Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych przeszedł ulicami Białegostoku. Maszerowało ponad tysiąc osób [ZDJĘCIA, WIDEO]

Olga Goździewska
Wojciech Wojtkielewicz
Piękna pogoda towarzyszyła uczestnikom corocznego Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, który przeszedł 9 maja ulicami Białegostoku. Maszerowali już 17 raz.

- Już od kilku lat jestem uczestnikiem marszu. Bardzo lubię atmosferę tego spotkania. I poznaję nowych ludzi, którzy mają podobne problemy i też borykają się z niepełnosprawnością - Igor Androsiuk z Białegostoku.

Cierpi na zaburzenia rozwoju. Chociaż ma 32 lata, to trudno mu funkcjonować samodzielnie. Ale podczas marszu uśmiech nie schodził z jego twarzy. - Czuje się dumny maszerując - mówił Igor.

Zobacz też:Seniorzy świętowali jubileusz 25-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. To dla nich piękny czas wspomnień (ZDJĘCIA, WIDEO)

Najważniejszą ideą corocznego Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" jest zaakcentowanie obecności osób z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie. A dla samych uczestników to dobra okazja, by wyjść z domu, porozmawiać, a nawet trochę się rozerwać.

- Ten marsz jest tak ważny dlatego, że mamy obok siebie przyjaciół, sąsiadów, mieszkańców, którzy są niepełnosprawni i potrzebują znaleźć swoje miejsce, przyjść, pokazać: jesteśmy! Oni potrzebują bliskości innych ludzi - mówi Anna Żeszko-Majewska, wiceprezes stowarzyszenia "Aktywni".

Czytaj również: Anna protestowała na Rynku Kosciuszki w Białymstoku. Samotnie wspierała niepełnosprawnych w sejmie. W czwartek dostała wsparcie

Dodaje, że wydarzenie spotyka się z dużą sympatią otoczenia. Pokazuje osoby niepełnosprazwne w nieco innym świetle, nie w chwili nieszczęścia, ale uśmiechniętych, będących razem i bawiących się wspólnie.

- Osoby niepełosprawne czekają na ten marsz. Już w marcu dzwonią do naszego stowarzyszenia i dopytują, czy na pewno się odbędzie, kiedy i czy mogą przyjść. To piękne widzieć ich później zadowolonych - opowiada z uśmiechem wiceprezes stowarzyszenia.

Ale przemarsz ma też symboliczny wydźwięk. To pewnego rodzaju manifestacja przeciwko postrzeganiu niepełnosprawnych jako jednostek niewygodnych, których problemy i potrzeby sa spychane na margines. A takich osób jest w naszym regionie tysiace.

- Potrzebne są zmiany systemowe. A wręcz są konieczne. Niepełnosprawni tak samo jak zdrowi potrzebują poczucia stabilizacji, bezpieczeństwa i opieki. Od samego początku życia, aż do końca i powinni mieć to zapewnione. Mają prawo do godnego życia - podkreśliła podczas marszu wiceprezes Żeszko-Majewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie