Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAREK SAWICKI DYMISJA. Najnowsze informacje

Wikipedia / Jarosław Kruk
MAREK SAWICKI DYMISJA
MAREK SAWICKI DYMISJA Wikipedia / Jarosław Kruk
Marek Sawicki poda się do dymisji. Palikot chce wotum nieufności wobec premiera.

Marek Sawicki Dymisja:

W środę przed południem premier Donald Tusk spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Wcześniej w kancelarii był minister rolnictwa Marek Sawicki, który miał złożyć dymisję na ręce Tuska.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że "po przyjęciu dymisji Marka Sawickiego przez premiera rekomendacja dla nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi będzie niezwłoczna".

Marek Sawicki podał się do dymisji.

Decyzja Sawickiego o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska to pokłosie publikacji "Pulsu Biznesu", który ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego, na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa.

Sawicki ocenił jednak we wtorek, że w ujawnionej rozmowie znalazły się pomówienia i zaapelował do prokuratury i CBA o szybkie wyjaśnienie sprawy. Na szybkie wyjaśnienia liczy także lider PSL, wicepremier Waldemar Pawlak, który we wtorek spotkał się z Sawickim. Pawlak podkreślał, że minister rolnictwa podjął "męską decyzję", ale czuje się niewinny.

Marek Sawicki - skończyło się spotkanie z premierem

Dzisiaj ok. godz. 10.30 minister rolnictwa Marek Sawicki wyjechał z kancelarii premiera, gdzie spotkał się z szefem rządu Donaldem Tuskiem. We wtorek minister zapowiedział, że złoży na ręce premiera rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że "po przyjęciu dymisji Marka Sawickiego przez premiera rekomendacja dla nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi będzie niezwłoczna".

Decyzja Sawickiego to pokłosie publikacji "Pulsu Biznesu", który ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego, na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa.

Sawicki ocenił we wtorek, że w ujawnionej rozmowie znalazły się pomówienia i zaapelował do prokuratury i CBA o szybkie wyjaśnienie sprawy. Na szybkie wyjaśnienia liczy także lider PSL, wicepremier Waldemar Pawlak, który we wtorek spotkał się z Sawickim. Pawlak podkreślał, że minister rolnictwa podjął "męską decyzję", ale czuje się niewinny.

Z decyzji Sawickiego zadowolona jest koalicyjna Platforma Obywatelska. Również opozycja uważa, że Sawicki postąpił słusznie, ale domaga się dalszych wyjaśnień w sprawie sytuacji w spółkach rolniczych. Klub PiS zapowiedział złożenie wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby politykę kadrową w spółkach państwowych.

Palikot: chcemy konstruktywnego wotum nieufności dla rządu Tuska

Ruch Palikota chce złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska w związku z tzw. aferą taśmową - poinformował w środę lider RP Janusz Palikot. Aby złożyć taki wniosek, potrzebne jest poparcie minimum 46 posłów, a klub RP liczy 43.

"Rząd, który by w wyniku tego konstruktywnego wotum nieufności powstał, byłby rządem fachowców. Nie składałby się ani z Janusza Palikota, ani z Jarosława Kaczyńskiego, ani ze Zbigniewa Ziobro, ani z Leszka Millera, ani z innych polityków. Byłby to rząd fachowców - taki, jaki jest we Włoszech i innych krajach dzisiaj w Europie, gdzie jest bardzo trudna sytuacja" - powiedział Palikot dziennikarzom w Sejmie.

Jak podkreślił, taki rząd mógłby dokonać wielu niezbędnych zmian zapowiedzianych przez Platformę w expose Tuska oraz zapowiadanych przez wiele innych partii a nierealizowanych.

Dodał, że jednym z zadań nowego rządu byłoby doprowadzenie w ciągu kilku miesięcy do kolejnych wyborów.

Palikot mówił, że ujawnione w mediach nagrania rozmowy osób związanych z PSL to "nieprawdopodobny przykład korupcji, kolesiostwa i partyjniactwa z udziałem najważniejszych funkcjonariuszy publicznych". Poniedziałkowy "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z resortu rolnictwa.

Palikot pytany, kto mógłby zostać premierem, odparł, że we wniosku pozostało puste miejsce na nazwisko fachowca. Dodał, że może je podać któraś z partii, z którymi Ruch Palikota zamierza w tej sprawie rozmawiać. Na pierwszym miejscu wymienił SLD, później PiS.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na prezesa Rady Ministrów. Jeżeli uchwała została przyjęta, prezydent przyjmuje dymisję Rady Ministrów i powołuje wybranego przez Sejm nowego premiera, a na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna