MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek ostrzega, a poseł apeluje do starosty. Chodzi o uchwałę anty-LGBT rady powiatu białostockiego. W tle brak pieniędzy z UE

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Piątkowa (24.02) konferencja posła Krzysztofa Truskolaskiego przed starostwem powiatowym w Białymstoku na temat uchwały anty-LGBT, która rada powiatu przyjęła w 2019 roku
Piątkowa (24.02) konferencja posła Krzysztofa Truskolaskiego przed starostwem powiatowym w Białymstoku na temat uchwały anty-LGBT, która rada powiatu przyjęła w 2019 roku Podlaska PO
Powiat białostocki może stracić unijne dofinasowania z powodu przyjętego uchwałą w 2019 roku „Stanowiska w sprawie karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender”. Ostatnio staroście białostockiemu zwrócił na to uwagę marszałek województwa Artur Kosicki. W piątek (24.02) konferencję w tej sprawie zorganizował przed białostockim starostwem przewodniczący podlaskiej KO poseł Krzysztof Truskolaski.

- Kilka lat temu rada powiatu białostockiego podjęła tzw. uchwałę anty-LGBT. Ostatnio w przestrzeni medialnej pojawiło się pismo marszałka Artura Kosickiego z PiS, który chce, aby uchwała przyjęta z wniosku wicestarosty Romana Czepe zniknęła, bo może przynieść katastrofalne skutki. Przez nią powiat może stracić ponad 100 mln zł unijnych dotacji – mówił Krzysztof Truskolaski i dodał, że UE bardzo przestrzega prawa antydyskryminacyjnego, a ta uchwała wprost nawołuje do dyskryminacji.

Obecna na konferencji, szefowa radych KO w radzie powiatu białostockiego Jolanta Den przypomniała, że radni z jej partii na znak protestu nie głosowali (za było 18 radnych PiS z tzw. przystawkami – red.). Jej kolega dodał, że brak funduszy unijnych będzie oznaczał brak wsparcia np. dla szpitala w Łapach, szkół czy DPS-ów w powiecie.

Czytaj również:

– Zarząd nie powinien inicjować działań, po których ma mapie powstały strefy wolne od LGBT, a dotyczy to 15 gmin powiatu. Zależy mi, aby każdy mieszkaniec był traktowany z szacunkiem i czuł się bezpiecznie. Apeluję do zarządy by na najbliższej sesji rady powiatu uchwała została uchylona. W przeciwnym razie będziemy wprowadzać taki punkt pod kolejne obrady – zapowiedziała Jolanta Den.

Z kolei radny niezrzeszony (wcześniej członek zarządu powiatu z Porozumienia) przyznał, że głosował za uchwałą anty-LGBT, bowiem wicestarosta Czepe zapewniał go, że była ona szeroko konsultowana i że nie wpłynie na możliwość korzystania przez powiat z funduszy UE. – Jednak marszałek Kosicki, szef struktur PiS m.in. w Białymstoku i powiecie białostockim kieruje wniosek do zarządu, by zrezygnować z tej uchwały. On sam w 2021 roku przekonał radnych sejmiku, by wycofać się z tej uchwały – mówił Sebastian Ptaszyński.

W swoim specjalnym piśmie marszałek ostrzegał starostę białostockiego, że jeśli uchwała nie zostanie uchylona powiat może stracić tak potrzebne unijne wsparcie.

- Przy ocenie wniosków o środki unijne brana będzie pod uwagę zasada niedyskryminacji. Widzimy tu pewne zagrożenia, z kartą praw podstawowych i wszystkimi przepisami, które umożliwiają finasowanie inwestycji europejskich. Nie spełniony jest wtedy wymóg formalny i nie możemy takiego wniosku rozpatrzyć – tłumaczył, pytany o szczegóły swego pisma, marszałek Artur Kosicki.

Czytaj również:
RPO tropi uchwały anty-LGBT

Tymczasem starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski powiedział nam, że nie widzi powodu, by wycofać stanowisko w sprawie karty LGBT, bowiem uchwala nikogo nie dyskryminuje.

- Sprawdziliśmy. Rzecznik Praw Obywatelskich nie wskazuje nas, jako powiatu, który ma taką uchwałę. Faktycznie, wymienia się tam takie nazwy jak m.in. LGBT, gender, ale nam chodziło o to, że jesteśmy za równouprawnieniem. Mówimy o wartościach w jakich byliśmy wychowani, o rodzinie, kulturze, o szeroko rozumianej wolności i o poczuciu wartości, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Nie chodzi o to, by tworzyć odrębne prawo dla jakichś grup, bo wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy jednakowe prawa – podkreślił Jan Perkowski i dodał, że powiat białostocki jest przyjazny dla wszystkich.

Przyjęte przez radę powiatu białostockiego w kwietniu 2019 roku „Stanowiska w sprawie karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender” było reakcją na podpisanie przez prezydenta Warszawy karty LGBT Plus. Jej autorzy sprzeciwiają się m.in. wprowadzaniu do szkół edukacji seksualnej proponowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna