Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masarnie z 1 kg mięsa robią 1,5 kg wędliny. Czy na pewno wiesz co jesz? (zobacz film)

azda
wędliny są sztucznie nasączane woda i chemią
wędliny są sztucznie nasączane woda i chemią sxc.hu
Polskie masarnie tak "wzbogacają" mięso, że z 1 kg potrafią uzyskać ponad kilogram wędlin. Poza tym faszerują je różnymi środkami poprawiającymi kolor mięsa i jego wodnistość. Stała praktyką jest też mieszanie w wędlinach mięsa o lepszej i gorszej jakości

Na stronie www.polskie-mięso.pl znaleźliśmy receptę jak należy przetwarzać mięso tak by było cięższe, miało odpowiednią barwę i konsystencję.

Czytamy tam m. in.
"Ograniczenie ubytków masy mięsa można uzyskać w wyniku: - regulacji temperatury dogrzania i czasu trwania ogrzewania z zachowaniem określonych wymagań sanitarno - higienicznych,
- dodatku do peklowanych wyrobów mięsnych różnego rodzaju środków zwiększających wiązanie wody albo przez wpływ na wartość pH tkanki,
- przetwarzanie mięsa PSE wraz z innymi rodzajami mięsa, np. dodatek mięsa DFD przy wytwarzaniu wędlin parzonych, a mięsa normalnego - przy wędlinach surowych."

Mięso PSE określane jest jako mięso z wadą. Jest wodniste, zbyt jasne i za miękkie. Wada ta wynika z niewłaściwej przemiany materii u zwierzęcia.

Mięso DFD jest natomiast zbyt suche, ciemne i kruche. Wada ta powstaje na skutek nieprawidłowości podczas uboju. Umożliwia jednak większe wchłanianie wody (i innych składników) podczas przetwarzania.

Sztuczne nawadnianie mięsa pozwala na zwiększenie wagi przetworów. Na tej zasadzie z 1 kg mięsa zwykłego powstaje nawet do 1,5 kg wędlin
Takie przetwory kupujemy w sklepach. Zauważyć należy, iż podczas zwykłego pieczenia mięso raczej traci na wadze niż zyskuje.

Cytowaną stronę internetową prowadzi Związek Producentów, eksporterów i Importerów Mięsa. Wszystkie opisane tam sposoby na "ulepszanie" mięsa są prawnie dozwolone. Wiele masarni naciąga jednak obowiązujące je przepisy, po to aby jak najwięcej zarobić nie tylko na wadze mięsa, ale też jego jakości i świeżości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna