MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Sokołowski, nauczyciel i dyrektor białostockiej podstawówki, laureatem Nagrody KARTY

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Za nami finał II edycji Nagrody KARTY. Spośród 29 zgłoszonych kandydatur wyłoniono troje finalistów. Pierwsze miejsce zajął Mariusz Sokołowski - nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku.

Mariusz Sokołowski od lat zaangażowany w edukację historyczną, koncentrującą się na wielokulturowości regionu, włączającą historię lokalnych mniejszości - żydowskiej, niemieckiej czy tatarskiej i białoruskiej. Na swoim koncie ma już koordynację kilkudziesięciu projektów z udziałem młodzieży, nakierowanych przede wszystkim na przywracanie pamięci.

- Od wielu lat jest motorem zmian, które dokonują się na poziomie tożsamości lokalnej społeczności Wasilkowa i Białegostoku. Zmian przede wszystkim w młodych ludziach, jego uczniach, których angażuje, żeby wspólnie z nim działali na rzecz przywracania pamięci o wielokulturowej przeszłości regionu - mówiła podczas wręczenia nagrody dyrektor Fundacji Forum Dialogu Olga Kaczmarek.

Zobacz też:Mariusz Sokołowski wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku 2015

Młodzi ludzie pod opieką merytoryczną Mariusza Sokołowskiego realizowali filmy (m.in. o Ocalonych, Sprawiedliwych, więźniach obozów, Sybirakach), malowali murale historyczne, zamalowywali swastyki na ogrodzeniu kirkutu, a także podejmowali polemikę z fałszującym historię pomnikiem. Były też historyczne wyprawy rowerowe i piesze, gry miejskie, wymiany międzynarodowe czy działania na rzecz mniejszości romskiej i uchodźców z Czeczeni.

- Bardzo lubię pracować z młodzieżą. I to właśnie ona nakręca mnie do działania. Poza tym czuję, że tak trzeba. Należy tę historię upamiętniać, i to w sposób atrakcyjny. Dzięki temu młodzi ludzie bardziej się uczą i lepiej kształtują w sobie pewne pożądane postawy - przyznaje Mariusz Sokołowski.

Laureat jest też prezesem Fundacji Otwarta Edukacja, a także autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu publikacji, m.in.: „Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Przewodnik historyczny” czy „Uwiecznić Atlantydę. Wielokulturowość Podlasia w edukacji nieformalnej”. Stworzył lokalne archiwum historii mówionej.

- Dla mnie jest to prestiżowa nagroda. To też wielka motywacja i zobowiązanie do dalszej pracy - przyznaje Sokołowski.

A efekty jego najnowszych działań będzie można podziwiać już niedługo. W piątek (16.10) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku, której jest dyrektorem, pod opieką artystyczną Rafała Roskowińskiego (autora Gdańskiej Szkoły Muralu i twórcę wielu słynnych murali) stworzą mural, na którym pojawi się pięć postaci, których biografie, jak przyznaje Sokołowski, mogą być inspiracją dla uczniów i nośnikiem uniwersalnych wartości. Będą to: ksiądz Stanisław Suchowolec, Zenek Borowski, Ludwik Zamenhof, Irena Białówna i Bronka Winnicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mariusz Sokołowski, nauczyciel i dyrektor białostockiej podstawówki, laureatem Nagrody KARTY - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna