Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2012 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI. ARKUSZE

dd
MATURA 2012  JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI. ARKUSZE.
MATURA 2012 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI. ARKUSZE.
Do ważnego egzaminu coraz bliżej.
Matura 2012 zbliża się wielkimi krokami. Na pierwszy ogień tradycyjnie pójdzie język polski. Egzamin pisemny z tego przedmiotu odbędzie się już w piątek. Po weekendowej przerwie przyjdzie czas na matematykę, a potem kolejne przedmioty wybrane przez maturzystów. Tradycyjnie już, podamy na naszej stronie odpowiedzi na pytania i zadania z poszczególnych przedmiotów najszybciej jak to możliwe.

MATURA 2012 ODPOWIEDZI. JĘZYK POLSKI ARKUSZE

Czasy, gdy maturalne ławki zastawione były maskotkami na szczęście czy piórnikami z przyborami, w których nierzadko poukrywane były ściągi, odeszły już do historii.

Podstawą jest posiadanie przy sobie i przedstawienie komisji dowodu osobistego. Bez niego nie usiądziesz nawet w ławce, by przystąpić do pisania matury. Pozostałe wymogi są surowe i określone szczegółowo przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Każdy uczeń musi mieć ze sobą pióro lub długopis piszący na czarno. W innym przypadku egzamin może być po prostu nie dopuszczony do sprawdzenia. Jeśli dojdzie do pomyłki podczas pisania, błędny tekst należy przekreślić. Warto mieć ze sobą dodatkowy długopis w razie nagłego wypisania się poprzedniego.



Dopuszczone do użytku są również słowniki: ortograficzne, poprawnej polszczyzny, językowe. Co najmniej jeden słownik musi przypadać na 25 uczniów. Jeśli matura jest z matematyki czy geografii podstawą posiadania jest linijka i cyrkiel. Dodatkowo przy maturze z przedmiotów ścisłych wyposażeniem sali egzaminacyjnej są karty wybranych tablic matematycznych, chemicznych lub fizycznych dostępne dla każdego ucznia. Można również korzystać z kalkulatora prostego i lupy. Osoby niewidome i niesłyszące mogą korzystać ze sprzętu i oprogramowania specjalistycznego i słuchawek. Trzeba to jednak zgłosić wcześniej, by były dostępne podczas egzaminu.

Zobacz także: Jakie przedmioty dodatkowe maturzyści wybierają najchętniej?

Zabronione jest posiadanie jakichkolwiek laptopów, komórek czy mp3. Wyjątek może mieć miejsce tylko na egzaminie z historii muzyki, gdzie zdający powinien posiadać odtwarzacz płyt CD z kompletem słuchawek i baterii. Kanapki i napoje lepiej spożyć w domu, bo z pewnością nikt nie pozwoli na wniesienie ich na salę egzaminacyjną.

Matura 2012. Jak radzić sobie ze stresem?

Jedną z bardziej stresujących sytuacji w życiu ucznia jest z pewnością egzamin maturalny. Na każdego działa inaczej, ale zawsze kojarzy się negatywnie. Jest jednak kilka sposobów, by go ujarzmić.



Po pierwsze największy stres rodzi się z niepokoju i obawy. Pewność, że jest się dobrze przygotowanym do egzaminu na pewno go obniży. Co prawda mogą zdarzyć się pytania, na które odpowiedź umknęła, ale w głębi pamięci na pewno tkwi. Chwila na uspokojenie myśli otworzy odpowiednią szufladę w umyśle.

Zobacz także: MATURA PRÓBNA 2012 z języka polskiego. ODPOWIEDZI (Operon)

Wskazana jest również odrobina ruchu. Jest to trochę utrudnione przez siedzącą pozycję na egzaminie maturalnym, jednak wystarczy oderwać na moment wzrok od kartki, wyprostować się, pokręcić głową, nadgarstkami czy stopami. Pozwoli to na nowo skupić się na danym pytaniu, zadaniu lub temacie.
Zamknij na chwilę oczy. Pomaga to w wyciszeniu się. Osoby, które są wzrokowcami, mogą w ten sposób łatwiej przypomnieć sobie przerobiony materiał. Pozwoli to również na uporządkowanie go w logiczny sposób.

MATURA 2012 ODPOWIEDZI. JĘZYK POLSKI ARKUSZE

Kilka głębokich oddechów niewątpliwie spowoduje, że dostarczymy organizmowi więcej tlenu. Wdech powinien nastąpić nosem, gdyż wtedy wprowadzamy powietrze oczyszczone, nawilżone i ogrzane. Dostosuj tempo oddechu do swoich potrzeb, najważniejsze by był on spokojny.
Przed egzaminem nie pij kawy i nie pal papierosów. To prawda, że te substancje wpływają pobudzająco i odprężająco. Działają jednak krótkotrwale i dają tylko pozorny spokój w stresującej sytuacji. Często potęgują tylko stres zamiast go opanować.

Najważniejsze, by nie zapominać, że stres często może wpływać mobilizująco motywując do działania i stawienia czoła wyzwaniu jakim jest matura.



Po egzaminach pisemnych przyjdzie czas na egzaminy ustne. Jak będzie wyglądał egzamin z języka polskiego? Zanim maturzysta będzie miał swoje 25 minut prawdy przed komisją egzaminacyjną musi się solidnie przygotować. Część ustnej matury z języka polskiego wymaga szczegółowej pracy na długo przed faktycznym terminem przedstawienia prezentacji..

Nie później niż do 31 stycznia roku poprzedzającego rok szkolny, w którym zdający uczeń zamierza przystąpić do egzaminu, powinien złożyć swojemu nauczycielowi propozycję tematu prezentacji. Następnie zespół nauczycieli danego przedmiotu opracowuje szkolną listę tematów. Mogą oni zaakceptować, odrzucić lub sami zaproponować tematy zagadnień. O podjętych decyzjach nauczyciel informuje uczniów. Wszystkie tematy umieszczone na szkolnej liście tematów, mogą być wybierane przez różnych zdających.

Zobacz także: Matura 2011 Język polski Odpowiedzi [WSZYSTKO O EGZAMINIE]

Od tej pory uczeń ma czas na opracowanie wybranego przez siebie zagadnienia, sposób realizacji, zakres materiału. Na miesiąc przed terminem egzaminu ustnego powinien dostarczyć nauczycielowi bibliografię oraz materiały dodatkowe, z których zamierza korzystać podczas prezentacji, a na tydzień przed przedstawić ramowy plan wystąpienia.
Warto pomyśleć o wzbogaceniu swojej wypowiedzi o cytaty, wywiady, nagrania filmowe, muzyczne czy reprodukcje dzieł sztuki.



Matura ustna z języka polskiego trwa ok. 25 minut, z czego 15 minut to prezentacja tematu, a 10 minut to pytania komisji egzaminacyjnej. Perfekcyjne przygotowanie swojej wypowiedzi nie daje jednak stuprocentowej pewności zdania matury. Ocenie podlega również rozmowa o problemach związanych z prezentowanym zagadnieniem i sprawność posługiwania się językiem w obu częściach egzaminu. Punktacja, którą można uzyskać maksymalnie to 20 pkt.: 5 pkt. za prezentację tematu, 7 pkt. za rozmowę i 8 pkt. za język.

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim wrażenie, jakie wywrzesz na egzaminatorach. Mów pewnie, używaj zwrotów fachowych, których znaczenie dobrze znasz i często patrz na komisję.

Powodzenia na egzaminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna