Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są straszne. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?

red
W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw 123 rf
W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Do aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół". Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE:
Szczecin Dąbie:
Ksiądz proboszcz oskarżony przez mężczyznę o to, że go w dzieciństwie molestował.

Szczecin
Ksiądz A.D. miał wykorzystać seksualnie co najmniej kilku nastoletnich chłopców w Schronisku im. św. Brata Alberta. Szczecińska kuria była alarmowana w tej sprawie, ale przez lata nie reagowała. Prokuratura wszczęła śledztwo, ale większość zarzutów przedawniła się (chodziło o wydarzenia z początku lat 90.). Historia nastolatka, który miał zostać wykorzystany przez księdza podczas wizyty w Liceum Katolickim w 2000 r., również skończyła się umorzeniem. Śledczy ocenili, że nie doszło do przestępstwa, bo "nie było gróźb, przemocy". Choć chłopak zeznał, że był "sparaliżowany strachem".

Stargard
Ks. R.B. - Skazany w 2010 na 4 lata za wielokrotne gwałty na 13-to letniej dziewczynce. Cały proceder trwał kilkanaście miesięcy, przez które poszkodowana była również odurzana lekami, bita i zastraszana. Początkowa kara 8 lat więzienia została obniżona ze względu na "ograniczoną poczytalność". Oprawca po odbyciu wyroku nadal zachował stan kapłański i został umieszczony w domu księży emerytów w podpoznańskim Puszczykowie. Dopiero po reportażu Justyny Kopińskiej w Dużym Formacie i założeniu sprawy o odszkodowanie został wydalony ze stanu kapłańskiego. Sprawa zakończyła pierwszym w Polsce przyznaniem odszkodowania w wysokości miliona złotych i dożywotniej renty od instytucji kościelnej, zamiast jak do tej pory - od osoby fizycznej.

Dźwirzyno
Ksiądz J.U. molestował ministrantów również w Słowinie, Bydgoszczy. Był przenoszony z parafii do parafii: Najpierw była w Słowinie, Bydgoszczy, Dźwirzynie, Białogórznie k. Białogardu, Zarańsku, Sławnie, Barcinie. Starał się kilkukrotnie o ułaskawienie. Prawdopodobnie jest w Domu Emerytów w Kołobrzegu.

Skazany w 2004 na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć za to, że w okresie od stycznia do połowy kwietnia 2003 roku, działając z góry powziętym zamiarem, używając wobec małoletniego poniżej 15 lat przemocy w postaci siłowego wkładania ręki do jego bielizny, dotykał jego narządów płciowych. Za to, że w okresie styczeń - luty 2003 roku, używając przemocy wobec małoletniego poprzez chwytanie go za biodra i przyciśnięcie do ściany, ocierał się swoim ciałem o jego ciało i w ten sposób doprowadził go do poddania się innej czynności seksualnej oraz za to, że na przełomie 2002 i 2003 roku działając w krótkim odstępie czasu wielokrotnie poprzez ocieranie się swoim ciałem o ciało małoletniego poniżej 15 lat doprowadził go w ten sposób do poddania się innej czynności seksualnej. Wobec proboszcza zasądzono także 1500 złotych grzywny.

Kołobrzeg
Ksiądz Z.R. został w 2012 na 2 lata pozbawienia wolności. Molestował chłopców na plebanii w wieku 12 i 14 lat. Z aktu oskarżenia wynikało, że Z.R. w 2000 i 2001 roku wielokrotnie doprowadził chłopców do poddania się czynnościom seksualnym

Słowino
Ksiądz J.U. molestował ministrantów również w Dźwirzynie, Bydgoszczy. Był przenoszony z parafii do parafii: Najpierw była w Słowinie, Bydgoszczy, Dźwirzynie, Białogórznie k. Białogardu, Zarańsku, Sławnie, Barcinie. Starał się kilkukrotnie o ułaskawienie. Prawdopodobnie jest w Domu Emerytów w Kołobrzegu.

Skazany w 2004 na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć za to, że w okresie od stycznia do połowy kwietnia 2003 roku, działając z góry powziętym zamiarem, używając wobec małoletniego poniżej 15 lat przemocy w postaci siłowego wkładania ręki do jego bielizny, dotykał jego narządów płciowych. Za to, że w okresie styczeń - luty 2003 roku, używając przemocy wobec małoletniego poprzez chwytanie go za biodra i przyciśnięcie do ściany, ocierał się swoim ciałem o jego ciało i w ten sposób doprowadził go do poddania się innej czynności seksualnej oraz za to, że na przełomie 2002 i 2003 roku działając w krótkim odstępie czasu wielokrotnie poprzez ocieranie się swoim ciałem o ciało małoletniego poniżej 15 lat doprowadził go w ten sposób do poddania się innej czynności seksualnej. Wobec proboszcza zasądzono także 1500 złotych grzywny.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE:
Dębnica
Ksiądz proboszcz P.T. skazany został w 2009 na 3,5 roku więzienia za molestowanie chłopca i nakłanianie go do samobójstwa.

Starogard Gdański
W połowie marca 2007 roku w sądzie w Człuchowie rozpoczął się proces przeciwko księdzu z miejscowości Dębnica, 38-letniemu P.T. Oskarżony jest o to, że gdy był wikarym w Starogardzie, zgwałcił jednego z 13 chłopców molestowanych również przez kościelnego.

Nowy Staw
18 maja 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Malborku postawiła ks. D.S. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 200 par. 1 k.k. („Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”), co w jego przypadku oznaczało „inną czynność”, polegającą na onanizowaniu niespełna 14-letniego ministranta. Ksiądz popełnił samobójstwo . Ksiądz D.S. popełnił samobójstwo kilka dni po samospaleniu się 53-letniego ks. B.P. z archidiecezji lubelskiej, którego proces o molestowanie seksualne dziecka był już w toku, a równolegle prowadzono przeciwko niemu śledztwo dotyczące dwóch innych ofiar.

Gdańsk
Ksiądz M. molestował dziewczynę podczas "uzdrawiania".

Kartuzy
Ksiądz A. Sz. molestował ministrantów. Wielokrotnie przenoszony. Najpierw był w Kartuzach 1985-1987 w kościele św. Kazimierza, potem przeniesiony do parafii w Mszanach w 2013, potem do Brodnicy, potem do Pokrzydowa, odwołany z parafii 23.03.2013 roku.

Bojano
Ksiądz proboszcz M.B. został skazany w 2011 roku za molestowanie i rozpijanie piętnastolatki na 1 rok i 4 miesiące.

Gdynia
Ksiądz harcmistrz W. L. molestował w lipcu 2017 dwóch harcerzy, przyznał się do winy, czeka na wyrok.

Wejherowo
40-letni ksiądz katecheta A. C. pracujący jako katecheta w jednej ze szkół w Wejherowie (Pomorskie) w 2017 roku usłyszał dwa zarzuty prezentowania treści o charakterze pornograficznym małoletnim poniżej 15 roku życia - podała prokuratura. Zarzuty dotyczą dwóch nieletnich.

Mechowo
Ksiądz proboszcz K.K. skazany został w 2012 na dwa i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności za molestowanie 14-letniej dziewczynki.

W 2014 policja ujęła księdza K., z parafii w Chwaszczynie. Według ustaleń sądu, w roku 2005 Krzysztof K., będąc proboszczem parafii w Mechowie, molestował 14-letnią dziewczynkę i doprowadził ją do obcowania płciowego. Po raz pierwszy zdarzyło się to w nocy z 17 na 18 maja, gdy przebywał z dziećmi z Kaszub na pielgrzymce w Niepokalanowie. W domu pielgrzyma nieopodal sanktuarium proboszcz z Mechowa "doprowadził małoletnią do poddania się innej czynności seksualnej oraz wykonania innej czynności seksualnej". Następnie 26 sierpnia, już w Mechowie, doprowadził tę samą dziewczynkę "do obcowania płciowego i poddania się innej czynności seksualnej oraz do wykonania innej czynności seksualnej"

To drugi przypadek, w którym abp Głódź księży skazanych za molestowanie seksualne przenosił do innych parafii i zezwalał na kontynuowanie posługi kapłańskiej nawet po wyrokach sądowych - pisze Gazeta Wyborcza.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Ełk, Chełchy
ksiądz katecheta D.D. W 2007 Prokuratura Rejonowa w Ełku prowadzi śledztwo w sprawie molestowania seksualnego dziewcząt przez księdza. Do przestępstwa miało dojść na letnim obozie w Chełchach w gminie Ełk. Sprawą zajęło się też kuratorium, bo ksiądz prowadzi zajęcia z religii. Katolickie Stowarzyszanie Młodzieży w Ełku w czasie wakacji zorganizowało w Chełchach obóz. Uczestniczyła w nim młodzież z diecezji ełckiej. To tam - zdaniem kilku dziewcząt w wieku 15-17 lat - miało dojść do molestowania przez księdza D., opiekuna stowarzyszenia i od niedawna proboszcza parafii w Chełchach.

Szyleny
Ksiądz z Szylen aresztowany w USA pod zarzutem gwałtu na 17-latce. Według prokuratury K. odbył stosunek z 17-letnią Polką, która wcześniej padła ofiarą innego gwałtu i poprosiła księdza o pomoc duchową. Do incydentu doszło w domu dziewczyny w czasie, gdy w innym pokoju przebywała jej babcia. Sama ofiara twierdzi, że nie wyraziła zgody na współżycie.

Bażyny
Ksiądz katecheta skazany w 2018 za molestowanie 8 dziewczynek poniżej 15 roku życia na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat (w parafiach Garbno i Bażyny).

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić w latach 1997-2000 oraz 2011-2012 na terenie parafii położonych m.in. w powiecie kętrzyńskim.

Garbno
Ksiądz katecheta skazany w 2018 za molestowanie 8 dziewczynek poniżej 15 roku życia na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić w latach 1997-2000 oraz 2011-2012 na terenie parafii położonych m.in. w powiecie kętrzyńskim.

Dywity
Ks. A.W. skazany został na 3,5 roku więzienia przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Były proboszcz z podolsztyńskich Dywit, oskarżony o molestowanie dwóch nieletnich chłopców, sam się poddał karze. Ze względu na nieobyczajność sprawy sąd utajnił przebieg procesu. Najpoważniejszy z zarzutów, do których przyznał się 49-letni Antoni W., dotyczy molestowania 14-letniego chłopca. Miało do tego dojść latem 2006 roku, kiedy ksiądz pracował jeszcze w Lubajnach koło Ostródy.

WOJWÓDZTWO PODLASKIE:
Województwo podlaskie, mała miejscowość
Ks. M. Ł., katecheta, skazany w 2018 roku na 5 lat więzienia za gwałt na uczennicy. Z uwagi na dobro pokrzywdzonej - pochodzącej z małego miasteczka, Sąd Okręgowy w Białymstoku utajnił miejsce całego zdarzenia. W akcie oskarżenia Prokuratura zarzuciła że duchowny zwabiał swoją ofiarę na plebanię, po czym więził i wykorzystywał seksualnie. Poza wyrokiem pozbawienia wolności Sąd skazał księdza na 10-letni zakaz zbliżania się do poszkodowanej, oraz 15-letni zakaz wykonywania prac związany z edukacją dzieci.

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE:
Sarnaki
Ksiądz wikary J. W. skazany w 2012 na rok w zawieszeniu za molestowanie 15-latki w Sarnakach. W 2018 trafił do parafii w Węgrowie, jest tam również kapelanem szpitalnym.

Poniatowo
Chłopiec molestowany przez księdza.

Ciechanów
Chłopiec molestowany przez księdza.

Płońsk
Ksiądz J. N. oskarżony o rozpowszechnianie zdjęć pornograficznych.

Zakroczym
Zakonnik M. Sz. skazany został w 2016 roku na 4 lata więzienia, obowiązek poddania się terapii, 10-letni zakaz kontaktów z trzema pokrzywdzonymi i nakaz wypłaty im w sumie 30 tys. zł zadośćuczynienia oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi za molestowanie nieletnich poniżej 15 roku życia i zgwałcenie.

Legionowo
Ksiądz, katecheta J. S. skazany został w 2014 r. na 10 lat więzienia za kilkanaście przestępstw seksualnych wobec dziewczynek w wieku 9 - 16 lat.

Warszawa, Marymont
Ksiądz proboszcz, katecheta O.S. molestuje 10-latków.

Warszawa, Otwock
Ksiądz G. K. skazany został w 2014 roku za molestowanie i zgwałcenie 11-letniego chłopca.

Warszawa Bemowo
Ksiądz W.G. pracował w latach 2005-2006 na parafii Michalitów pw. Matki Bożej Królowej Aniołów. Wcześniej - molestował dziecko w podwarszawskiej szkole specjalnej. Później molestował kilkadziesiąt dzieci na Dominikanie co skończyło się głośnym skandalem. W 2013 dostał wyrok 7 lat więzienia.

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE:
Łasin
Emerytowany ks. Z. S. oskarżony przez nastolatka o molestowanie.

Trutowo
Karmelitami, zakonnik, J. S dostał wyrok 3 lat więzienia. Uznany przez Sąd Rejonowy w Lipnie winnym seksualnego molestowania 14 letniej dziewczynki. Do zdarzenia miało dojść 22 stycznia 2001. Sąd stwierdził, że zakonnik wykorzystał fakt upośledzenia umysłowego dziewczynki.

Toruń
Wikary parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny, katecheta oskarżony o molestowanie gimnazjalistek.

Inowrocław
Nowe Miasto nad Wartą, rok 2000, Rogoźno, Gniezno (2006–2011), Inowrocław (2012-2013). Ksiądz M. M.
posiadał na nośnikach elektronicznych zakazane treści: materiały pornograficzne z udziałem dzieci, poniżej 15 roku życia. W Inowrocławiu, był naczelnym redaktorem tygodnika parafialnego i specjalizował się w duszpasterstwie dzieci (katecheta przygotowujący do Pierwszej Komunii, nauczyciel religii w szkole podstawowej, opiekun zespołu muzycznego). Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Inowrocławiu tamtejszy sąd postanowił o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące, nie wiadomo czy zapadł wyrok.

Pakość
Zakonnik brat S. (K.P.) skazany w 2009 na 4,5 roku więzienia za molestowanie ministranta. Wykorzystywał chłopca od 2002 do 2006 roku. Bywało, że nakłaniał go do poddania się "innej czynności seksualnej" nawet kilka razy w tygodniu. Śledczy na komputerze oskarżonego znaleźli zdjęcia pornograficzne z udziałem dzieci.

Bydgoszcz
Ksiądz J. U. molestował ministrantów również w Słowinie, Dźwirzynie. Był przenoszony z parafii do parafii: Najpierw była w Słowinie, Bydgoszczy, Dźwirzynie, Białogórznie k. Białogardu, Zarańsku, Sławnie, Barcinie. Starał się kilkukrotnie o ułaskawienie. Prawdopodobnie jest w Domu Emerytów w Kołobrzegu.

Skazany w 2004 na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć za to, że w okresie od stycznia do połowy kwietnia 2003 roku, działając z góry powziętym zamiarem, używając wobec małoletniego poniżej 15 lat przemocy w postaci siłowego wkładania ręki do jego bielizny, dotykał jego narządów płciowych. Za to, że w okresie styczeń - luty 2003 roku, używając przemocy wobec małoletniego poprzez chwytanie go za biodra i przyciśnięcie do ściany, ocierał się swoim ciałem o jego ciało i w ten sposób doprowadził go do poddania się innej czynności seksualnej oraz za to, że na przełomie 2002 i 2003 roku działając w krótkim odstępie czasu wielokrotnie poprzez ocieranie się swoim ciałem o ciało małoletniego poniżej 15 lat doprowadził go w ten sposób do poddania się innej czynności seksualnej. Wobec proboszcza zasądzono także 1500 złotych grzywny.

Bydgoszcz
Ksiądz P. K. skazany w 2015 za molestowanie 3 chłopców na 7 lat więzienia. Ma też nakaz leczenia oraz dożywotni zakaz wychowywania i edukacji dzieci. Prokuratura ustaliła, że molestował ministrantów ponad dziesięć lat. Przed sądem zeznawały przeciw niemu trzy ofiary, w tym bydgoszczanin, który pozwał kurię. Wielu innych, wskazanych przez ofiary, wstydziło się zeznawać.

Bydgoszcz
Ksiądz W. B. parafia Matki Bożej Fatimskiej, potem przeniesiony do parafii w Wysokiej i tam aresztowany, wyrok: 3 lata więzienia za molestowanie seksualne chłopca i robienie mu pornograficznych zdjęć, nauczyciel religii; Waldemar B. w latach 2003- 2006 miał dopuścić się tzw. czynności seksualnych wobec innej osoby nieletniej.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Witonia
Ksiądz wikary W. P. skazany w 2002 na rok i 8 miesięcy więzienia za wykorzystywanie seksualne pięciu ministrantów.

Lututów
Ksiądz skazany w 2008 na rok i 8 miesięcy za molestowanie nieletnich.

Kluki
Ksiądz D. M. (postępowanie umorzone) - w jednym aspekcie z powodu braku dowodów, w drugim - z powodu przedawnienia.

Piotrków Trybunalski
Ksiądz I. B. podejrzany o propagowanie pedofilii oraz wcześniej w 1999 roku o "inne czynności seksualne" wobec 16-latka - śledztwo umorzono ze względu na "znikomą szkodliwość społeczną czynu".

Kraśnica
Ksiądz S. S. w 2007 aresztowany za gwałt na 17-latku.

Lututów
Ksiądz skazany w 2008 na rok i 8 miesięcy za molestowanie nieletnich.

WOJEWÓDZTWO POZNAŃSKIE:
Piła
Szpitalny kapelan do kwietnia 2018 był kapelanem w pilskim szpitalu, potem trafił za kratki. Za co? Według lokalnych mediów 66-letni duchowny "miał dotykać bioder i ust 17-letniej pacjentki", a następnie miał próbować pocałować nastolatkę. Prokurator postawił Jerzemu K. zarzut doprowadzenia 17-letniej pacjentki do innej czynności seksualnej. O szczegółach mówić nie chce - ze względu na dobro pokrzywdzonej. Ksiądz złożył wówczas wyjaśnienia, ale do winy się nie przyznał. Teraz zmienił zdanie. Przyznał się do winy, ale nie chce procesu.

Wysoka
Ksiądz i katecheta W. B. został skazany w 2014 roku prawomocnym wyrokiem na 3 lata bezwzględnego więzienia za molestowanie 9-letniego chłopca. Ksiądz miał robić dziecku również pornograficzne zdjęcia.

Chodzież
Ksiądz molestował chłopca.

Otorowo
Ksiądz J.Ś. skazany na rok więzienia w zawieszeniu za molestowanie 17-latka i rozpijanie czterech innych.

Puszczykowo
Skazany w 2010 na 4 lata za wielokrotne gwałty na 13-to letniej dziewczynce. Cały proceder trwał kilkanaście miesięcy, przez które poszkodowana była również odurzana lekami, bita i zastraszana. Początkowa kara 8 lat więzienia została obniżona ze względu na "ograniczoną poczytalność". Oprawca po odbyciu wyroku nadal zachował stan kapłański i został umieszczony w domu księży emerytów w podpoznańskim Puszczykowie. Dopiero po reportażu Justyny Kopińskiej w Dużym Formacie i założeniu sprawy o odszkodowanie został wydalony ze stanu kapłańskiego. Sprawa zakończyła pierwszym w Polsce przyznaniem odszkodowania w wysokości miliona złotych i dożywotniej renty od instytucji kościelnej, zamiast jak do tej pory - od osoby fizycznej.

Kalisz, okolice Jarocina
Ksiądz wikary. W 2017 Prokuratura postawiła w stan oskarżenia 32-letniego mieszkańca Kalisza, który za pośrednictwem smsów i portalu społecznościowego wysyłał nieletnim treści o charakterze seksualnym. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o księdza. Posługę kapłańską pełnił pod Jarocinem.

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE:
Krosno Odrzańskie
Chłopiec molestowany przez księdza

Krosno Odrzańskie
Ksiądz katecheta przeniesiony z Wałbrzycha gdzie molestował 15-latkę (która zaszła w ciążę i urodziła dziecko).

Sulechów
Ksiądz kapelan z Sulechowa przed sądem. Chodzi o pornografię dziecięcą. Sprawą zajmuje się świebodzińska prokuratura rejonowa.

Świebodzin, Paradyż
Ksiądz S. (obecnie proboszcz) oskarżony o molestowanie chłopca w latach osiemdziesiątych. "Ksiądz S. zabrał go do siebie. Darek opisuje szczegółowo mieszkanie księdza. - Myśmy na początku tam trochę rozmawiali, później telewizor włączył, oglądaliśmy. Później zaproponował mi jakiś trunek. Było to alkoholowe. "Ach, nic ci nie będzie", powiedział. A to mnie tak zmuliło, tak mi się kręciło w głowie. No i wtedy się zaczęło. Zaprowadził mnie do łazienki, rozebrał mnie, wykąpał. Ja się bałem, byłem w szoku, przerażony. Później zaprowadził mnie do łóżka. Sam chyba poszedł się wykąpać. Przyszedł do mnie i wtedy to się wszystko działo."

Świebodzin
Ksiądz proboszcz B. P. oskarżony został przez pokrzywdzonego o molestowanie w latach osiemdziesiątych XX w. (pośmiertnie).

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE:
Głogów
ksiądz M.B. skazany w 2009 roku na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata za wykorzystanie seksualne 17-letniego ministranta. (W 2011 znów sprawuje posługę w jednym z zielonogórskich kościołów, przez kilkanaście tygodni był na zastępstwie w parafii w Sieniawie, gdzie odprawiał msze św., spowiadał i spotykał się z dziećmi z ruchu katolickiego).

Henryków Lubański
ksiądz J.M. skazany w 2013 na rok i 8 miesięcy w zawieszeniu za molestowanie 14-latki oraz posiadanie pornografii dziecięcej.

Wojcieszów
Ks. W.K., były ksiądz rzymskokatolicki i potem zwierzchnik niewielkiego Kościoła Starokatolickiego w RP.
2 stycznia 2006 roku Sąd Kościelny Kościoła Starokatolickiego w RP ekskomunikował księdza pozbawił go zwierzchnictwa i sakry biskupiej.
14 września 2007 roku przed Sądem Rejonowym w Wołominie zakończył się proces pedofilów złapanych na Dworcu Centralnym. Okazało się, że w okresie od 1994 do 2000 roku ksiądz współżył z czterema piętnastoletnimi chłopcami. 6 czerwca 2008 tego roku skazany na rok więzienia. Sąd wydał mu też piętnastoletni zakaz kontaktów z młodzieżą. Nie może zajmować żadnych stanowisk związanych z wychowaniem, edukacją lub leczeniem nieletnich. Nie wolno mu sprawować nad nimi opieki.

Nowe Siodło
O. H.S., zakonnik skazany na 2 lata i 2 miesiące za molestowanie 10-latka - wychowanka Domu Dziecka. Za zgodą personelu ośrodka zakonnik zabierał dzieci do swojego mieszkania w zakonie ojców bonifratrów gdzie je molestował. W toku śledztwa odnaleziono dwa laptopy zawierające pedofilskie materiały pornograficzne. Sprawa została zgłoszona do służb, gdy jedna z pedagogów odnalazła na telefonie swojego wychowanka, SMSy od zakonnika o "niepokojącej treści".

Wałbrzych
Ksiądz katecheta molestuje 15-latkę, która zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.

Pszenno
Ksiądz E.P. skazany w 2003 za molestowanie. Usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii. Według zapewnień kurii, od 2006 roku nie było żadnych niepokojących sygnałów świadczących o pedofilskich skłonnościach księdza z Brożca.

Wrocław
Ksiądz P.K. skazany został w 2015 roku na 7 lat za za gwałt i wykorzystywanie seksualne nieletnich chłopców.

Przeworno
Ksiądz katecheta M. K. skazany w 2007 na 2 lata w zawieszeniu za molestowanie ministranta "inne czynności seksualne" i dziesięcioletni zakaz pracy z dziećmi; wyrok za posiadanie pornografii dziecięcej i bicie dzieci na lekcjach religii pięścią i katechizmem. W komputerze księdza K. zabezpieczono ponad 240 filmów i zdjęć pornograficznych. Trzy dni przed ogłoszeniem wyroku ksiądz Marek K. przestał być proboszczem w Przewornie. Kuria przeniosła kapłana do Czerniny w powiecie górowskim. Stanął tam na czele parafii świętego Wawrzyńca i miał pod opieką ponad 2200 wiernych.

Henryków
Ks. J. M oskarżony o molestowanie 14-latki. Terapeuci sprawę molestowania 14-letniej wówczas Olgi zgłosili do prokuratury, ta wszczęła śledztwo. Nie wiadomo jak się skończyło.

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Jarnołtówek, Chmielowice
Ksiądz skazany w 2004 na rok więzienia w zawieszeniu za molestowanie seksualne 15-letniego wychowanka domu dziecka
(zarzuty o molestowanie dwóch innych oddalono, bo potencjalnych ofiar nie przesłuchano).

Opole
Biskup Czaja informuje wiernych w liście o księżach molestujących dzieci w diecezji opolskiej - w wypadku dwóch jedyną karą za molestowanie z powodu przedawnienia jest pokuta.

"Trzech z naszych kapłanów usłyszało już definitywny wyrok. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu. Wyrok czwartego nie jest jeszcze prawomocny. W stosunku do tych trzech toczy się postępowanie zarządzone przez Kongregację Nauki Wiary. W odniesieniu do dwóch innych orzeczono przedawnienie winy, ale Kongregacja nałożyła pokutę, bo – jak pisze papież Franciszek – „rany się nie przedawniają”. Jednego z oskarżonych księży Kongregacja uznała za niewinnego. W ostatnim czasie przyjęliśmy jeszcze trzy inne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kapłana diecezji opolskiej. Kończymy już postępowanie wstępne i przekażemy sprawę do prokuratury i do Kongregacji. Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa; jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej. Ofiar jest niestety więcej."

Opole
Ksiądz molestował ministranta. Rodzina nie chciała tego zgłosić śledczym, zrobił to Kościół.

Okolice Dobrodzienia
Kościelny H. S. skazany w 2013 roku na dwa lata w zawieszeniu na 5 lat za molestowanie 8 chłopców - ministrantów.

Jemielnica
Były ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta.

Strzelce Opolskie
Na festiwalu filmowym w Gdyni aktor Arkadiusz Jakubik opowiedział historię młodego mężczyzny, który miał paść ofiarą molestowania przez duchownego. Ksiądz miał pracować przed laty w jednej z parafii w jego rodzinnych Strzelcach Opolskich.

Strzelce Opolskie
Ksiądz wikary K.K., były wikary ze Strzelec Opolskich i późniejszy rezydent parafii w Kamieniu Śląskim, został prawomocnie skazany za seksualne wykorzystanie małoletniej niepełnosprawnej dziewczyny. Wyrok w zawieszeniu - rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Na przełomie lat 2012 i 2013, gdy był zatrudniony jako nauczyciel religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niedosłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, wykorzystując bezradność małoletniej, co najmniej trzykrotnie doprowadził ją do obcowania płciowego. Ksiądz był wtedy proboszczem w Wojnowicach, nieopodal Raciborza.

Okolice Kędzierzyna-Koźle
ksiądz A.W. zatrzymany w 2013 za pokazywanie małoletniemu chłopcu treści pornograficzne.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Wojnowice
Ks K.K, proboszcz, wyrok prawomocny: rok i 6 miesięcy, ksiądz wykorzystał seksualnie głuchoniemą nastolatkę. Wyrok został zawieszony na 3 lata.

Zabrze
Skazane zakonnice z Zabrzańskiego ośrodka wychowawczego sióstr Boromeuszek, wyrok zapadł w 2010, 2 lata i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu dla dwóch sióstr: siostry Bernadetty, czyli Agnieszki F. oraz siostry Franciszki czyli Bogumiły Ł. To kara za znieważenie wychowanków, naruszenie nietykalności, bicie i przyzwalanie na przemoc, w tym także seksualną.

Katowice
Wyroki w wysokości od roku i dwóch miesięcy do roku i ośmiu miesięcy wydał katowicki sąd w procesie brata franciszkanina z Katowic, który w salce katechetycznej organizował spotkania, podczas których wykorzystywano seksualnie 14-letniego chłopca.

Piasek, Suszec
Ksiądz M. M. skazany w 2005 na 2 lata za molestowanie 2 małoletnich oraz "inne czynności seksualne".

Mszana
Ksiądz A. Sz. molestował ministrantów. Wielokrotnie przenoszony. Najpierw był w Kartuzach 1985-1987 w kościele św. Kazimierza, potem przeniesiony do parafii w Mszanie w 2013, potem do Brodnicy, potem do Pokrzydowa, odwołany z parafii 23.03.2013 roku.

Koniaków, Beskidzka Trójwieś
Ksiądz J. K. uznany za winnego molestowania chłopców (m.in. dziesięciolatka) najpierw w procesie diecezjalnym, od którego sam się odwołał, a później przez Kongregację Nauki Wiary.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Diecezja tarnowska, wieś Zalasowa
Ksiądz oskarżył innego o molestowanie w dzieciństwie, kiedy miał 8 lat.

Okolice Tarnowa
Ksiadz katecheta M.G. skazany w 2014 na 2 lata w zawieszeniu na 5 lat za molestowanie 12-letniej dziewczynki.

Kraków
Kora, artystka, pierwszy raz wspomniała o tym, że jako mała dziewczynka była wykorzystywana przez księdza, w książce "Podwójna linia życia", napisanej z Kamilem Sipowiczem na początku lat 90. W piosence "Zabawa w chowanego opowiada" o tym po raz kolejny.

Kraków
Kleryk P. J. skazany za pedofilię w 2018 roku na pół roku w zawieszeniu. (Chłopiec był molestowany przez kleryka, który jako wolontariusz pomagał mu w odrabianiu lekcji).

Andrychów
Chłopiec molestowany przez księdza.

Wadowice
Ofiara molestowana seksualnie przez księdza z Wadowic poszła do prokuratury, ale tam nie wszczęto dochodzenia, uzasadniając to przedawnieniem sprawy. Teraz pokrzywdzony stara się, by sprawą bezpośrednio zajął się sąd. Chce przeprosin i pieniędzy za doznane krzywdy.

Skawica, Międzybrodzie
Ks. katecheta A. Z. W 2004 roku Sąd Rejonowy w Żywcu skazał go na 10 miesięcy więzienia z zawieszeniem na trzy lata, gdy podczas obozu oazowego w Międzybrodziu Żywieckim sfotografował sześcioletnią dziewczynkę śpiącą z rozchylonymi nóżkami.

Sucha Beskidzka i okolice Jordanowa
Ksiądz katecheta Ł. K. Skazany w 2010 roku na 2 lata w zawieszeniu za molestowanie 13-latki.

Skawa
Ksiądz katecheta skazany w 2015 za molestowanie 4 dziewczynek, w tym 9-latki.

Nowy Targ
Ksiądz M. oskarżony o molestowanie dziewczynek w wieku od 9 do 12 lat. Sprawa w toku. Do przestępstwa miało dochodzić w okresie od czerwca 2014 do września 2016 roku.

Kluszkowice
Ksiądz katecheta G. Z. ze Zgromadzenia Karmelitów Bosych.
- Po przesłuchaniu świadków, zasięgnięciu opinii seksuologa ustaliliśmy, że G. Z. faktycznie molestował seksualnie dziewczynki - mówi prokurator Leszek Karp z nowosądeckiej prokuratury. - W okresie od września 2015 do kwietnia 2016 jego ofiarami padły 22 uczennice w wieku od 6 do 13 lat. Molestował je na lekcjach religii. Dodatkowo na komputerze księdza odnaleziono też materiały o treści pedofilskiej. Za wszystkie te czyny grozi mu do 12 lat więzienia. Zakonnik częściowo przyznał się do stawianych mu zarzutów. Nie zdecydowano się na jego tymczasowe aresztowanie. Odpowiada z wolnej stopy.

Szczawnica
Ksiądz katecheta A.S. skazany za molestowanie 13-letniej dziewczynki na 2 lata w zawieszeniu na 5 lat.

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Kielce, Zielonka
Wykorzystywana przez księdza dziewczynka.

Łoniów k Tarnobrzega
ksiądz kolekcjonuje pedofilskie filmy i zdjęcia.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Lipa
Ksiądz proboszcz z Lipy i Otrocza w 2018 usłyszał zarzut molestowania czterech nieletnich w okresie między 2001 a 2018 rokiem.

Mała
Ksiądz R. J. skazany w 2012 roku na 2 lata w zawieszeniu na 4 za molestowanie 2 dziewczynek (był podejrzany o molestowanie jeszcze dwóch, ale sąd oddalił zarzuty).

Rzeszów
Ksiądz onanizował się w miejscu publicznym.

Rzeszów
Ksiądz R.J, skazany na dwa lata w zawieszeniu na cztery. To wyrok łagodniejszy od wydanego w I instancji, wówczas wymierzono mu karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Prokuratura oskarżyła księdza o molestowanie seksualne czterech małoletnich dziewczynek oraz doprowadzenie jednej z nich do obcowania płciowego. Miało do tego dojść między 2003 a 2008 rokiem. Według oskarżenia pokrzywdzone to trzy dziewczynki, które miały wówczas mniej niż 15 lat i jedna nieco starsza. Oskarżony ksiądz uczył je religii w szkole.

Wysoka
Ksiądz T.G. skazany w czerwcu 2009 skazany na 4 lata za co najmniej 4-krotne obcowanie płciowe z jedną z małoletnich dziewcząt oraz za doprowadzenie obu małoletnich do poddania się innym czynnościom seksualnym. (...) Ksiądz dostał też zakaz na 10 lat prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem i edukacją małoletnich. Przez 10 lat nie może też kontaktować się z poszkodowanymi. Dąd drugiej instancji dołożył jeszcze rok więzienia.

Hłudno
Ksiądz proboszcz S. K. skazany w 2018 roku na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć (wyrok nieprawomocny)
za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad czwórką dzieci i doprowadzenie jednego z nich do samobójstwa.

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE
Wożuczyn
Ksiądz W.S. z parafii w Wożuczynie (woj. lubelskie) został skazany za rozpowszechnianie pornografii z udziałem dzieci. Skazany w 2014, na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest prawomocny. Księdza odsunięto też od nauczania w szkole.
Jeszcze po zakończeniu procesu w pierwszej instancji ks. wciąż miał kontakt z dziećmi. Uczył w szkole podstawowej i w gimnazjum.
Wojciech S. w 2006 roku na swoją skrzynkę pocztową ściągnął materiały pornograficzne z udziałem osób poniżej 15. roku życia. Zdjęcia te przesyłał także do innych osób.

Lipsko
Proboszcz A.T. parafii w Lipsku pod Zamościem, przeniesiony do Hrubieszowa. Prokuratura prowadziła postępowanie w sprawie szantażowania księdza przez trzech młodych mężczyzn. Jednego z oskarżonych o szantaż ksiądz poznał na portalu gejowskim. Spotykali się wielokrotnie, aby uprawiać seks. Znajomy duchownego zaplanował wraz z dwoma kolegami prowokację, aby nagrać księdza w niedwuznacznej sytuacji. Prokuratura zarekwirowała też materiały pornograficzne w komputerze księdza, które - co było do wyjaśnienia - mogły być pornografią dziecięcą.

Sulmice, Kalinówka
Ksiądz S.G. skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za "inne czynności seksualne" wobec 5-ciu dziewczynek poniżej 15-go roku życia. Duchowny odsiaduje wyrok za molestowanie 5 nieletnich dziewczynek, ale stanie znów przed sądem. Prokuratura zajęła się sprawą molestowania kolejnego dziecka. Tym razem 10-letniego chłopca. Jak ustalono w toku śledztwa, duchowny wkładał mu w spodnie rękę i dotykał miejsc intymnych. Stanisław G. został w tej sprawie przesłuchany, jednak nie przyznał się do winy. Śledczy na podstawie zebranych w tej sprawie dowodów oskarżyli księdza o dokonanie innych czynności seksualnych wobec małoletniego. Może być pierwszym księdzem w rejestrze pedofilów.

Lublin
Mieszkaniec Lublina oskarża emerytowanego profesora KUL o molestowanie.

Turki
Ksiądz B.P, nie doszło do sprawy w sadzie bo popełnił samobójstwo poprzez samospalenie, w dwóch sprawach był podejrzany o molestowanie ministrantów. Pierwsza trafiła do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Dotyczy oskarżeń o wykorzystanie seksualne ministranta w Niemczech. Dwa kolejne zarzuty duchowny usłyszał kilka dni przed popełnieniem samobójstwa. Obciążyło go dwóch byłych ministrantów z Turki, gdzie Bogusław P. był przed laty proboszczem. Ksiądz był oskarżony o co najmniej trzykrotnie dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec chłopca.

Prokuratura w Krasnymstawie oskarżyła go o to, że od lutego 2004 r. do lutego 2005 r. w miejscowości Pocking w Dolnej Bawarii, co najmniej trzykrotnie dopuścił się tzw. innych czynności seksualnych wobec 11-letniego ministranta Michaela H.
Ksiądz P. pracował w Pocking jako wikary. Miał tam nawiązać bliskie kontakty z ministrantem, który przeżywał wtedy trudne chwile z powodu rozwodu rodziców. Miał zapraszać chłopca do swojego mieszkania, nakłaniać go do wejścia do łóżka, dotykać jego narządów płciowych.

Połoski
Ksiądz katecheta Z. S. skazany na 2 lata za molestowanie 6 uczennic w wieku od 8-13 lat.

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Materiał oryginalny: Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są straszne. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi? - Gazeta Lubuska

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Większość Notabli w danej mieścinie wiedziała o procederze ale każdy wolał milczeć.Dotyczyło to Księży .Nauczycieli i Sędziów

J
Jozek

A moze taka mape nauczycieli, lekarzy, terapeutow, policjantow, tatusiow, ojczymow, celebrytow itd. byscie zrobili. Wszedzie sa czarne owce i w Kosciele oczywiscie nalezy z nimi zrobic porzadek, ale kiedy skupiacie sie tylk ona Kosciele to Wam cale organizacje pedofilskie dziekuja, bo swietnie sie w tym czasie bawia z malymi dziecmi.

t
tk

i tu maćie całą prawdę napisane !!!!!

p
parafianin

Wraca proboszcz w Wielkim Poscie z odwiedzin u biskupa i slyszy gdy podjezdza pod plebanie muzyke, spiewy i zabawe jaka sie toczy na caly regulator.

Wpada na plebanie i wola ;

Co tu sie do cholery dzieje ?

A wikary na to ;

A bo widzi ksiadz proboszcz naszej gospodyni Marysi miesiaczka sie wrocila i jest juz wszystko w najlepszym porzadku.

Proboszcz na to ;

A to nalejcie i mi, bo mi kamien spadl z serca !

B
Baba

Problem pedofili jest nie tylko problemem kosciola wystepuje wszedzie tam gdzie sa dzieci. A obecny klimat przedwyborczy sprzyja naglasnianiu ze tylko w kosciele sa peofile. Pedofile sa wszedzie osobiscie znan jednego meza kuratorki sadowej ktory gwalcil niepelnosprawna 14 latke, nagrywal te swoje podboje, a w zyciu spolecznym jest szanowanym majstrem w w duzej firmie budowlanej, nastepnie opiekun w wolnej strefie itd.

G
Gość

Zygfryd .L w opolskim ksiądz skazany na 2 lata i 2 miesiące więzienia,za pedofilię

a
antyobludnik

Na świecie jest tylko jedna organizacja troli: szatańsko lewacka targowicka komunistyczna propaganda pogardy i kłamstwa...

A za 80% przypadków odpowiadają homoseksualiści co ich trole CHRONIĄ i CHWALĄ W RAMACH NOWOCZENEGO Lxxx

o
o.Misjonarz

Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”.
Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny pedofil, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywdy, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że Franciszkowi przypadnie rola Gorbaczowa i jego "pierestrojka" oraz "głasnost" przyśpieszą upadek tej Stajni Augiasza pomiotu Antychrysta i wyzwolenie ludzkości z jego pazernych macek.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3