Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz niepokojące objawy? Zgłoś się do lekarza! I nie przerywaj leczenia - apeluje do pacjentów minister zdrowia

luk
Minister zdrowia apeluje, by pacjenci nie rezygnowali z leczenia
Minister zdrowia apeluje, by pacjenci nie rezygnowali z leczenia Ministerstwo zdrowia
Apel o zgłaszanie się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i o nieprzerywanie podjętego leczenia wystosował do pacjentów minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Białostockim Centrum Onkologii na szczęście nikt nie przerwał terapii, nie zaobserwowano aby mniej chorych zgłaszało się na wizyty. Nie wiadomo jednak, ile osób z niepokojącymi objawami dotąd do lekarza nie przyszło.

Według resortu zdrowia, obawa przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 spowodowała spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych, a także wzrost liczby pacjentów odwołujących wizyty.

Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie leczenia onkologicznego daje zdecydowanie gorsze rokowania na wyleczenie – zauważa minister.

I zapewnia, że we wszystkich placówkach onkologicznych przestrzegane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. -Zapewniam, że w dobie pandemii COVID-19 szpitale/oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym korzystania ze środków ochrony osobistej. Dzięki wprowadzonym standardom, zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym.
Dodaje, że możliwe jest uzyskanie konsultacji z lekarzem za pomocą teleporady. W tym celu należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem zdrowia lub umówić się na teleporadę

Koronawirus w Białymstoku. Pacjenci BCO będą przechodzić wstępną kwalifikację w namiocie. To zabezpieczenie przed wirusem (ZDJĘCIA)
Tak jest w Białostockim Centrum Onkologii.

– Zwłaszcza, że mimo pandemii, w trosce o pacjentów BCO działa nieprzerwanie – mówi Monika Mróz, rzeczniczka szpitala. – Nie zawiesiliśmy pracy żadnego oddziału czy poradni. Wszędzie przestrzegamy wszystkich standardów i zasad bezpieczeństwa. Nasz personel jest wyposażony w środki ochrony, ma systematycznie wykonywane testy na obecność koronawirusa. Testujemy też pacjentów. Na szczęście dotąd nie było u nas żadnego potwierdzenia zakażenia.

Jak mówi Monika Mróz, pacjentów leczonych w BCO jest stale mniej więcej tyle samo.

Żołnierze mierzą temperaturę w namiotach przed BCO. Na pacjentów czeka również gorąca herbata i wolontariusze (ZDJĘCIA)

– Cały czas przyjmujemy chorych na zabiegi planowe, diagnostykę, chemioterapię czy radioterapię – wylicza. – Natomiast inaczej wygląda praca naszych poradni. Dotąd zwykle dziennie przyjmowaliśmy w nich ok. 500 pacjentów, w czasie pandemii jest ich na miejscu o połowę mniej. Ale tylko dlatego, że te osoby, u których nie jest konieczna osobista wizyta, korzystają z teleporad.

– Oczywiście, trudno powiedzieć, ile osób z niepokojącymi objawami dotąd się po prostu nie zgłosiło do lekarza – mówi Monika Mróz. – Ale na pewno nie można zwlekać. Warto do nas zadzwonić, skorzystać z teleporady, a potem w razie potrzeby - przyjść na wizytę.

Masz niepokojące objawy? Lekarze gastrolodzy z BCO udzielą darmowych porad przez telefon

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Masz niepokojące objawy? Zgłoś się do lekarza! I nie przerywaj leczenia - apeluje do pacjentów minister zdrowia - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna