Jakub Laskowski
Trzeci etap Wirtualnych Maratonów Kresowych odbył się w Mielniku
Trzeci etap Wirtualnych Maratonów Kresowych odbył się w Mielniku Maratony Kresowe MTB
Trzeci etap „Kresowe Wirtualnie” odbył się w Mielniku. W wirtualnej rywalizacji najszybszy okazał się Paweł Dużniak (Zespół wyścigowy School Publishing) z Krakowa.

Maratony Kresowe to największy w północno-wschodniej Polsce cykl zawodów rowerowych w terenie. W poprzednich latach w każdych zawodach startowało nawet po kilkaset osób. Z powodu pandemii koronawirusa rywalizacja przeniosła się do świata wirtualnych wyścigów. Zawodnicy rywalizują ze sobą wykręcając wyścigowe kilometry we własnych domach. Jest to możliwe dzięki podłączeniu trenażerów do internetu za pośrednictwem komputera lub tabletu. Nagrana kamerami sportowymi trasa jest synchronizowana z zapisem GPS. Odzwierciedlone jest także ukształtowanie terenu.

Poprzedni multimedialny etap maratonów kresowych w Supraślu wygrał Portugalczyk Fausto Martins. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak, który uczestniczy w Maratonach Kresowych od 2013 roku. Z kolei najszybszą zawodniczką była Sandra Permingeat z Francji.

Z kolei w miniony weekend zawodnicy przejechali ulicami Mielnika, jednej z najbardziej malowniczych miejscowości Polski Wschodniej. Trasa liczyła 35 km. Etap był spektaklem jednego aktora. Najszybciej dystans ten pokonał Paweł Dużniak, który wygrał z blisko trzyminutową przewagą nad drugim Tomaszem Żakiem. Na trzecim miejscu uplasował się Michał Bojarczak.

Kolejny etap z cyklu Kresowe Wirtualnie odbędzie się 10 czerwca. Organizatorzy zachęcają też do udziału wszystkich chętnych w rywalizacji w „Kresowe Solo - Supraśl”, która odbywa się w prawdziwych warunkach terenowych. Jest to wyścig MTB w formie indywidualnego startu, rejestrowany za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Zawodnicy mogą pokonywać trasę w dogodnym dla siebie czasie. Wynik zostanie zaliczony tylko wówczas, jeśli zawodnik prawidłowo pokona wyścigowy odcinek. W uzgodnieniu z Nadleśnictwem Supraśl trasa MTB została oznakowana do 30 czerwca 2020 r.

Start wyścigu „Kresowe Solo – Supraśl” został ulokowany w Podsupraślu na obszernej polanie Dębowik. Znajduje się tam wiata i przygotowane miejsce na ognisko. Trasa wyścigowego odcinka dla dorosłych liczy niecałe 24 kilometry.

W „Kresowe Solo – Supraśl” mogą rywalizować zawodnicy w każdym wieku. Dla dzieci został przygotowany dystans Mini o długości 6,5 km. Młodzi zawodnicy startują na polanie Dębowik, zaś finiszują w Galerii Rzeźb.