 14-15.30 będzie można posłuchać np. kiedy zwrócić się do lekarza i rozpocząć leczenie, jak jeść i ćwiczyć, kiedy potrzebne będzie leczenie zabiegowe oraz o problemie cukrzycy w otyłości. Wstęp wolny.

Białostoccy chirurdzy zoperowali już kilkudziesięciu chorych z otyłością olbrzymią. Teraz podzielą się swoimi doświadczeniami.

Już za kilka dni, 28-30 maja, w Białymstoku odbędzie się I Podlaska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem "Otyłość - epidemia XXI wieku" . Do Białegostoku zjadą lekarze z całej Polski i Słowacji, aby dyskutować o tym, jak radzić sobie z takimi pacjentami.

Zaczynali od opasek

I Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chorymi z otyłością olbrzymią zaczęła zajmować się w 2005 roku. Wtedy to lekarze zoperowali pierwszego takiego pacjenta, zakładając mu do żołądka specjalną opaskę.

- Do dzisiaj zoperowaliśmy kilkudziesięciu chorych - mówi doc. Jacek Dadan, kierownik klinki. - Rozszerzyliśmy bardzo zakres zabiegów chirurgicznych. Obecnie nie ma operacji leczenia otyłości na świecie, których byśmy nie wykonywali: zabiegi metodą klasyczną i laparoskopową, od najprostszych typu założenie opaski żołądkowej, do operacji laparoskopowego zmniejszania żołądka przy użyciu staplerów. Mamy też w ofercie cenioną na świecie operację "sleeve gastrectomy" czyli laparoskopową tzw. resekcję rękawową żołądka.

U pacjentów z otyłością olbrzymią (BMI powyżej 40 lub 35, gdy towarzyszą temu dodatkowe schorzenia) wszystkie zabiegi są bezpłatne, refundowane przez NFZ. Chory najpierw trafia do poradni przyklinicznej, gdzie jest diagnozowany i przygotowywany do operacji. Ta dobierana jest pod kątem potrzeb danej osoby.
Problem interdyscyplinarny

Białostoccy chirurdzy muszą współpracować z innymi specjalistami, zajmującymi się pacjentami z nadmiarem kilogramów.

- Często to chorzy z dolegliwościami dodatkowymi, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby stawów - mówi doc. Dadan. - Są trudni do prowadzenia i najczęściej próbowali innych metod schudnięcia. Chirurgia jest dla nich ostatnią szansą. My na co dzień współpracujemy z Kliniką Endokrynologii, gdzie chorzy przed zabiegami są gruntownie badani.

Na podlaską konferencję przyjadą też specjaliści wielu dziedzin medycyny: endokrynolodzy, gastrolodzy, psycholodzy, chirurdzy ogólni i plastyczni, lekarze rodzinni. Będą dyskutować o różnych sposobach leczenia otyłości, od diety i farmakoterapii, po operacje zmniejszania żołądka czy operacje plastyczne po schudnięciu. Będą też sesje satelitarne popularnonaukowe i z medycyny estetycznej.

- To pierwsza tego typu konferencja, która promuje nie tylko naszą chirurgię, ale i nasz region - mówi doc. Jacek Dadan. - Zachęcamy do przyjścia i poświęcenia trochę czasu dla siebie i własnego dobra.

Program konferencji na www.chirurgia.bialystok.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna