Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Jakie tematy były na maturach z polskiego w ostatnich latach? [LISTA]

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Matura z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Przypominamy.
Matura z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Przypominamy. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Matura z języka polskiego już dziś. O godzinie 9:00 zdający otrzymają instrukcje i arkusze. Jednym z zadań będzie napisanie wypracowania na jeden ze wskazanych tematów. Jakie tematy wypracowań pojawiały się na maturze z języka polskiego w poprzednich latach? Przypominamy.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Oto lista:

Matura 2021

  • Temat 1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Temat 3. Zinterpretuj utwór Beaty Obertyńskiej pt. "Strych". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2020

  • Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj utwór "Daremne" Anny Kamieńskiej. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2019

  • Temat 1. Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór (Anna Świrszczyńska, "Samotność"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2018

  • Temat 1. Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór ("Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają" Ernesta Brylla). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2017

  • Temat 1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór ("Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Tematy wypracowań z lat poprzednich:

Matura 2021

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w tekście "Dramat i przestrzeń". Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Labirynt" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz "Labirynt" Wisławy Szymborskiej.

Matura 2020

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście (Prawda i „zmyślenie” literackie). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory Jana Kochanowskiego pt. "Do snu" oraz Zbigniewa Herberta pt. "Język snu"

Matura 2019

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Józef Tischner w podanym tekście ("Filozofia dramatu"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Chciałabym, z tobą poszedłszy… "Kazimiery Zawistowskiej i "Dusza w niebiosach" Bolesława Leśmiana.

Matura 2018

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bogdan Zeler w podanym tekście ("Poezja i filozofia"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida i "pod dworcem głównym w warszawie" Józefa Czechowicza.

Matura 2017

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Wolfgang Kayser w podanym tekście ("Groteska"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Obraz cnoty" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz "Pan Cogito o cnocie" Zbigniewa Herberta.

Matura z języka polskiego 2022

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 4 maja o godzinie 9:00. Tego samego dnia o godz. 14:00 maturzyści napiszą także egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej (poziom rozszerzony).

Tegoroczny arkusz egzaminacyjny z języka polskiego wraz z propozycjami odpowiedzi zostanie opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniu egzaminu po godz. 14:00.

Nazajutrz, tj. w czwartek 5 maja, maturzystów czeka egzamin z matematyki (godz. 9:00, poziom podstawowy) oraz matura z historii muzyki (godz. 14:00, poziom rozszerzony).

W piątek 6 maja odbędzie się egzamin z języka angielskiego (godz. 9:00, poziom podstawowy).

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2022. Jakie tematy były na maturach z polskiego w ostatnich latach? [LISTA] - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna