MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego. BCO zapowiada szkolenia dla lekarzy akcje uświadamiające potrzebę profilaktyki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Szkolenia dla lekarzy, ale i spotkania informacyjne dla białostoczan – tak BCO chce przypominać o profilaktyce raka jelita grubego. Ta choroba – odpowiednio wcześnie wykryta, ma duże szanse do wyleczenia.  Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego.
Szkolenia dla lekarzy, ale i spotkania informacyjne dla białostoczan – tak BCO chce przypominać o profilaktyce raka jelita grubego. Ta choroba – odpowiednio wcześnie wykryta, ma duże szanse do wyleczenia. Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego. Wojciech Wojtkielewicz
Szkolenia dla lekarzy, ale i spotkania informacyjne dla białostoczan – tak BCO chce przypominać o profilaktyce raka jelita grubego. Ta choroba – odpowiednio wcześnie wykryta, ma duże szanse do wyleczenia. Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego.

W marcu przygotowaliśmy różnego rodzaju działalności profilaktyczne, skierowane do różnych grup i wiekowych, i zawodowych – zapowiada Magdalena Borkowska, dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii.

Białystok. W BCO ruszyła Pracownia Wirusologii Molekularnej. Pomoże w walce z pandemią (ZDJĘCIA)

Jak mówi dr Kamil Safiejko, koordynator pododdziału leczenia nowotworów przewodu pokarmowego (Colorektal Cancer Unit) BCO, rak jelita grubego to nowotwór bardzo w Polsce rozpowszechniony. – Jest drugi w kolejności – po raku piersi i raku płuca – pod względem liczby zachorowań. Co roku w Polsce choruje na niego 18 tys. osób. To bardzo dużo, a z roku na rok diagnoz stawia się coraz więcej. W ciągu 15 lat liczba zachorowań wzrosła aż o jedną trzecią – wylicza dr Safiejko.

I przypomina, jak ważna jest profilaktyka. Jeżeli wykryjemy nowotwór w pierwszym stadium, to wyleczalność sięga nawet poziomu 90 proc. Jeśli jednak zaniedbamy badania profilaktyczne i nowotwór zostanie wykryty w późnym, czwartym stadium, to szanse na wyzdrowienie spadają poniżej 10 proc.

– Dlatego, aby przypomnieć i podkreślić rolę profilaktyki, przeprowadzimy szereg akcji edukacyjnych, zarówno dla białostoczan, jak też dla lekarzy: gastrologów, lekarzy rodzinnych – mówi dr Kamil Safiejko.

Warsztaty dla ednoskopistów z całego województwa, na których lekarze z BCO będą pokazywali metody endoskopowego leczenia nowotworów, odbędą się już 5 marca. Spotkania z białostoczanami zaplanowane są na końcówkę miesiąca: 22-24 marca.
W marcu przygotowano też więcej wizyt w poradni leczenia nowotworów przewodu pokarmowego (tu nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu) oraz więcej miejsc na badania profilaktyczne, jak np. usg jamy brzusznej. Kto powinien z nich skorzystać? – Przede wszystkim pacjenci, którzy zaobserwują u siebie niepokojące objawy takie jak krew w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień czy spadek masy ciała, albo ci, którzy mają nieprawidłowości w badaniach, które zrobili w innych miejscach. To na przykład krew utajona w kale lub zmiany w USG – wyjaśnia lekarz BCO.

Białystok. Darmowe badania cytologiczne w BCO pod kątem raka szyjki macicy

W czerwcu ruszył Colorektal Cancer Unit – oddział na wzór działającego tu już od kilku lat Brest Cancer Unnit, który zajmuje się kompleksową opieką pacjentami z rakiem jelita grubego. Oddział objął opieką już 250 pacjentów, wykonano tu już ponad 200 operacji. – 80 proc. tych zabiegów robimy metodą laparoskopową, mało inwazyjną, gdzie pacjenci wracają do domu w piątej-szóstej dobie po operacji i niemal od razu mogą wrócić do normalnego funkcjonowania – opowiada dr Kamil Safiejko.

Operacje to niejedyna tu stosowana metoda leczenia. – Stosujemy leczenie dodatkowe, czyli radioterapię, chemioterapię, jest też wsparcie dietetyka, psychologa, rehabilitanta. A pacjenci, którzy mają wyłonioną stomię, są pod opieką poradni stomijnej – dr Safiejko zapewnia, że zebranie wielu specjalistów w jednym miejscu ma duży wpływ na komfort i skuteczność leczenia pacjentów. – Poza tym każdy pacjent ma u nas swojego koordynatora, który opiekuje się nim od pierwszej do ostatniej wizyty, umawia na wszystkie badania, wizyty, mówi o terminach hospitalizacji. A gdy jest niespodziewany problem, pacjent może zadzwonić o każdej porze dnia czy nocy pod odpowiedni numer, gdzie porozmawia albo z lekarzem dyżurnym, albo z koordynatorem.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Marzec to miesiąc świadomości raka jelita grubego. BCO zapowiada szkolenia dla lekarzy akcje uświadamiające potrzebę profilaktyki - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna