MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz 10 proc. wkładu własnego? Na taki kredyt hipoteczny możesz liczyć. Sprawdź, jaką ratę będziesz płacić

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kredyt hipoteczny to poważny wydatek. Wiele osób ma problem zwłaszcza ze zgromadzeniem wkładu własnego.
Kredyt hipoteczny to poważny wydatek. Wiele osób ma problem zwłaszcza ze zgromadzeniem wkładu własnego. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
10-procentowy wkład własny nie wszędzie wystarczy do uzyskania kredytu hipotecznego. Są jednak banki, w których będzie to możliwe. Eksperci Totalmoney.pl sprawdzili aktualną ofertę tych instytucji i wyliczyli, na jaką kwotę może liczyć kredytobiorca. Przyjrzeli się również produktom kredytowym dla osób, którym udało się zgromadzić 20 proc. wkładu własnego na zakup mieszkania.

Spis treści

Wkład własny na poziomie 10 proc.? Tu dostaniesz kredyt hipoteczny

Kredyty mieszkaniowe z 10-procentowym wkładem własnym należą dziś do rzadkości – większość banków oczekuje minimum 20 proc. (nie licząc opcji w postaci państwowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”). Jeśli nawet uda się znaleźć taki produkt finansowy, klient musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie, co podnosi koszty kredytu.

Eksperci Totalmoney.pl sprawdzili, jak wygląda aktualnie oferta kredytów hipotecznych na kwotę 200 tys. zł z 10-procentowym wkładem własnym, udzielanych na 10 lat. Wyniki przedstawia tabela. Należy pamiętać, że są to wyliczenia orientacyjne – dokładne warunki kredytu zależą od indywidualnej sytuacji danego kredytobiorcy.

Oferta kredytowa przy 10 proc. wkładu własnego.
Oferta kredytowa przy 10 proc. wkładu własnego. Totalmoney.pl

Jak widać, w żadnym z banków oferujących taki kredyt klient nie płaci prowizji. Na najniższą miesięczną ratę mogą liczyć osoby, które zadłużą się w Alior Banku (2531,35 zł), zaś na najwyższą – klienci Banku Millennium (2652,99 zł). Alior Bank oferuje też najniższe całkowite koszty kredytu.

Zaproś najbliższych do kuchni

Wyższy kredyt mieszkaniowy przy wkładzie 20 proc.

Znacznie bardziej popularne są kredyty hipoteczne z 20-procentowym wkładem własnym – to dziś standard na rynku. Są one powszechnie dostępne, oczywiście dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową. Warto dodać, że choć od wielu miesięcy spada ona w Polsce, niedawno odnotowano poprawę sytuacji – jak podają eksperci HRE Investments, w sierpniu 2022 r. przeciętna para z jednym dzieckiem, zarabiająca dwie średnie krajowe, mogła pożyczyć od banku o ponad 16,5 tys. zł więcej niż w lipcu. Jako główne przyczyny podano spadek oprocentowania kredytów oraz wzrost wynagrodzeń.

– Wciąż jest to oczywiście wynik znacznie niższy niż przed serią podwyżek stóp procentowych. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu 2021 familia z naszego przykładu mogła zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę 700 tysięcy złotych. Dziś wynik ten jest o 41 proc. niższy – zauważają Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments.

Jak wygląda obecnie oferta kredytów hipotecznych z 20-procentowym wkładem własnym, zaciąganych na kwotę 250 tys. zł na 20 lat? Wyniki przedstawiono w tabeli.

Oferta kredytowa przy 20 proc. wkładu własnego.
Oferta kredytowa przy 20 proc. wkładu własnego. Totalmoney.pl

Jak widać, rata przy 20-procentowym wkładzie własnym jest o kilkaset zł miesięcznie niższa niż przy wkładzie w wysokości 10 proc.. Na najniższą mogą liczyć dziś klienci banku PKO BP (2078,67 zł), zaś na najwyższą osoby zadłużone w mBanku (2284,81 zł). Najniższy całkowity koszt kredytu poniosą z kolei kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie w Alior Banku.

Ile będzie wynosić rata za mieszkanie, jeśli masz 30 proc. wkładu własnego?

Eksperci Totalmoney.pl przyjrzeli się także sytuacji osób zamożniejszych, które są w stanie zgromadzić nawet 30 proc. wkładu własnego. To opcja, z której zdecydowanie warto skorzystać, gdyż banki oferują takim osobom zdecydowanie korzystniejsze warunki. Poniżej przedstawiono szacunkowe wyliczenia dla kredytów 300 tys. zł, udzielanych na 25 lat.

Oferta kredytowa przy 30 proc. wkładu własnego.
Oferta kredytowa przy 30 proc. wkładu własnego. Totalmoney.pl

Jak widać, w takim przypadku najniższą ratę oferuje PKO BP (2182,50 zł), zaś najwyższą mBank (2461,51 zł). Na najniższy całkowity koszt kredytu można z kolei liczyć w Alior Banku.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz 10 proc. wkładu własnego? Na taki kredyt hipoteczny możesz liczyć. Sprawdź, jaką ratę będziesz płacić - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna