Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marysia nie obroni się swoimi igłami. Musi pójść pod topór

hel
O ochronie sosny czarnej przy ul. Kościuszki zdecydowało to, że jest to obcy naszej florze gatunek o długich na 15-18 cm igłach
O ochronie sosny czarnej przy ul. Kościuszki zdecydowało to, że jest to obcy naszej florze gatunek o długich na 15-18 cm igłach Helena Wysocka
Sosna czarna blokuje rozbudowę muzeum. Fachowcy twierdzą, że najlepiej będzie ją wyciąć. Teoretycznie nie jest to takie proste, gdyż drzewo wpisane zostało na listę pomników przyrody. Jednak suwalscy radni w środę pozbawili go tego statusu.

Trwa długo wyczekiwany remont zabytkowego budynku, w którym mieści się Muzeum im. Marii Konopnickiej. Obiekt jest i w fatalnym stanie, i zbyt mały. Dlatego zapadły decyzje, by wykonać dobudówkę. Właśnie ona ostatnio spędza sen z oczu miejskich włodarzy.

W miejscu gdzie ma powstać dobudówka, na dziedzińcu rośnie bowiem okazała sosna czarna o obwodzie pnia 175 cm. Suwalczanie nieoficjalnie nazywają ją Marysią. Drzewo jest tak rozłożyste, że jego konary leżą na dachu zabytkowego budynku. Wprawdzie można byłoby je przyciąć, aby wymienić dachówkę, ale jak wykonać fundamenty? Prace zostały więc wstrzymane, a sprawą zajęli się fachowcy, czyli dendrolodzy.

Ich opinia nie jest korzystna dla Marysi. Specjaliści twierdzą bowiem, że po przycięciu korzeni szanse na przeżycie drzewa są znikome. A jeśli tak, to lepiej wyciąć je od razu. Dlatego władze miasta wystąpiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku o zgodę na wykreślenie sosny z listy pomników przyrody. RDOŚ zgodziła się, więc teraz los Marysi leżał w rękach radnych. Ci pozbawili ją statusu drzewa chronionego. Za kilka tygodni, gdy decyzja się uprawomocni, sosna pójdzie pod topór.

Na terenie Suwałk jest 29 pomników przyrody. Wśród nich najwięcej, bo aż sześć - jesionów wyniosłych. Kasztanowców i klonów zwyczajnych - po cztery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna