Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz depresję? Zadzwoń pod ten numer

(bisu)
sxc.hu
Depresja to jedna z głównych przyczyn zaginięć, dotyczy około 20 proc. spraw zgłaszanych do fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Dlatego ITAKA prowadzi działania profilaktyczne, skierowane do osób chorych na depresję oraz ich bliskich. Od 2002 r. działa Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKA. Jest on elementem trwającej w tym tygodniu kampanii Forum Przeciw Depresji.

W 2010 r. do ITAKI zgłoszono 1365 zaginięć. Przypadki związane z depresją są szczególnie trudne i wymagające natychmiastowej reakcji, gdyż tego typu zaginięcia, częściej niż inne, mogą zakończyć się samobójstwem. Na depresję narażone są także rodziny zaginionych, które poszukują swoich najbliższych wiele lat i żyją w długotrwałym stresie.

Antydepresyjny telefon działa przez cały rok, w poniedziałki i czwartki w godz. 17-20. Przy telefonie dyżurują lekarze psychiatrzy - specjaliści od leczenia depresji, którzy udzielają porad, wspierają chorych oraz ich rodziny.

W 2010 r. na Antydepresyjny Telefon Zaufania zadzwoniły 1073 osoby. Blisko połowa z nich to chorzy na depresję (47 proc. osób dzwoniących), natomiast 31 proc. to rodziny i bliscy chorych. 19 proc. rozmówców to osoby podejrzewające u siebie depresję. Ponad 64 proc. dzwoniących to kobiety. 35 proc. wszystkich rozmówców to osoby w wieku 18-35 lat, następną grupę stanowiły osoby w wieku 36-50 i 51-65 lat (średnio ponad 25 proc.) oraz powyżej 66 roku życia (14 proc.).

Antydepresyjny Telefon Zaufania Centrum ITAKA - 22 654 40 41.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna