Maratony Kresowe znowu wystartowały. Sezon 2021 rozpoczął się w Wasilkowie. Są pierwsi zwycięzcy (wyniki, zdjęcia)

Donata Żmiejko
W Maratonie Kresowym w Wasilkowie do rywalizacji na wszystkich dystansach przystąpiło ok. 350 osób Krzysztof Karpiński Fotografia Maratony Kresowe
W niedzielę oglądaliśmy w Wasilkowie pierwszy wyścig 13. edycji Maratonów Kresowych. Startowali w nim zawodnicy z klubów, jak i amatorzy jazdy rekreacyjnej na rowerze. Zmagania na dystansie Maraton (55 km) wygrał Szymon Pomian z GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, a w Półmaratonie (36 km) zwyciężył Olaf Chmielewski z Klubu Rowerowego MTB Suwałki.

Wyścigi Maratony Kresowe dwa razy były przesuwane z powodu pandemii i ograniczeń w organizacji imprez sportowych dla sportowców i amatorów. W niedzielę w końcu zainaugurowano nowy sezon Maratonów Kresowych. W tegorocznym cyklu 15 wyścigów aż osiem zaplanowano na terenie województwa podlaskiego. To największy cykl wyścigów rowerowych we wschodniej części Polski. Wyścig w Wasilkowie dzięki bardzo urozmaiconej trasie należy do najatrakcyjniejszych wydarzeń w kalendarzu imprezy. To już ósma edycja wyścigu w Wasilkowie.

W Maratonie Kresowym w Wasilkowie do rywalizacji na wszystkich dystansach przystąpiło ok. 350 osób.

Zmagania na dystansie Maraton wygrał Szymon Pomian z GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier. W Półmaratonie wygrał Olaf Chmielewski z rocznika 2004 z Klubu Rowerowego MTB Suwałki, a wśród kobiet zaledwie szesnastoletnia zawodniczka Zofia Rowińska z miejscowości Szczebra, która o sekundę wyprzedziła Edytę Kryńską (Warszawski Klub Kolarski). W wyścigu FIT (ćwierćmaraton) przeznaczonym dla Młodzików (13-14 lat) oraz początkujących amatorów najszybciej 15-kilometrową trasę pokonali Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) i Oskar Cimaszewski (UKS Wygoda Białystok). Na dystansie Mini najszybciej metę wyścigu minął Michał Dereszkiewicz z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół, a wśród dziewcząt Katarzyna Kateszczenko z MTB Prostki. W kategorii Mikro (chłopcy) wygrał 6-letni Ryszard Gołębiewski z Wasilkowa, zaś z dziewczynek najlepsza była 6-letnia Hanna Chadukiewicz z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół.

Wśród zwycięzców wyścigu po raz pierwszy zabrakło zawodników zza wschodniej granicy. Czterokrotnie na dystansie Maraton w Wasilkowie wygrywał mistrz Litwy Sarunas Pacevicius. Jedno zwycięstwo ma na koncie Andrei Murygin z Białorusi. Zawodnicy z Litwy nie mogli przyjechać ze względu na ograniczenia epidemiologiczne panujące w ich kraju, zaś Białorusini ze względu na sytuację polityczną.