Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matka Boża Różanostocka ma nową szatę. W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych

Mieczysław Jurkowski
W Różanymstoku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej. Wydarzenie miało szczególny charakter, bo było połączone z założeniem Maryi nowej drogocennej szaty oraz zakończeniem 40 Pieszej Pielgrzymki Różanostockiej.

28 czerwca 1981 roku w koronacyjnej homilii podczas uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej kard. Franciszek Macharski w kazaniu powiedział, że miłość Maryi sprawia to, że garną się ku sobie ludzie. Dziś spoglądając na plac przy różanostockim sanktuarium już wiem, że kardynał miał rację - mówił ks. Adam Wtulich, proboszcz parafii pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku.

Wieczorna msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio ściągnęła tłumy. Tysiące ludzi przyjechało do Różanegostoku, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszu 40-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Wśród nich byli nie tylko przedstawiciele duchowieństwa, ale także samorządu, m.in. wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, radny wojewódzki Paweł Wnukowski, burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, starosta sokólski Piotr Rećko, czy prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

Rocznicowe uroczystości zostały powiązane z Jubileuszową 40. Pieszą Pielgrzymką Różanostocką. Wzięli w niej udział pątnicy, którzy przez dwa dni szli pieszo do różanostockiego sanktuarium.

Jubileusz 40-lecia koronacji obrazu Marki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku był uroczysty ze względu na nową szatę Matki Bożej, która została założona i przygotowana specjalnie na tę okazję jako wotum dziękczynne. Szata została wykonana w pracowni Mateusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Do jej wykonania zostało wykorzystane złoto, srebro i szlachetne kamienie.

- Praca nad tą szatą była poprzedzona modlitwą. Zależało nam, żeby była jak najpiękniejsza, bo Kościół potrzebuje sztuki. Chodzi o to, żebyśmy przez piękno sztuki umieli dostrzec piękno samego Boga - opowiadał Kamil Drapikowski.

Podkreślał, że sukienka dla Matki Bożej z Różanegostoku była wielkim wyzwaniem. Autorzy postawili sobie bowiem za cel, aby nowa suknia nie przesłaniania Maryi, ale ukazywała jej piękno.

- Istotnym elementem są kwiaty róży, które nie tylko odnoszą się do miejsca sanktuarium, ale symbolizują ducha piękna Maryi. Jak róża uchodzi za królową kwiatów, tak Maryja jest Królową Ludzkości. W szacie są róże białe, złote i czerwone. Białe oznaczają Niepokalane Poczęcie i zostały wykonane ze srebra i białego złota. Złote róże przypominają, że Maryi przysługują tytuły Królowej. Czerwone zaś mówią o Maryi, że jest Bolesną Królowa i Matką Miłosierdzia. Zostały wrzeźbione z kamienia jaspis. Berło, które trzyma Maryja ma głowię z bursztynowej róży. Tę szatę zdobią drogie kamienie, brylanty, akwamaryny, perły. Szata Jezusa w całości pokryta jest złotem - wyliczał artysta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto