Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak na granicy polsko-białoruskiej. Minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami i obejrzał budowę zapory (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
25 marca br. Mariusz Błaszczak, szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy. Minister podziękował żołnierzom za służbę na granicy polsko-białoruskiej i wschodniej flance NATO
25 marca br. Mariusz Błaszczak, szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy. Minister podziękował żołnierzom za służbę na granicy polsko-białoruskiej i wschodniej flance NATO Maciej Nędzyński/CO MON
W piątek (25.03.2022) szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy. Minister podziękował im za służbę na granicy polsko-białoruskiej i wschodniej flance NATO.

Trzeba pamiętać, że choć natężenie ataków hybrydowych dokonywanych na Polskę przez reżim Łukaszenki zmniejszyło się, to wciąż każdej doby mamy kilkadziesiąt prób przekraczania granicy. Migranci są niewątpliwie zachęcani do tego przez służby białoruskie. Musimy rozpatrywać tę sytuację, jako jeden z elementów zagrożenia naszego bezpieczeństwa. Chcę podziękować żołnierzom Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczym za ich codzienną służbę na wschodniej flance NATO. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, ale także wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Wojsko Polskie dostanie amerykańskie czołgi Abrams. Zobacz pozostałe wyposażenie Sił Zbrojnych RP! (zdjęcia)

Tego dnia szef MON przypatrywał się również finałowi ćwiczeń Bull Run-18, który odbył się nad Siemianówką.

Ćwiczenia w ramach eFP doskonalą umiejętności współpracy pomiędzy Wojskiem Polskim, a wojskami sojuszniczymi. Zadaniem, jakie dowódcy postawili żołnierzom, podczas ćwiczenia jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności współpracy, a więc to co nazywa się w terminologii NATO interoperacyjnością. Chodzi o to, żeby w sytuacji zagrożenia wzmocnione siły sojusznicze mogły ze sobą współpracować bardzo płynnie, aby zapewnić bezpieczeństwo i odstraszyć agresora. Żeby udowodnić, że żołnierze wojsk sojuszniczych są zgrani i posiadają wysokie umiejętności, że potrafią ze sobą współpracować. To jest właśnie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie” - powiedział szef MON podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Bull Run-18.

Bull Run-18 nad Siemianówką. Szef MON obserwował ćwiczenia 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej (zdjęcia, wideo)

Cykliczne ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run pozwala na zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Dodatkowo, w rejonie przeprowadzenia ćwiczenia odbywają się pokazy sprzętu wojskowego.

Ćwiczenia BULL RUN w województwie podlaskim. Żołnierze NATO ćwiczą w naszym regionie. Sprawdź, gdzie możesz ich zobaczyć

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Działania wszystkich grup koordynowane są przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód, sformowaną w Elblągu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna