Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mątwica. Przydrożny krzyż krył mogiły wojskowe [ZDJĘCIA]

PG
Pod żelaznym krzyżem ujawniono szczątki 54 żołnierzy z 1915, 1920 i 1939 roku.
Pod żelaznym krzyżem ujawniono szczątki 54 żołnierzy z 1915, 1920 i 1939 roku. Zabytki Badania Projekty Realizacje Michał Grabowski
Zakończyły się już badania archeologiczne w Mątwicy. W ubiegłym roku remont drogi Łomża - Nowogród odkrył szczątki żołnierzy z różnych okresów walk w tym rejonie.

Żelazny krzyż na kamiennym cokole stoi przy drodze w Mątwicy (gm. Nowogród). Datowany jest on na 1899 rok. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej między Łomżą a Nowogrodem. W związku z tym krzyż został przesunięty o kilka metrów. Zmiana jego lokalizacji odkryła ludzkie szczątki.. Prace drogowe wstrzymano, a na miejscu zjawili się archeolodzy. Prace badawczo-ekshumacyjne ujawniły szczątki 48 osób.

Były to szczątki związane z ofensywą pruską z 1915 roku oraz mogiły poekshumacyjne polskich żołnierzy z 1939 roku - wyjaśnia Michał Grabowski, który prowadził badania pod krzyżem.

Czytaj też Gm. Nowogród. Przy budowie drogi odkryto mini cmentarz z różnych epok

Cmentarz wojenny, który połączył wiele nacji

Drugi etap prac Grabowskiego i jego ekipy ujawnił kolejną zbiorową mogiłę. - Zlokalizowaliśmy szczątki oraz przedmioty należące do sześciu kolejnych osób. Tak jak w przypadku pierwszych badań, znalezione kości należą do żołnierzy carskich z 1915 roku i żołnierzy walczących w 1920 i 1939 roku. Są to różne narodowości, nie tylko polskie.

Świadczą o tym przedmioty osobistego użytku znalezione w mogiłach. Są to m.in. medaliki, ikonki podróżne, fragmenty umundurowania, guziki czy też aplikacje. - To wszystko, co znaleźliśmy zostanie pochowane razem ze szczątkami - dodaje Michał Grabowski. Szczątki żołnierzy carskich mają zostać pochowane na cmentarzu, który znajduje się w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Decyzję, co do pochówku polskich żołnierzy podejmie IPN. Z pewnością będą to uroczystości z honorami wojskowymi. Mamy nadzieję, że nasze archiwalne kwerendy doprowadzą do zidentyfikowania tych osób, a przynajmniej z jakich oddziałów byli.

Zobacz też Po interwencji mediów, miejsce znalezienia szczątek miejsce zostanie przebadane przez historyków

- Miejsce, w którym prowadziliśmy nasze badania jest wyjątkowe. To miejsce sacrum, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i wszystkich narodów, które brały udział w konfliktach zbrojnych na tych terenach. Wspólne mogiły połączyły ich właśnie w tym miejscu - mówi i dodaje, że mieszkańcy wiedzieli o tym, że byli tu chowani żołnierze polscy z różnych okresów historycznych, natomiast zatarła się informacja o pochówkach carskich żołnierzy.

Prace badawcze zostały zakończone w czwartek, 11 kwietnia. Miejsce, z którego wydobyto ostatnie szczątki zostało zasypane i uporządkowane. Teraz zasiania zostanie tam trawa, natomiast na cokole krzyża umieszczona zostanie tablica upamiętniająca ludzi, których tu pochowano i informacja, gdzie zostały przeniesione ich szczątki.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mątwica. Przydrożny krzyż krył mogiły wojskowe [ZDJĘCIA] - Gazeta Współczesna

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna